DE MAASRIDDERS MMgÊesgrai FEYEMOORD om 3É pi VW Geen voetbalhistorie in Nederland ligt er zo helder bij als die van Ajax-Feyenoord. Minstens twee keer per jaar wordt het stof van de boeken geblazen om te zien wat de klassiekste ontmoeting van het vaderlandse voetbal in het verleden ople verde. Het gevaar bestaat dat men bij de beschouwingen van het Duel der lage Landen in herhaling vervalt. Maar zo erg is dat ook niet, want de krenten in de pap blijven smaken. Het Feyenoord-bolwerk werd op 19 juli 1908 opgericht. Een Rotterdamse kroeg, De Keijser was de bakermat van de club die eenenzestig jaar later Nederland voor het eerst de Euro pa Cup bracht. De genoemde datum is die van de officiële oprichting. Ech ter, al voor die dag werd er onder de naam Feyenoord (toen nog Feijenoord, met puntjes op de i en de j) gevoetbald. Er werd zelfs al voor de eeuwwisseling in competitieverband gespeeld maar de vrucht wilde niet definitief ontkiemen. Vanaf 1908 dus wel en, het klinkt nu ongeloofwaardig, Feyenoord, eerst spelend onder de naam Wilhelmina, speel de toen in rode shirts met blauwe mouwen en een witte broek. De naamkwestie bleef nog een tijd meespelen. Feye noord heette een aantal jaren zelfs HFC, Hillesluise Football Club, gevolgd door de naam Celeritas. Dat kon niet meer toen de club in 1912 naar de tweede klasse promoveerde. In die tweede klasse speelde al een Celeritas. In een speciale le denvergadering werd er gestemd over een nieuwe naam voor de club. Het werd: Feyenoord, dat het won van de al ternatieve namen Het Zuiden en Mars. Een aantal jaren en een tweetal transfusies (van Cresendo en DCS) later bleek Feyenoord een sterk elftal op de been te hebben gebracht. De club promoveerde naar de hoogste klasse, het sein om van lokatie te veranderen. Van het Rijn havenkwartier verhuisde Feyenoord naar de Kromme Zand- weg. Ook het tenue onderging een verandering: rood-witte shirts met zwarte broek: daar was het échte Feyenoord! Een landstitel liet tot 1924 op zich wachten. Na het kam pioenschap van de eerste klasse volgde de kampioenswed strijdenreeks. De thuisbeurten trokken zoveel toeschouwers. Het seizoen 82-83. Feye noord stond toen onder lei ding van Hans Kraay-nu co commentator bij Studio Sport - en assistent trainer Ab Fafie - nu hoofdtrainer Go Ahead Eagles. Een selectie met o. aRuud Gul lit, Benny Wijnstekers en Wim van Ha- negem in de gelederen. KICK OFF NR. 17 - 5 dat Feyenoord moest uitwijken naar het stadion van stadge noot Sparta. Ongeslagen kampioen van Nederland, Rotter dam-zuid dompelde zich in feestvreugde. Feyenoord bleef een grootmacht en de status van de club werd in bijzonder opgewaardeerd met de bouw van het prachtige stadion. In 1935 sloeg de legendarische Puck van Heel de eerste paal voor het toen ultra moderne bouwwerk aan de Maas en op 27 maart 1937 werd de opening gevierd met de wedstrijd Feyenoord-Beerschot. 63.500 toeschouwers beleefden de inauguratie van wat nog steeds een van de fraaiste voetbaltempels van Europa is. HAND IN HAND... Tussen 1941 en 1961 kende Feyenoord magere jaren. Maar daarna ging de vlam weer branden. De club bouwde, onder impuls van voorzitter Kieboom, aan een prachtig elftal. Heel Nederland leefde intens mee toen Feyenoord in 1963 de hal ve finale van het Europa Cup-toernooi bereikte. Benfica bleek te sterk, maar heel het land was trots op Feyenoord en het "Hand in hand, kameraden" werd ook in Amsterdam gefloten... De tijden van de grote rivaliteit tussen Ajax en Feyenoord braken aan. Nederland had twee topploegen van Europees formaat. Feyenoord pakte de primeur door in 1969 Celtic in de Europa Cup-finale te verslaan. Ajax bleef niet achter en pakte de Cup vervolgens drie keer op rij. Ajax en Feyenoord, Feyenoord en Ajax. Tot ver buiten de landsgrenzen is de intensiteit en de charme van dat duel be kend. In de afgelopen jaren kenden de Maasridders ook mindere tijden, zowel op sportief als op financieel vlak. Maar Rotterdam, Nederland zónder Feyenoord... dat is on denkbaar. En onmogelijk. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 5