TILBURGSE TRICOLORES IS S? ZUIDELIJK TEMPARAMENT m feu n WILLEM II piOVSCMatM ismtof o7ïf- KICK OFF NR. 19 - 5 12 augustus 1986 staat geboekstaafd als de oprichtingsdatum van één van de kleurrijkste clubs van Nederland. Die kwalifi catie geldt niet alleen de rijke historie van de vereniging, maar ook de outfit van de club. "Tricolores", "Driekleuren", wordt Willem II genoemd, natuurlijk vanwege de sprekende rood-wit-blauwe shirts waarin het speelt. Aanvankelijk ging de club door het leven onder de naam Til- burgia maar twee jaar na de oprichting werd de naam ver anderd in Willem II. De figuurlijke kleur van Willem II heeft een diepe bodem. Nog voor Ajax een greep naar de nationale macht had ge daan, was Willem II al kampioen van Nederland. In 1916 plaatste Willem II een kroontje op het hoofd door de lands titel in de wacht te slepen. Twee jaar later volgde de eerste ling van Ajax. Aan dat seizoen van de eerste landstitel zit een aardige anecdote verbonden. Een van de betere Willem ll-ers was ene Louis Schollaert. Hij werd vanwege zijn talen ten geselecteerd voor het Nederlands Elftal. Van een wed strijd voor Oranje kwam het echter niet voor Louis, die na melijk de Belgische nationaliteit bleek te bezitten! De landstitel van 1916 bleef lange tijd de enige voor de Til- burgse club. Pas in 1952 aan de vooravond van de intrede van het betaald voetbal behaalde Willem II de titel opnieuw en in 1955, in het eerste echte betaald voetbaljaar pakte Willem II het kampioenschap voor de derde keer. Dat was ook de laatste keer al was er wel een tweede bekerwinst, in 1963. De eerste keer dat Willem II de barokkel bokaal ver overde, was in 1944. Die eerste bekerwinst was er eentje om met goud te omlijs ten. In de finale werd Groene Ster met maar liefst 9-2 versla gen. De tweede keer dat Willem II de cup pakte, ge beurde dat door een 3-0 ze ge over het Haagse ADO. Het vervolg lag in Europa. In het toernooi der bekerwin naars lootte Willem II echter zeer ongunstig. Manchester De 'tricolores' met toen ook nog Marc Overmars in de gelederen. United was de tegenstander die meer dan een maatje te groot bleek. In het betaald voetbal was Willem II er vanaf de eerste jaargang bij. Maar in 1967 luidde de noodklok rond het Gemeentelijk Sportpark. Op die klok werd niet goed ge noeg gereageerd en Willem II zakte af naar de Eerste divisie. Pas in 1979 keerde Willem II terug naar de rangen waar het eigenlijk thuishoort. Een fantastisch eindschot in de nacom- petitie van dat jaar leverde het startbewijs in de Eredivisie op. Erg lang duurde het verblijf op het hoogste niveau ech ter niet. In 1984 degradeerden de Tricolores opnieuw, om na drie jaar zich weer te melden aan de top. Sindsdien, 1987, hoorde Willem II steeds tot de elite van het nationale voetbal. In de afgelopen jaren hoorde Willem II tot de clubs die vochten om een plaats in de zogenaamde subtop. Europees voetbal, dat is het doel van de club die zich steeds professioneler manifesteert. Een duidelijk bewijs daarvan is het schitterend verbouwde stadion. Dat hoort tot de mooiste van Nederland met haar uitstekende faciliteiten en haar tribunes zo dicht op het veld. THUIS EN UIT Tegen Ajax heeft Willem II in Amsterdam nooit meer dan een gelijkspel kunnen roven. Maar in eigen omgeving lag dat anders. Ajax weet dat maar al te goed. De eerste wed strijd in het kalenderjaar 1996 heette Willem II - Ajax. In Til burg maakte Willem II een einde aan de ongeslagen status van de Amsterdammers. Die zege, nog onder leiding van trainer Theo de Jong die la ter het veld zou ruimen, mag gezien worden als het hoogtepunt van Willem II in dit seizoen. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 5