De Meerdoop Herinneringen aan De Meer tisec Faht van Roess oy, Frans 'agener, C Van de thans nog in het betaalde voet bal actieve clubs behoort Willem II, samen met Sparta en Go Ahead, tot degenen die al vroeg in de geschiedenis voor de competitie tegen Ajax in het veld kwa men. Al in 1918 speelden de 'tricolores' wed strijden om het Kampioenschap van Neder land op het oude Ajax-terrein. Merkwaardig genoeg dateert de eerste wedstrijd waarin Willem II om de punten in het Ajax-stadion speelde, pas van 1956. Voor die tijd waren Ajax en Willem II nooit tegelijkertijd afde lingskampioen en ontmoetten ze elkaar dus ook niet in de kampioenswedstrijden, en de enige keer dat dat wel het geval was geweest, in 1952, was het Olympisch Stadion plaats van handeling. De komst van de Eredivisie liet de laatste afdelingsgrenzen in de top echter verdwijnen, en zo stond op 18 novem ber 1956, op de negende speeldag van het eerste Eredivisieseizoen, Ajax - Willem II op de rol. Ajax had een week eerder een wat pijnlijk pak slaag van Feyenoord gekregen (7-3) en was dus niet helemaal gerust op de afloop, ook al stond Willem II dan ook on derin de ranglijst. Tot overmaat van ramp bleek ook sterspeler Piet van der Kuil niet beschikbaar; hij bleef met een blessure bui ten de lijnen en werd vervangen door Piet Ouderland. De vrees bleek ongegrond, want vanaf het begin bleek duidelijk dat Ajax zich had hersteld van de mentale dreun van Rot terdam. Al in de derde minuut mikte Rinus Michels net naast het Tilburgse doel, Schmidt net over, Michels op de paal, en vuurde Bleyenberg tweemaal in de handen van doelman Chris Feyt. Een echte verras sing was het dan ook niet dat na een kwar tier de openingstreffer aan Amsterdamse kant viel: Bleyenberg passte op Michels, die 1-0 liet noteren. Willem II reageerde met enkele snelle tegenaanvallen, maar gelukkig voor Ajax was het afwerkmechanisme bij de tegenstander bedroevend slecht afgesteld deze middag. Een tegenslag was er toen Ger van Mourik, de degelijke verdediger, zich blesseerde en moest worden vervangen door Henk Elzer, die niet echt lekker in de wed strijd kwam. Even leek Willem II toch gelijk te maken, toen kort nadat Pieters Graafland een schot van Van Elderen had gepareerd, Coy Koopal hard en laag inknalde. Hij stak de handen al juichend omhoog, maar zag tot zijn ontsteltenis P.G. in een reflex alsnog redden. Na de rust liep het spel steeds meer en meer volgens de richtlijnen van Ajax. Na twaalf minuten werd dat ook in de score zichtbaar: op een dieptepass van Bleyenberg sprintte Klaas Bakker Brooymans, De Zwart en Wa- gener voorbij, om daarna af te ronden: 2-0. Vijf minuten later trok Willy Schmidt de bal voor; de sliding van Wagener kwam te laat, maar die van Ouderland was beter uitgere kend: 3-0. Nadat Feyt enkele malen attent had ingegrepen was het in de 66e minuut opnieuw raak, toen Bleyenberg met de bal ten aanval trok, leep binnendoor naar Mi chels plaatste en deze de bal achter Feyt schuiverde. Daarna deed Ajax het wat kal mer aan, en kreeg Van Roessel bij Willem II de kans te laten zien dat hij wel degelijk kon voetballen. Koopal trok een enkele gevaar lijke sprint, maar echt hout sneed het niet. Tien minuten voor tijd bracht Ajax de stand op 5-0: Bleyenberg omspeelde De Zwart en invaller Dikman, en liet Feyt met een diago naal schot kansloos. Even daarna was Ajax nog dicht bij een zesde goal, toen Schmidt eerst inkopte en onmiddellijk daarna de bal nogeens op de slof nam, maar beide malen Feyt op zijn weg trof. In de slotminuut miste Van Elderen tenslotte de kans de Tilburgse eer veilig te stellen door voor open doel het doel te missen. Het seizoen eindigde voor Ajax met een landskampioenschap; Willem II moest in het nieuwe seizoen een trapje lager proberen zich terug te vechten, wat inderdaad gelukte. Evert Vermeer KICK OFF NR. 19 - 13

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 13