DE HISTORIE VAN PANATHINAIKOS CHAMPIONS LEAGUE In 1908 werd het fundament gelegd van de club die door de decennia heen zou uitgroeien tot een van de meest vooraanstaande vereigingen in Griekenland: Panathinaikos. De club werd opgericht door Georgios Kalafatis en na een aantal jaren werd het voetbalgedeelte uitgebreid met andere sportafdelingen. Toch duurde het relatief lang voordat het eerste aansprekende succes een feit was. In 1930 kroonde Panathinaikos zich tot kampioen van Griekenland. Daarna zou dat heuglijke feit zich nog zestien keer voordoen. Ook in de nationale bekercompetitie deed Panathinaikos zich gel den. dertien keer werd de cup in triomf omhoog gehouden. Wembley Internationaal gezien kijkt de huidige kampioen van Griekenland vol trots terug op het jaar 1971 Toen bereikte Panathinaikos de finale van de Europa Cup voor Landskampioenen. Op Wembley troffen de groen-witten uit Athene de roodwitten uit... Amsterdam. Ongetwijfeld kent men het resultaat: Ajax won met 2-0 maar nog steeds koestert Panathinaikos de primeur de eerste Griekse club te zijn die zover kwam in een internationaal toernooi. Grote namen uit die periode, toen het elftal werd getraind door de legendarische Ferenc Puskas, zijn Domazos, Antodiadis en Elefterakis. Gloriejaren zestig De werkelijke glorieperiode van Panathinaikos kent zijn oorsprong in 1960. Toen werd in Griekenland de Nationale Voetbal Divisie ingesteld, een mijlpaal in de profesionalisering van het voetbal. Sinds dat jaar pakte Panathinaikos veertien landstitels. Aanvankelijk ging het Panathinaikos bijzonder voor de wind met landstitels in 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1969, 1970 en 1972. In 1977 was er weer een kampioenscap te vieren, maar financieel ging het berg afwaarts met de club. In 1979 vond er een belangrijke wisseling van de wacht plaats. De huidige voorzitter, Yorgos Vardinoyannis, werd eigenaar van de club. Deze Vardinoyannis bezit niet alleen de club maar hij is puissant rijk geworden als aandeelhouder in menige bank, als reder, als uitgever, als olie handelaar en als eigenaar van een eigen televisiestation. Met het geld dat hij in Panathinaikos investeerde bereikte hij resultaat maar zijn droom was (en is) het bereiken van de Europese top. Overigens, in eigen land heeft de voorzitter van Panathinaikos ook nog financieel het een en ander in de melk te brokkelen bij andere Griekse clubs, zoals Ofi Kreta, Larissa en Doxa Drama... Paiania In de jaren tachtig werd met regelmaat de kampioensvlag van een groen-witte wimpel voorzien, al is de concurrentie -met vooral de andere clubs uit de hoofdstad- enorm groot. De derbies met Olympiakos zijn wereld- befaamd. Vardinoyannis gaf de club structuur en die wordt uitstekend verbeeldt door het prachtige trainingskamp Paiania, een aantal kilometers van Athene. Vorig jaar was Ajax op dat paradijselijke trai ningskamp te gast, een onderstreping van de Bij de foto: Het beroemde team van uitstekende banden tussen beide clubs. Panathinaikos dat in 1971 onder leiding van trainer Ferenc Puskas de finale van het Europa Cup-toernooi voor Landskampioenen. 32

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 30