TUKKERS SNEEUWEN VOLLEDIG ONDER TACTISCHE BLUNDER DE BESLISSING AJAX - FC TWENTE Op zondag 10 maart ontving Ajax FC Twente, de nummer twaalf van de PTT-Telecompetitie. Voor 19.318 toeschouwers maakte de ploeg van Louis van Gaal er een heerlijke middag van. Doordat FC Twente een matige uitvoering van het 4-4-2 systeem liet zien kon in de Ajax-defensie de circulatie snel op gang gebracht worden. Met als gevolg dat de wereldkam pioen, na een goed half uur tegen Heerenveen, een sterke tweede helft tegen Zaragoza en de negentig tactisch fraaie minuten tegen Dortmund, nu een uur lang swingend over de grasmat ging. Zestig minuten waarin de hele ploeg voor FC Twente-trainer Hans Meyer voetbal van een andere planeet liet zien en bovendien zes maal de roos trof: 6-1. Kiki Musampa was een van de scorende mannen van Ajax tegen FC Twente. Twente keeper Sander Boschker moest vroegtijdig het veld verlaten door een spierblessure in het boven been. Hans Meyer vertelde na afloop dat zijn ploeg naar de hoofdstad was afgereisd om niet met grote cijfers te verlie zen. Om dat te bereiken had de voormalig Oostduitser een verdedigend systeem bedacht waarin veel loopwerk verzet moest worden. Vier verdedigers, evenzovele middenvelders en twee spitsen moesten voornamelijk afwachten om ver volgens via counters toe te slaan. Typisch Duits en dat bo vendien in de week van Dortmund. Als vervanger van de geblesseerde Michael Mols had Meyer aanvoerder Boerebach achter de Twentse spitsen Youri Petrov en Arnold Bruggink opgesteld. Een uiterst merkwaar dige keuze, want zeker op die positie moet er veel in de vrije ruimte gesprint worden. En een loper is Boerebach ze ker niet. Zijn kracht ligt meer in het met fraaie passes weg sturen van medespelers terwijl nu het spel volledig aan hem voorbij ging. In die vrije rol had Juul Ellerman zeker voor meer rendement gezorgd waardoor Boerebach twintig me ter naar achteren had gekund om het spel vanuit zijn natuur te verdelen. Een tactische blunder van de eerste orde, die ook niet zon der gevolgen bleef. Nadat Ajax volledig op techniek en dus in hoog tempo ruim een half uur naar de openingstreffer had gezocht mocht Frank de Boer ongehinderd opkomen over de as van het veld. Via Edgar Davids en Nwanko Kanu kwam hij vrij in het zestienmetergebied en kon vrij aanleg gen: 1-0. Boschker moest voortdurend in actie komen. Maar het gevarieerde aanvalsspel van de Amsterdammers werd niet zuiver genoeg afgesloten. Daarvoor waren de inzetten van Edgar Davids, Peter Hoekstra en Patrick Kluivert stuk voor stuk te dicht op het lichaam van de Twentse goalie ge weest. Zeker voor een doelman op het hoogste niveau is er dan niets fijner om stijlvol door het doelgebied te vliegen, waardoor hij onpasseerbaar lijkt. Maar twee minuten na het doelpunt van Frank de Boer be sliste Edgar Davids het duel. Nu was het Ronald de Boer die van de Twentse-verdedigers strak over de grond mocht in passen op aanspeelpunt Kanu. De geniale hakbal die volgde zette Daniel Nijhof en Nico Jan Hoogma volledig te kijk en kreeg een passend antwoord van de inkomende Davids: 2-0. Na rust ging Ajax verder waar het gebleven was en sneeuw de FC Twente volledig onder. Steeds meer spelers kwamen door vermoeidheid een paar stappen te laat bij het verdedi gende werk. Na 66 minuten stond er dan ook een duidelijke stand van 6-0 op het scorebord. Vooral Peter Hoekstra maakte gretig gebruik van het gapende gat achter rechts back Ansar Ajoupov. Het sterke optreden van Hoekstra be tekende dat Ajax haar favoriete spel optimaal kon spelen en dat de balcirculatie variërend van combinaties tot en met de lange bal over het hele speelveld kon worden voortgezet. Circulatievoetbal in een systeem waarbij Hans Meyer, on danks de treffer van Theo ten Caat, zijn ogen moet hebben uitgekeken. Jurrien Offerman

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 35