(S) DE AMRO ONTMOETING AJAX FEYENOORD We hebben een aantal jaren gekend waarin de klassieker Ajax Feyenoord iets minder uitstraling had. Ajax was te sterk, de uitslagen waren in Ajax' voordeel en Rotterdam kwam er speltechnisch haast niet aan te pas. Dat hoort niet bij De Klassieker. Er moet strijd en spanning zijn. Vandaag is die strijd en spanning er. Men kan derhalve van een echt klassiek duel tussen Amster dam en Rotterdam spreken. Toch zag dat er enkele maan den geleden anders uit. Feyenoord zwalkte. Feyenoord had pijn in alle ledematen. Het was de periode waarin Van Flanegem de wacht werd aangezegd en waarin Arie Haan het roer in De Kuip over nam. Eén van de eerste ontmoetingen was, u weet het nog, Feyenoord - Ajax. Ajax, ongeslagen, het doel nog niet door boord. Ajax machtig en zelfbewust. Getergd liet Feyenoord de tanden zien. En binnen twee mi nuten wist Edwin van der Sar op welk getal zijn record ein digde. Clemens Zwijnenberg ramde de bal tegen de Ajax- touwen en even later was het zelfs 2-0 voor de thuisclub. Rotterdam wreef zich in de handen. Het Haan-effect wierp vruchten af, dacht men. Maar zo sterk zijn de mysterieuze krachten in de sport nu ook weer niet. Ajax raakte niet uit balans en bleef voetballen zoals het kan. Feyenoord daaren tegen leek geschrokken en wist zich met de riante voor sprong geen raad. Het vervolg was een 4-2 overwinning voor de landskampioen. de derde plaats in de PTT-Te- lecompetitie. Er staat weer een elftal in het Feyenoord-shirt en voor de Rotterdammers is er uiter aard geen betere en mooiere gelegenheid om te laten zien dat men de angst voorbij is, dan deze Ajax - Feyenoord. Een blik op het huidige elftalfun dament leert dat er een aantal mutaties hebben plaatsgevon den. Opvallendste nieuwelingen in de groep zijn de slimme schutter Henk Vos die van de Franse provincie naar poort van Europa en Jean Paul van Gastel die zijn opwaartse ontwikke ling bij Willem II als Feyenoorder voort hoopt te zetten. Beide voetballers manifesteerden zich in de voorbije weken als nut tige krachten en geven impulsen aan het zich vernieuwende Feyenoord. Defensief steunt Feyenoord op Ed de Goey wiens kwaliteiten onomstotelijk vast staan. Leider Ronald Koeman heeft in het centrum Bernard Schuiteman als vaste adjudant. Schuiteman schakelt de spits van de tegenpartij uit, Koeman zet de aanval in met zijn geweldige traptechniek. Op de flanken voetballen Boateng en Heus. Een viermansmiddenveld met evenwicht wordt gevormd door de ervaren Peter Bosz, de werker Rob Maas en de meer creatieve Giovanni van Bronckhorst en Jean Paul van Gastel. Zet Haan Orlando Trustfull in, dan wint Feye noord aan ideeën maar verliest het aan degelijkheid. Aan Haan de keus.Voorin lijkt Henk Vos de aangewezen man voor de productie. Hij werkt hard maar heeft ook het loerende van de spits-met-neus-voor-doelpunten. sffia KICK OFF NR. 17 - 3 DE HONGER VAN TAUMENT UIT DE LUWTE NAAR VOREN Rotterdam lag een straatlengte achter op Ajax, de titelaspi- raties die voor de aanvang van het seizoen luid en duidelijk vanuit De Kuip te horen waren, smolten. In de betrekkelijke luwte heeft Feyenoord zich echter be hoorlijk herpakt. Er wordt weinig verloren, er wordt zelfs veel gewonnen. En de vergaarde punten brachten Feyenoord op De laatste ontmoeting tusen Feyenoord en Ajax eindigde in een 4-2 winst voor Ajax. Alhoewel de Rotterdammers al binnen tien minuten op een 2-0 voorsprong stonden wist Ajax door ondermeer een goal van Jari Litmanen de stand om te buigen in de 2-4 eindstand. Terug na een lange periode van frustrerend blessureleed is Gaston Taument. Met grote honger om het verloren terrein te heroveren toonde de spits zich in de voorbije weken een opmerkelijke "aanwinst" voor het elftal. De Zweed Henke Larsson zal in de klassieker ontbreken. De spits die in de heenwedstrijd nog de 2-0 op de slof had, zit een schorsing van vier wedstrijden uit. Met Tomek Iwan en Mike Obiku heeft Feyenoord nog ande re aanvallende alternatieven. Kijkend naar het Feyenoord van nu, is het duidelijk dat er sprake is van een hechtere eenheid. Er valt een systeem te ontdekken in de speelwijze en een vast patroon is altijd prettig als ruggesteun. Individuele kwaliteiten zijn er ook en de wil om het prestige op te vijzelen maakt dat Feye noord "te duchten" is, zoals dat heet. Ajax weet wat er moet ge beuren. Behalve een duel waarin veel eer op het spel staat, is het ook een wed strijd van groot puntenbe- lang. Aan Ajax-zijde is de concentratie en scherpte op timaal. Dat én de aparte klasse die er in de rood-wit- te benen schuilt, zal het pad naar winst moeten effenen. Ajax en Feyenoord zijn er klaar voor: de klassieker kan beginnen! Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 3