AJAX REAL ZARAGOZA Ooit stonden Ajax en Real Zaragoza tegenover elkaar in de halve eindstrijd van de Europa Cup voor Bekerwin naars. Dat was in 1987, het jaar van Van Basten, van Rijkaard, van Wouters en Menzo, van een ontluikende Bergkamp en van Blind. En het was het jaar van de eer ste internationale triomf na de gloerijke zeventiger ja ren. Het is derhalve begrijpelijk dat wij aan Real Zaragoza mooie herinneringen bewa ren. Niet alleen omdat Ajax de Spaanse tegenstander versloeg maar ook omdat er mooie verhalen rond die dubbelslag leven. Bijvoor beeld het diluvium voor de wedstrijd in Zaragoza. Na een reguliere warming-up stond het veld bij terugkomst plotseling volledig blank. Of de prachtige returnwedstrijd in het Olympisch Stadion, waar Ajax met een klinkende 3-0 overwinning de finale binnen stapte. De "wave" stroomde over de tribunes. Nu staan beide clubs weer tegenover elkaar. Ajax als kam pioen der kampioenen en Real Zaragoza als winnaar van de Cup der Bekerhouders. In negen jaartijd is er veel veranderd bij beide clubs. Bij Ajax maakten Arnold Scholten, Danny Blind en Sonny Silooy de halve finale van 1987 mee, bij Real Zaragoza vinden wij slechts de huidige reserve-keeper (toen titularis) Cedrun terug. DE SUPERCUP Een terugkerend item bij wedstrijden om de Europese Su percup is de waarde van die confrontatie. Twee weken gele den in Spanje bleek maar weer dat een genuanceerde uitleg van een trainer toch weer verkeerd kan worden uitgelegd. Louis van Gaal vertelde aan de vooravond van Real Zara goza - Ajax dat het belang van de Supercup minder was dan bijvoorbeeld winst in de Champions League of competitie of de nationale beker. Hier en daar werd dat vertaald als zou de Supercup een niemendalletje zijn. Welnu, dat is het niet. Want het prestige speelt een grote rol. Wanneer op het palmares van een club de Europese Supercup staat ver meld, dan geeft dat extra glans en status. In het verleden had Ajax drie mogelijkheden om de Super cup te veroveren. Twee keer lukte dat, in 1973 en 1974. De derde keer, in 1987, ging het mis. Toen won FC Porto twee keer van Ajax en belandde de Supercup in de lusitiaan- se prijzenkast. Terugkijkend doet dat verlies pijn want een topclub wil winnen, alles winnen. Het uitgangspunt is positief. De 1 -1 score waarmee Ajax veer tien dagen geleden uit Zaragoza terugkeerde, is een stand die perspectief biedt. In vroeger tijden was een gelijkspel of De doelpuntenmaker van Ajax in de uitwedstrijd tegen Real Zaragoza: Patrick Kluivert. een kleine nederlaag in een internationale ontmoeting een fantastisch resultaat. De macht van Ajax en het ogenschijn lijke gemak waarmee de club ook in uitwedstrijden tegen standers zijn wil op legt, heeft gezorgd voor een ander kri tisch beeld. Sommigen vonden het gelijkspel een matige sco re. Waarbij vergeten werd dat Real Zaragoza niet zomaar een tegenstander is. De Spanjaarden wonnen niet voor niets de Europa Cup voor Bekerwinnaars en in het huidige toernooi is de kwartfinale andermaal bereikt. De wedstrijd in het stadion La Romareda bewees dat het elftal van trainer Victor goed in elkaar zit. Ondanks een aantal afwezigen (waaronder de be palende voetballers Caceres, Aragon, Poyet en Rambert) bleef de spelopvatting goed en bleek de individuele kwaliteit ook aanwezig. INTERNATIONAAL PRESTIGE De Zaragozianen waren teleurgesteld dat er niet meer in zat dan 1-1. Die teleurstelling hielden zij niet voor zich en ook dat is een teken dat de Spanjaarden zeer hechten aan winst van deze internationale trofee. Gevolg is dat Real Zaragoza er ook vanavond alles aan zal doen om Ajax te verslaan. Niet alleen om de Supercup in handen te krijgen en daarmee het internationale prestige (en marktwaarde) te verhogen, maar ook om juist de Europees en Wereldkampioen te kloppen. En dat is bijzonder eervol, daar spreekt de voetbalwereld over. Aan Ajax de taak om met eenzelfde mentaliteit het veld op te gaan. Door schorsingen van Ronald de Boer en Nordin Woot- er zal er andermaal moeten worden geïmproviseerd met de opstelling. Maar al ontbreken er componenten, het geheel hoeft daar niet onder te lijden. Belangrijk is dat de wedstrijd instelling optimaal is, dat de spelers en de supporters er van doordrongen zijn dat dit een échte wedstrijd is en dat die kleine, maar fraaie bokaal aan de rand van het veld er een is die een plaats moet vinden in de prijzenkast van Ajax! Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 3