KNVB KONINKLIJKE NEDERLANDSE VOETBALBOND JOHAN CRU IJ FF die we hebben gedaan zijn heel goed geweest. Althans in theorie. Of het in de praktijk ook goed uitpakt, moet je altijd maar afwachten. Maar alles heeft ook te maken met het aantal blessures waar je mee te maken krijgt. Ik hoop niet nog zo'n seizoen mee te maken als afge lopen jaar. En daarbij komt nog: komt Overmars hon derd procent terug? Lukt Reuser dat? Op dit moment is dat nog niet het geval. En vooral Overmars is natuurlijk een hele belangrijke speler voor Ajax. Dat heeft het af gelopen jaar wel bewezen." Vraagtekens Het zijn twijfels, vraagtekens. En dan is er natuurlijk ook nog de affaire van het EK en de naweeen daarvan. Aja- cieden en en ex-Ajacieden vlogen elkaar in Engeland in de haren. Het ging om geld, wist de een. Het ging om respect wist de ander. Het gevolg is genoegzaam be kend. Maar de macht van De Kabel: hoe ver reikt die ei genlijk? Davids, Seedorf en Reiziger zijn weliswaar weg maar Kluivert en Bogarde spelen nog altijd aan de zij- Je van de gebroeders De Boer en Danny Blind in één elftal. Heeft ook het collectief van Ajax geen fikse tik ge had daar Jri Engeland? Van Gaal beweert van niet. „Ik heb het probleem bespreekbaar gemaakt, zoals ik ieder probleem'"bespreekbaar maak bij Ajax. En ik verwacht niet "dat het nog van invloed zal zijn op de prestaties. Ik heb het ook alleen maar bespreekbaar gemaakt, omdat ik niet met oude ruzies van het Nederlands elftal ge confronteerd wilde worden. In ieder huis komt wel,eens wat voor. En als je dat bespreekbaar maakt, dan kom je er wel weer uit. Tenminste, als je valt mens tot mens tegenover elkaar gaat staan. En dat gebeurt bij Ajax." De oefenmeester ontkent dat de problemen bij Ajax al langer hebben gesluimerd. „Dat is onzin. Het hèeft bij ons nooit gespeeld. Anders kun je niet zulke successen® halen. De affaire heeft mij ook verrast. En ook teleurge steld. Het probleem heeft zich geuit bij het Nederlands elftal. De vraag is alleen waarom het zich daar geuit heeft. Daar gaat het om. Over de uitwassen zijn we het allemaal eens, dat kan gewoon niet." Dezelfde Van Gaal Hij is nog steeds dezelfde Van Gaal, zegt hij. De man van de dialoog als het kan, de man van de harde lijn als het moet. Volgens aanvoerder Danny Blind is Van Gaal het afgelopen seizoen wat losser geworden in zijn benadering. De oefenmeester ontkent dat. „Dat is niet zo. Op een gegeven moment heb je een groep sa mengesteld en daarmee communiceer je. En dat gaat naar verloop van tijd zo goed, dat je niet meer zo hoeft op te treden vanwege discipline, je communiceert dan zo volwassen met elkaar dat de discipline automatisch in de achterzak zit. Dat niveau hadden wij vorig jaar be reikt en dan kun je op een vriendelijke manier met el kaar omgaan. Maar als dat dit jaar anders blijkt te zijn, dan komt vanzelf de strenge meneer weer tevoorschijn. Want ieder jaar opnieuw begin ik met het aantrekken van de discipline." De relatie met de spelersgroep is dus nog steeds hetzelfde. Die met de media ook. Tussen Van Gaal en de pers wordt maar zelden een soepel 'een-tweetje' ontwaard. Met als absoluut dieptepunt het afgelopen seizoen. Van Gaal: „Het gaat erom dat er een goede wisselwerking komt tussen voetballers, trainers en de media. En wel op een zeer volwassen manier. En ik vind dat die er op dit moment niet is. Het verdiepen in de materie, het inleven in de speler, wat hij ervoor moet doen, hoe hij met de druk omgaat: dat gebeurt niet. Wat is de visie van de club, van de trainer en de spelers? En daar dan over schrijven: ben je het daar mee eens of niet. Daar zou men over moeten schrijven, maar dat gebeurt dus niet. Er wordt alleen maar over korte-termijn-zaken geschreven. Of spelers zijn aange kocht, of er een goal valt, of er een blunder aan vooraf is gegaan. Maar dat is helemaal niet relevant. De visie, die is belangrijk. Maar zo'n verhaal lees ik zelden of nooit. Men verdiept zich niet in de materie." TV-imago Van Gaal heeft sterk het idee dat het TV-imago' van hem bewust wordt gecreëerd en in stand wordt ge houden. „Dat gevoel heb ik, ja. Ik heb me er bij neer gelegd, maar het stoort me wel. De illusie dat ik dat beeld kan wijzigen heb ik al lang niet meer. Er zijn ook journalisten die zeggen 'jij verandert de media niet meer'. Misschien hebben ze gelijk, maar ik heb er nog altijd goede hoop op dat het me lukt." Het komende jaarevyordt zijn achtste seizoen bij Ajax en z'n vijfde als hoofdtrainer. Hij won alles, vergaarde eeu wige roem: landstitels, de Europa Cup I, de UEFA Cup, de Wereldbeker. Wat kun je je als trainer dan nog meer wensen? Nietsxfus. Maar nog altijd is er die prikkel, die drang om bij Ajatj te blijven gresteren. „Op dit moment loop ik niet over van ambitie om in het buitenland te gaan werken. Ik werk nog altijd met veel plezier bij Ajax. Voor mij is het ook een uitdaging om ieder jaar weer van een groep spelers een team te maken. En boven dien is het nieuwe stadion ook een extra prikkel, een nieuwe motivatie. Nee, ik zal De Meer niet echt gaan missen. De sfeer in De Meerwffuniek. Die moet je in de Arena eerst maar eens zien terug te krijgen. Dat klopt. Maar ik ben niet een type dat daar lang bij stil staat. Ik ben vrij nuchter, kan goed relativeren. Ik ben geboren in de Watergraafsmeer, heb er nog gevoetbald, maar ik weet ook dat het leven doorgaat je hebt in het leven nu eenmaal bepaalde stadiums en ajs je die pas seert, ga je weer naar het volgende. Ajax heeft in de af gelopen vijf jaar zo'n vlucht gekregen dat een nieuw onderkomen gewoon noodzakelijk maakt." PSV Terug naar het spelletje zelf, terug naar Ajax. Over de grootste concurrent dit seizoen is Van Gaal duidelijk: PSV. Met daarachter Feyenoord en waarschijnlijk weer een verrassende sub-topper. Dat PSV door het vertrek BOKAAL van Ronaldo ontheemd is, wil er bi| Van Gaal niet in. jmii» nnr „Ronaldo heeft het afgelopen seizoen weinig waarde ftjfln-rSlI gehad voor PSV. De feiten wijzen uit dat de resultaten met Eijkelkamp niet slechter waren dan met Ronaldo. Het is ook weer een herhaling van zetten. Ik kan me nog herinneren dat Romario bij PSV speelde; men had toen een koppel Romario-Kieft. En toen kwam daar op eens het koppel Kieft-Scheepers en vervolgens haalde men veel meer punten. Mijn visie is daf de Romario's en Ronaldo's aardig kunnen voetballen, maar of het ook teamvoetballers zijn, is een tweede. Ik heb geen be hoefte aan dergelijke spelers. Ik zie ook de negatieve KNVB kanten van zulke spelers en die waardeer ik helemaal niet. Die spelers vind ik veel fnuikender voor hetfvoet- bal, dan een speler met wat minder technisch vermo gen, maar die wel in dienst van het elftal speelt. En dat heb ik altijd al gevonden. Dat had ik, als jong voetbal- special 1996 - 9 leitje al en dat heb ik nu als trainer nog steedf" 18 augustus a A

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 11