Vervolg van pagina 15 KICK OFF NR. 17 - 17 VERLIEFD voetbal, die mij onmiddellijk zouden laten weten als dat wel zo was. Ik ben heel geïnteresseerd in hun leven. Een leven dat duidelijk anders is dan het mijne. We praten eigenlijk nooit over voetbal. Zij houden mij op de hoogte van de din gen van de dag. Die vriendschap is voor mij heel belangrijk. Net als de band met mijn familieleden. Die is nog steeds hecht." De relaties zijn niet verstoord door alle aandacht van fans en media en de grote geldbedragen die omgaan in de voet ballerij. Vooral dat laatste went snel, zegt Michael Reiziger. „Ik verbaas me niet meer over het geld dat omgaat in de sport. Omdat sport een belangrijke positie in de maatschap pij heeft ingenomen. Sponsors willen daarvan profiteren, de sporters zelf ook. In Nederland wordt dan al snel gezegd, dat het te ver gaat. Maar kijk naar Amerika. Daar liggen de bedragen nog vele malen hoger dan hier. Sport is commer cie en de ontwikkelingen gaan razendsnel. Zie de plannen Reiziger in duel met Regie was en zijn geluk vond bij Blinker die na 9 seizoenen Sheffield in Engeland bij Feyenoord uit de gratie van de KNVB om een eigen Sportkanaal te beginnen. Zie de Belgische voetballer Jean Marc Bosman, die voor zijn eigen rechten opkwam. Het betekende het einde van het transfer systeem. Alle profvoetballers mogen hem daarvoor dank baar zijn. Hoewel het natuurlijk de normaalste zaak van de wereld is, dat een voetballer aan het einde van zijn contract op kan stappen bij een club. De FIFA en de UEFA gaan on dertussen met de stroom mee. Niet snel, maar ze staan ze ker niet stil. Zij moeten naar manieren blijven zoeken om voetbal als kijkspel aantrekkelijk te houden. Als daarvoor aan de regels gesleuteld moet worden, dan moet dat maar. Neem nou de veranderde regel voor het terugspelen op de keeper. Dat is toch heel positief uitgepakt?" De vraag of de beslissing van Michael Reiziger straks positief uitpakt voor Ajax blijft voorlopig onbeantwoord. De rechts back heeft geen idee waar hij over drie jaar zal staan. En Ajax? „Ook heel moeilijk te zeggen. Het is afhankelijk van een aantal factoren. Blijft de trainer, blijven de spelers. Louis van Gaal heeft lang moeten sleutelen om dit elftal te krij gen waar het nu is. Aan het team, maar ook aan spelers in dividueel. Als een belangrijk deel van de huidige groep ver trekt, begint dat proces op nieuw. En dat heeft tijd no dig, veel tijd." Het leven bij Ajax is goed. De Nederlandse competitie is spannend, met dank aan PSV. Maar Michael Reiziger ziet ook andere clubs groei en. Het feit dat straks zeker de helft van de clubs uit de PTT Telecompetitie over een gerenoveerd of zelfs een nieuw stadion beschikt, noemt hij positief. „En de huidige resultaten van de Nederlandse clubs in de Eu ropa Cup spreken voor zich. Als er dadelijk echt drie Ne derlandse teams in de halve finale staan... Zolang ik me kan herinneren, is dat nog nooit gebeurd." Met andere woorden: Michael Reiziger kan veel redenen bedenken om in Amsterdam te blijven. Maar zijn uiteindelijke be slissing zal vooral een ge voelsmatige zijn. „Ik weet wat ik hier heb. Een mooie club en mijn vrienden en fa milie in de buurt. Aan de an dere kant hoor ik regelmatig van Clarence Seedorf hoe het leven in Italië is. Maar dat is natuurlijk zijn bele ving, en die is anders dan de mijne." Laatste vraag dan: Is Michael Reiziger verliefd op Ajax? „Verliefd? Pfff... Niet op een manier zoals Sjakie Wolfs of Bobby Haarms van deze club houden, denk ik. Maar Ajax zit wel in mijn hart." Dick Sintenie

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 17