(jè) vL$* KICK OFF NR. 14-43 In 1989-1990 was AC Milan de eerste club sinds Ajax die de beker 2 maal op rij won. Vervolg van pag. 41 Milan met Marco van Bas ten, Ruud Gullit en Frank Rijkaard. den komen dat ze zich bij voorbaat kansloos achtten. In 1984 leek definitief de klad te komen in de organisatie. Dat jaar kon door Juventus en Liverpool nog een oplossing worden gevonden voor de tijdsproblemen door één wed strijd te spelen, waarbij Turijn bij loting als plaats van han deling werd aangewezen. Het jaar daarop bleef een nieuwe Turijns-Liverpoolse confrontatie uit door het Heizeldrama. Dat leidde tot het uitsluiten van alle Engelse clubs van Euro pees voetbal voor vijf jaar, waardoor Everton de Supercup aan zich voorbij moest laten gaan. In 1986 werden enkele vernieuwingen ingevoerd. De UEFA nam de organisatie nu zelf ter hand, stelde een nieuwe be ker beschikbaar en probeerde voortaan de wedstrijd in één duel op neutraal terrein te laten verspelen. Zoals de Wereld beker in Tokio belandde, werd voor de Supercup het rijke Monaco gekozen. De eerste uitvoering daar werd echter een danige flop. Het toch al niet bepaald voetbalgekke vor stendom bleef volkomen Siberisch onder de wedstrijd tussen het Roemeense Steaua Boekarest en het Oekraïense Dinamo Kiev, zodat er zwaar geld bij de organisatie moest en het bij deze ene keer bleef. In 1987 werd weer gewoon uit en thuis gespeeld. Tussen FC Porto en Ajax ditmaal. De Amsterdammers hadden dat voor jaar met Cruijff als grote roerganger de Europa Cup voor Be kerwinnaars binnengehaald en in november de thuiswed strijd tegen de saaie maar bekwame Portugezen met 1-0 verloren. Toen in januari de return in Portugal werd ge speeld, was Cruijff inmiddels vertrokken. Met het drieman schap Hulshoff-Haarms-Kohn aan het roer verloor Ajax ook de tweede wedstrijd vrij kansloos met 1-0. De laatste Nederlandse deelnemer in de Supercup tot nu toe, PSV, deed het een jaartje later al niet veel beter. Bij het KV Mechelen van Aad de Mos verloor het maar liefst met 3-0. Dat ex-Ajacied John Bosman met twee doelpunten daar fiks aan bijdroeg, werd de Eindhovenaren de volgende zon dag door Amsterdamse supporters in de Watergraafsmeer nog eens lekker in het haar gesmeerd. In 1989 en 1990 was AC Milan de eerste club sinds Ajax die de beker tweemaal op rij won, maar in 1991 kwamen de or ganisatorische problemen weer: Rode Ster Belgrado had ook weinig trek in de wedstrijd, maar kon toch nog worden overgehaald één wedstrijd op Old Trafford te spelen tegen Manchester United. Nadat Barcelona als volgende grote club de naam in de beker had laten graveren, ging de beker te rug naar Italië. Dat kon moeilijk anders, omdat ditmaal twee Italiaanse clubs om de beker speelden. Weliswaar had Olym- pique Marseille de Europa Cup voor Landskampioenen ge wonnen, maar omdat de Fransen door een geruchtmakend omkoopschandaal voor alle internationale voetbalwedstrij den waren geschorst, mocht de verliezend finalist aantre den, al was het maar omdat dat toevallig AC Milan was. Dat liet zich na een 'uitoverwinning' thuis (in Bologna, omdat het veld in het San Siro-stadion onbespeelbar was) door Par ma verrassen (0-2), maar maakte dat verzuim een jaar later goed door Arsenal te verslaan. Vanavond wordt beslist of de beker vanuit Milaan naar Za- ragoza zal verhuizen dan wel naar Amsterdam. En hoewel de beker beschouwd wordt als een weinig aansprekend, en in zekere zin zelfs hinderlijk tussendoortje, zou iedereen die zegt dat de beker hem gestolen kan worden, waarschijnlijk niet de waarheid spreken. Want belangrijk of niet, de Su percup is en blijft de inzet van de strijd tussen twee Europe se clubkampioenen. En slechts weinig voetballers krijgen de kans er meer dan eens om te spelen. Alleen daarom al zal ie dereen hem stiekem toch wel mee naar huis willen nemen. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 42