CLUBGESCHIEDENIS BV BORUSSIA 35 CHAMPIONS LEAGUE Slechts weinig clubs kunnen terugvallen op een zo brede en kwalitatief goede selectie als Borussia Dortmund. Trainer Ottmar Hitzfela heeft die ruime keuze echter meer dan nodig gehad in het lopen de seizoen. Net als Ajax had ook Borussia Dortmund regelmatig te maken met blessures bij haar voet ballers. Dat de Borussen over zoveel spelers kan beschikken heeft zeker te maken met de grote financiële draagkracht van de club. De club deinst er zelfs niet voor terug om zich op de -kortgeleden nog onaantastbaar geachte- Italiaanse spelersmarkt te manifesteren. In de voorbije jaren trok Borussia de geldbuidel open en lokte Matthias Sammer, Jurgen Kohier, de Uruguayaan Ruben Sosa, Andy Moller, ae Braziliaan Julio Cesar en spits Karlheinz Riedle over de grens tussen het Appenijnse schiereiland en Duitsland. De basis van de financiële armslag ligt bij het trouwe publiek. Al jarenlang is Borussia Dortmund de best bezochte club in de Bundesliga. De geschiedenis van Borussia Dortmund is echter niet behangen met goud. In vergelijking met de hui dige potentie is het palmares van de club vrij bescheiden. Vier keer kroonden de geel-zwarten zich tot kampioen van Duitsland. Dat gebeurde voor het eerst in 1956, zevenenveertig jaar na de oprichting. Ook in 1957 en 1963 werd Borussia Dortmund kampioen van Duitsland maar tot aan het afgelopen seizoen bleef de club zonder landstitel. Twee keer werd de duitse Pokal de beker, gewonnen, namelijk in 1965 en in 1989. Borussia resideert in het noordelijke deel van Dortmund, het deel waar in vroeger jaren het armere deel van de bevolking woonde. Borussia wordt dan ook wel een echte arbeidersclub genoemd. De club werd dan ook door arbeiders opgericht. Dat gebeurde om precies te zijn op 4 december 1909. Borussia fuseerde al snel met een aantal andere kleine clubs uit de omgeving en na eerst in het blauw wit met een rode sjerp te hebben gespeeld, kwam men tot de huidige kleurencombinatie: geel-zwart. Lange tijd bleef Borussia zonder noemenswaardig succes. In 1949 bereikte Borussia de eindstrijd om de landstitel (in die jaren nog betwist in een finale). Die werd echter verloren en het kampioenschap van Duitsland bleef een droom. Maar in 1956 was het eindelijk zover, Borussia was kampioen van Duitsland. Een jaar later werd die prestatie geëvenaard. Het kampioenschap van 1963 bracht Borussia in het Europa Cuptoernooi der Landskampioenen. En daarin weerde de club zich redelijk. De latere kampioen Inter schakelde Borussia uit. Succesvoller was Borussia Dortmund in de Europa Cup voor Bekerwinnaars in het seizoen 1965- 1966. Geleid door trainer Multhaup. Daarin bereikte het de eindstrijd 'en won die, met 2-1 van Liverpool. De legendarische buitenspeler Reinhard "Stan" Libuda maakte het winnende doelpunt waarover de ouderen in Dortmund nog steeds spreken. Naast Libuda beschikte Borussia over nog twee vedettes: Sigi Held en Collega Internationaal Lothar Emmerich, door de supporters liefkozend "Emma" genoemd. Het team van Borussia dat de Europa Cup voor Bekerwinnaars won, zag er als volgt uit: Tilkowski, Cyliax, Kurrat, Paul, Redder, Assauer, Libuda, Schmidt, Held, Sturm, Emmerich. Het stadion "Rote Erde" was voor de bezoekende clubs een hel. Borussia Dortmund-uit was een mar telgang. Tot aan het einde van de hoogconjuctuur. In 1972 degradeerde Borussia naar de tweede Bundesliga en zo kon het gebeuren dat het stadion (in 1974 voor het wereldkampioenschap ver bouwd en omgedoopt tot Westfalenstadion) pas in 1976 weer Bundesligavoetbal huisvestte. Na een aanvankelijk instabiele periode groeide Borussia Dortmund uit tot een grootmacht in het Duitse voetbal die zij nu is. Een belangrijke schakel in dat succes is de inbreng van voorzitter Gerd Niebaum. Zijn doortastende beleid tilde Borussia naar een hoger plan. Het absolute hoogtepunt van de nieuwe glorieperiode van Borussia vond plaats op de laatste speel dag van de Bundesliga van vorig seizoen. Borussia versloeg HSV terwijl rivaal Werder Bremen verloor van Bayern Munchen. Borussia was kampioen en de hele stad vierde een geweldig feest. De kam- pioensschaal had des te meer waarde omdat de Borussen na een riante voorsprong voor de winter, daarna steeds in de achtervolging waren en werden achtervolgd door blessurepecn. De titel bracht Borussia het entreebewijs voor het voetbalwalhalla dat Champions League heet. Bij de foto: Gert Niebaum, voorzitter van Dortmund en drijvende kracht achter het recente succes van de club.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 33