DE KAMPIOENSWEDSTRIJD -* AJAX - WILLEM II In vele opzichten is deze Ajax - Willem II een speciale wedstrijd. Het is voor het laatst dat wij Ajax in eigen omgeving kunnen zien in dit andermaal prachtig en ook enerverend verlopen seizoen 1995-1996. Het is bovendien een wedstrijd die in het te ken staat van de landstitel. Ajax kan hedenmiddag voor de zesentwintigste keer de kampioensvlag uitsteken en dat is een feit dat, ongeacht de andere omstandigheden, iets geweldigs kan worden genoemd. Did; "jjyiji neet - KICK OFF NR. 19-3 We zullen een aantal spelers voor het laatst zien acteren. Van Edgar Davids en Micha el Reiziger is het nu al zeker dat zij het volgend seizoen andere kleuren zullen ver dedigen. Maar ook het decor doet voor de laatste keer dienst. U weet het, we zeggen tabé tegen De Meer... Laatgenoemd feit houdt de gemoederen danig bezig. De media stort zich met alle macht op het afscheid van het Ajax-huis dat vanaf 1934 dienst deed en waar zovele onver getelijke momenten werden geboren. Dieper dan de aan dacht van de pers voor het vaarwel, gaan de emoties van al die Ajacieden, aktief en passief, ten opzichte van De Meer. Deze laatste, allerlaatste wedstrijd in De Meer is er één die vol zit van diep sentiment. Miljoenen mensen passeerden in de tweeënzestig jaar van het bestaan van het Ajax-stadion en iedereen heeft wel op één of andere manier een senti mentele binding met het baken in Amsterdam oost. Die bakstenen veste aan de Middenweg, gebouwd door Daan Roodenburg en benut en gekoesterd door alles wat Ajax was en is. Het zal een merkwaardige sensatie zijn om naar Ajax - Wil lem II te kijken in de wetenschap dat dit het voetballend slotaccoord is van het stadion. Óp ander gebied wordt De Meer in de komende maanden nog het middelpunt van tal van aktiviteiten. Er is onder andere een complete feestweek gepland waarin op stijlvolle wijze afscheid zal worden geno men. Vooralsnog staat het duel met de Tilburgers op de eer ste plaats. Het bereiken van de finale van de UEFA Champions League streek de plooitjes in het Ajax-laken glad. In Athene toonde Ajax de verrukkelijke klasse die het tot de meest aantrekkelijk voetballende club van dit mo ment maakt. Er is echter verschil tussen het internationale platform en de nationale competitie. De Nederlandse clubs kennen Ajax door en door en durven regelmatig risico te ne men. Komt men een Ajax-in-vorm tegen, dan zo'n houding De wedstrijd tegen Willem II den in de competitie, kan de 'grand finale' wor- een afstraffing tot gevolg hebben. Mankeert er iets aan het Ajax-spel, dan levert zo'n gewaagde spelopvatting soms kansen op. Willem II, vrij van zorgen, kan vandaag open voetballen, het kan risico nemen en voor haar kans gaan. VERANDERINGEN De Tilburgers, de eerste club die Ajax wist te verslaan in dit seizoen, maken een merkwaardig jaar door. De ups en downs volgden elkaar op en er was constant onrust binnen de poorten van het Gemeentelijk Sportpark. Die leidde on der meer tot het vertrek van trainer Theo de Jong. Ook gin gen en kwamen voetballers tijdens deze voetbaljaargang die voor een belangrijk deel in het teken van De Zaak Bos man stond. Zo vertrokken de talenten Jean Paul van Gastel en Jaap Stam en kwamen de Finnen Hyypia en Kolka en ex- PSV-er Prommayon. Reeds tijdens dit seizoen wordt er ge werkt aan het Willem II van volgend jaar. Wat Ajax betreft blijft de aandacht gevangen door het he den, een beetje door het verleden (men pinke een traan weg) en door de nabije toekomst. De Amsterdam Arena wenkt, maar het is moeilijk om ons los te maken van De Meer. Het is onvermijdelijk en wat zou het geweldig zijn wanneer dat afscheid met allure kan worden genomen. Met een sprankelende wedstrijd, met een kampioenschap, met een passend afscheid van de mannen die de Ajax-kleuren met zoveel overgave hebben verdedigd. Met een bitterzoet gevoel van binnen dat je altijd overkomt wanneer de kaars van het seizoen wordt uitgeblazen en dat nu een extra smaak heeft. Tabé De Meer, bedankt, het is prachtig geweest en, ondanks het machtig perspectief van de Arena, we zullen je missen. Ben Tomato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 3