PECH VOOR DE EAGLES AJAX GO AHEAD KICK OFF NR. 19-31 WAANZINNIGE GOAL Op 27 maart ontving Ajax met Go Ahead Eagles een ploeg uit de staart van de Nederlandse PTT-Telecompetitie. Door velen nog altijd ten onrechte beschouwd als de Mickey Mouse-corn- petitie van Europa. Met die benaming wordt vooral bedoeld dat de strijd om de landstitel in ons kleine land elk jaar uit gevochten wordt door dezelfde clubs, maar daarin zijn we niet uniek. In Spanje, Duitsland, Italië en Engeland gebeurt precies hetzelfde. Daar maken de grootste clubs ook de dienst uit. Aan het niveau kan het ook niet liggen, want een groot aantal subtoppers weet tijdens de confrontatie met de wereldkampioen flink partij te bieden en Vitesse, Willem II en Roda JC stapten recentelijk als winnaar van het veld. Ni veau dat tactisch bekeken zelfs opgaat voor ploegen met een lage klassering wat door de Deventernaren op die woensdag avond andermaal werd bevestigd: 2-1. De toen nog in dienst zijnde trainer Ab Fafie was met een realistische opvatting naar Amsterdam gekomen. Een speel wijze helemaal gespind op de eigen kwaliteit en mogelijk heden. Dat betekende dat Go Ahead met de uiterst getalen teerde Marco Heering, Toine Rorije en nieuwkomer Sergei Clescenco een trio spitsen had opgesteld in een veldbezet- ting die ervoor moest zorgen dat er ook zelf gevoetbald kon worden. Drie spitsen die zich bij balverlies lieten zakken tot tegen de middenlijn en waarvan de vleugels iets naar bin nen knepen rondom Danny Blind. Dat betekende dat aan de backs van Ajax wat meer ruimte werd toegestaan, maar als Sonny Silooy en Winston Bogarde werden aangespeeld, stuitte dit duo toch snel op weerstand. In die zin werd vooral veel loopwerk van spits Rorije gevraagd, want deze moest elke keer zien dat de ruimte voor Ajax om een aanval op te zetten uiterst klein zou blijven. Een loodzwaar kar wei dat door de aanvaller ook maar een uur kon wor den vol gehouden. Een an dere speler van Go Ahead met een belangrijke taak was aanvoerder Arno Hof stede. Deze vrije verdediger stond ook in de as opgesteld en moest van zijn trainer, wanneer de situatie daar om vroeg, voor dan wel ach ter zijn defensie spelen. Een taak die door de ervaren Hofstede goed werd inge vuld, waardoor de linies bij de bezoekers juist ook bij balbezit goed op elkaar aansloten. Al met al speelde de nummer vijftien van de PTT-Telecompetitie zeer ver- Peter Hoekstra scoort 1-0 I tegen de Eagles. zorgd en veschafte het zich op eigen kracht enkele kansen tegen Ajax, dat veel diepte passes zag mislukken. Vandaar dat de Amsterdammers het verder van vloeiende combinaties moesten hebben dat een juweel van een doel punt op zou leveren. In de 31ste minuut zette Ajax via Jari Litmanen, Ronald de Boer en vooral Nwanko Kanu over de grond zo'n waanzinnig mooie aanval op dat de toeschou wers zich heel even bij zaalvoetbal waande. Met een keer raken en een onnavolgbare actie van de door Cees Marbus zwaar verdedigde Kanu werd in een kleine ruimte de Eagles defensie kansloos gelaten, waarna de Nigeriaan voor doel man Oscar Moens ook nog het overzicht behield. Simpel werd de bal breed gelegd op de naar binnen komende Peter Hoekstra die het hoge schoolvoetbal waardig afsloot: 1-0. Daarna bleven de Ajacieden elkaar over de grond aanspelen en kwam Go Ahead Eagles er niet meer uit. Hoewel de bal circulatie op tempo werd uitgevoerd kwam Ajax nog maar tot een treffer van Nwanko Kanu in de 61ste minuut: 2-0. Een bewijs dat de organisatie binnen ploeg van Fafie niet als een kaartenhuis in elkaar donderde, wat onlangs het kleur loze FC Twente nog overkwam en daardoor met 6-1 naar huis werd gestuurd. Nee, dit Go Ahead maakte een uitste kende indruk en kwam zelfs een minuut voor tijd tot sco re via ex-Ajacied Mark Ver- kuyl: 2-1. Toch had trainer Ab Fafie in de dug-out nooit gedacht aan een stunt. "Daarvoor kostte het verde digen gewoon teveel kracht. Ajax laat je zo achter de bal aanlopen dat je zelf niet vaak aan aanvallen toe komt. Wat dat betreft was ik al blij met het eerste half uur. Die goal van ons komt dan ook zo maar uit de lucht vallen. Nee, je kunt Ajax het best vergelijken met olie. Dat kruipt ook overal omheen. Het ene gaatje (lange bal) stop je af, maar de ploeg van Louis van Gaal vindt altijd wel weer een andere variant. Maar in derdaad zijn we er niet af- gevoetbald en heb ik niet drie weken nodig om de ploeg weer op te lappen." Zoals ook twee andere de gradatiekandidaten De Graafschap (1-0) en NEC (3-1) in Amsterdam op tac tisch uitstekende wijze eer der in het seizoen partij bo den aan Ajax. Juirien Offerman

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 30