De Graafschap in degradatiezonen verslaat het grote Ajax met 1-0 Op 'n mooie lentedag in '74, Jpril 1974. Sinds lange tijd, MM om precies te zijn het sei- zoen 1954/1955, was Ajax weer eens te gast op De Vijver berg. Een fel schijnende lentezon zorgde er voor dat de tempera tuurmeter ruim twintig graden Celsius aangaf. De tribunes op De Vijverberg boden plaats aan bijna 14.000 toeschouwers, waarvan de meesten urenlang in de rij had den gestaan voor een kaartje voor die met veel spanning tegemoet geziene match in het eerste eredi visie-seizoen van De Graafschap. Ajax was (nog steeds) regerend Europees kampioen, nadat het in het voorafgaande seizoen voor de derde maal in successie de Euro pa Cup voor Landskampioenen had veroverd. Maar het rommel de behoorlijk bij de Amsterdam mers. Johan Cruijff had tijdens het begin van dat seizoen Ajax verruild voor Barcelona. Zijn be oogde opvolger, de van Ander- lecht gehaalde Jan Mulder, werd geplaagd door een hardnekkige knieblessure en kwam nauwe lijks aan spelen toe. En wat geen enkele voetballiefhebber ver wacht had, in de tweede ronde van de Europa Cup had de Bul gaarse kampioen CSKA Sofia Ajax reeds uit weten te schakelen. George Knobel, die de Roemeen Stefan Kovacs was opgevolgd als trainer van de Ajacieden, was in de week voorafgaand aan het duel met de Doetinchemmers ontslagen. Een interview in het Parool ("Ajax gaat ten onder aan drank en vrouwen") was hem noodlottig geworden. De Graaf schap had met spelers als Guus Hiddink, Theo van Londen en Wimke Meijers weliswaar de be schikking over prima eredivisie voetballers, maar toch leek het een strijd tussen David en de reus Goliath te worden. Ajax had na melijk de beschikking over maar liefst acht Nederlandse interna tionals (Suurbier, Krol, Hulshoff, Neeskens, Mühren, Haan, Rep en Keizer) en bleef dan ook dé grote favoriet voor de landstitel. Maar dan moest er wel gewonnen wor den van De Graafschap, dat eer der in dat seizoen Feyenoord nog het leven zuur had gemaakt (uit slag 5-7!). De Doetinchemmers, op dat moment nog verwikkeld in een hevige degradatiestrijd, vochten vanaf de eerste minuut als leeuwen. De Ajacieden waren In dit Jubileumboek, met een historische terugblik op 40 seizoenen betaald voetbal, vindt u deze en vele interessante foto's uit het Graafschap-verleden. het grote Ajax zijn Waterloo op De Vijverberg. Feyenoord mocht zich, door een 3-2 overwinning op zijn grootste concurrent FC Twente, na de laatste speeldag van de competitie kampioen noe men. Ajax moest met vijf punten achterstand genoegen nemen met de derde plaats. Piet Keizer beëindigde het seizoen erop ab rupt zijn carrière, Arie Haan ver trok naar Anderlecht en libero Horst Blankenburg ging letterlijk ten onder aan drank en vrouwen. Johan Neeskens (Barcelona), Gerrie Mühren (Betis) en Johnny Rep (Valencia) gingen hun geluk in Spanje beproeven en spits Jan Mulder werd definitief afge keurd. Een einde derhalve van een roemrijk tijdperk. En het be gin van dat einde lag op De Vijverberg. Op een mooie lente dag in 1974 het grootste gedeelte van de eer ste vijfenveertig minuten op de helft van de Doetinchemmers te vinden, maar zelfs de mooiste kansen waren niet aan hen be steed. In het tweede bedrijf ble ven de 'grafelijke' verdedigers onverzettelijk en werden hun col lega's in de aanval steeds bruta ler. En zie daar; twintig minuten voor tijd mocht David (lees: De Graafschap) zelfs zijn eerste hoekschop nemen. Rechterspits Oeki Hoekema belastte zich met dit karwei en tot verbazing en vreugde van de Achterhoekse supporters zeilde zijn inswinger direct achter de vertwijfeld graai ende Heinz Stuy. Wat Ajax daar na ook probeerde; De Graaf schap-doelman Van Oosterhout bleef onpasseerbaar. En zo vond De eerste officiële competitiewedstrijd tussen De Graafschap en Ajax, op 24 april 1955, eindigde in een gelijkspel: 1-1. Hennie Jonker (5) en Rinus Michels (rechts) kijken toe, hoe De Graafschap-keeper Koster de bal vangt. April 1974: De Graafschap - Ajax 1-0. Guus Hiddink achtervolgt de Ajacied Johan Neeskens. Seizoen 1991-'92. In de thuiswedstrijd tegen Ajax (0-1) wint Jurrie Koolhof een duel van Sonny Silooy. 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 9