Ajax synoniem voor succes "PIEK" WILLEM PIEK Ajax is synoniem voor succes. Afgelopen zondag werd voor de derde maal op rij de landstitel in de wacht gesleept door de ploeg van trainer Louis van Gaal. En ook azen de Amsterdammers op nóg een hoofdprijs; de Champions League. Op woensdag 22 mei moet in het Olympisch stadion van Rome 'ou de dame' Juventus geklopt worden om de successen te completeren. VANDAAG AJAX Coach: Gerard van der Lem Fred Grim Edwin van der Sar Michael Reiziger Danny Blind Frank de Boer Winston Bogarde Sonny Silooy Marcio dos Santos Finidi George Nordin Wooter Edgar Davids Nwankwo Kanu Jari Litmanen Peter Hoekstra KikiMusampa Arnold Scholten Andrej Demtsjenko Dave van de Bergh Dennis Schulp Danny Landzaat SCHEIDSRECHTER: R. Luinge (Groningen) GRENSRECHTERS: R.P. Metz (Landsmeer) J.H. Vuurman (Sneek) DE GRAAFSCHAP Trainer: Fritz Korbach Ron Olyslager Benny Gall Fabian Wilnis EricRedeker Reinder Hendriks René van den Brink RobMatthaei Patrick Paauwe Edwin Godee Hennie Meijer Virgil Breetveld Eric Viscaal Raymond Victoria Robert Fuchs Marchanno Schultz Frank Eukassen Richard de Vries Jan Oosterhuis Olaf Lindenbergh Toen Louis van Gaal op 28 september 1991 als trai ner bij Ajax de plaats in nam van Leo Beenhakker, was hij nog relatief onbekend. Vijfjaar la ter kent iedere voetballiefhebber op de wereld de naam Louis van Gaal. De 44-jarige oefenmeester uit Avenhorn zorgde er namelijk voor dat Ajax fantastisch voetbal (gebaseerd op techniek, spel vreugde én discipline) aan resul taten koppelde. In 1994,1995 en 1996 werd de vaderlandse titel in de wacht gesleept. Ook werden onder Van Gaal de KNVB-beker, de UEFA-cup, de Champions League, de Wereldcup en de Supercup gewonnen. Nadat Ajax vorig seizoen kam pioen werd en AC Milan in de fi nale van de Champions League versloeg, dacht de emotionele Louis van Gaal dat deze prestatie niet te evenaren was. Niets bleek minder waar. De titel is reeds bin nen en op woensdag 22 mei kan de Europacup-I voor de vijfde maal in de clubhistorie worden gewonnen. Soms moest Ajax dit seizoen uit diepe dalen komen. In de competitie wilde het in de wintermaanden - vooral door de vele blessures - niet meer vlotten, getuige de nederlagen tegen Willem II en in het bekertoernooi tegen eerstedivisionist Cambuur. Ajax heeft sinds december te kampen met veel blessures. Na de Braziliaan Marcio dos Santos, raakten Mare Overmars en Mar- tijn Reuser geblesseerd. Daarna bleef de ziekenboeg van de Amsterdammers overvol, maar bleef Ajax - incidenten uitgezon derd - fier overeind. Vandaag moet de landskampioen het ook zeker stellen zonder de gebles seerden Patrick Kluivert en Ronald de Boer. Verder is het nog maar de vraag of Louis van Gaal al zijn vaste basisspelers opstelt. Dit in verband met de drukke pe riode die nog volgt (finale Champions League op 22 mei en EK'96 in Engeland). De aantrekkingskracht van Ajax is zowel nationaal als internatio naal enorm. Zo is De Vijverberg vandaag voor het eerst sinds ja ren weer tot de laatste plaats be zet. Iedereen wil de ploeg van teambuilder Louis van Gaal aan het werk zien. Verwonderlijk is dat niet, want de Amsterdam mers spelen voetbal zoals het be doeld is en waar techniek het uit gangspunt is. Of dat er vanmid dag allemaal uitkomt, is nog maar de vraag. Want de 'knollen tuin' in Doetinchem leent zich niet bepaald voor technische hoogstandjes. Daarnaast is de druk van de ketel bij Ajax. Twee jaar geleden zat het vele feesten de ploeg nog in de benen en kon FC Groningen hiervan op de laat ste speeldag profiteren en het ve ge lijf redden. Michael Reiziger en Edgar Davids spelen vanmiddag hun laatste competitiewedstrijd in Nederland. Beide Ajacieden spe len de komende vier seizoenen voor AC Milan. Ook Sonny Silooy ziet uit naar een andere club. April 1974. De aanvoerders Guus Hiddink en Piet Keizer 'tossen' voor de match De Graafschap - Ajax. Zie ook pagina 9: "De Graafschap verslaat Ajax met 1-0." HISTORIE Ajax werd op 18 maart 1900 op gericht in een café aan de Kalverstraat. De eerste gouden periode beleefde de Amsterdam se club in de jaren '30 onder lei ding van de Engelse trainer Jack Reynolds. Daarna bleef Ajax al tijd tot de top van Nederland be horen. In de jaren '70 wonnen de Godenzonen driemaal op rij de Europacup-I en vorig seizoen werd dit kleinood voor de vierde maal in de historie veroverd. Ver der werd de club 26 keer lands kampioen en werd de KNVB-be ker tienmaal in de wacht ge sleept. Dit seizoen is erg succes vol. De landstitel, wereldbeker en supercup zijn inmiddels een prooi voor Ajax. In de historie van het betaalde voetbal speelde De Graafschap zes thuiswedstrijden tegen Ajax. Verrassend is het feit dat de ba lans in evenwicht is. Beide ploe gen wonnen op De Vijverberg tweemaal, terwijl de overige twee duels in een gelijkspel eindigden. De laatste keer dat Ajax op be zoek kwam, was in het seizoen 1991-1992. De Amsterdammers wonnen toen met 0-1, maar had den al het geluk van de wereld te gen de ontketende ploeg van trai ner Simon Kistemaker. is het juiste adres, want hij staat als een aan de spits van de prijzen-politiek Lever dus aan hem de METALEN, hij geeft U de MAZZEL zonder dralen. DOETINCHEM Tel. 08340 24400 Keppelseweg 404 Fax 08340 60904 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 3