AJAX - REAL ZARAGOZA DE VORIGE KEER tS) vu!? Eenmaal eerder troffen Real Zaragoza en Ajax elkaar in Eu ropees verband. Dat was in het seizoen 1986-87, toen beide clubs in de halve finale elkaar Europese roem moesten zien te onthouden. Een terugblik naar een waterballet en een volksfeest. Nog één hinderlaag diende te worden ontweken wilde Ajax voor het eerst sinds de glorierijke dagen van begin jaren ze ventig weer in een Europese finale kunnen staan. De club die van het beramen van die hinderlaag kon worden verdacht, was Real Zaragoza Club Deportivo. De Spaanse subtopper deed wel niet onmiddellijk de haren te berge rijzen, maar moest toch in staat worden geacht het Ajax flink lastig te ma ken, getuige de tot dusver uitgeschakelde opponenten: AS Roma, Wrexham en Vitosha Sofia. Zonder angst, maar met een noodvoorraad voorzichtigheid arriveerde de Amster damse ploeg bij het stadion La Romareda, waar het gras er goed bijlag. Nog wel tenminste, want terwijl de spelers zich in de catacomben in het veldtenue hesen brak boven Zara goza de natte moesson los die binnen tien minuten het speel terrein in een moerasgebied veranderde waarin de gemid delde krokodil het best naar zijn zin zou hebben gehad. Scheidsrechter Petrovic vatte het lakoniek op, besloot het veld niet nog eens te inspecteren, laat staan de wedstrijd een dag uitte stellen, en liet aftrappen. SLIM SPELEN Het op techniek gefundeerde spel van Ajax had in de begin fase fiks te lijden van de omstandigheden: menige pass dreef wel in de bedoelde richting, maar miste de juiste snelheid, wat tot veelvuldig balverlies leidde. Vooral Rijkaard kon in het centrum van de verdediging niet goed uit de weg. Dat leidde tot twee doelrijpe kansen voor het doel van Menzo. De eerste, voor Senor, wist de donkere doelwachter nog te kla ren ten koste van een gele kaart, de tweede niet: Rijkaard en Silooy begrepen elkaar verkeerd en liepen elkaar in de weg. Aanvoerder Marco van Bas ten was in 1987 de dirigent van Ajax. Hij persoonlijk zorgde in de uitwedstrijd tegen Zaragoza, voor de 2-1 winst KICK OFF NR. 14- 16 sssy? waardoor Ruben Sosa alleen de poort open vond en Zaragoza op 1-0 kon zetten. Ajax herstelde zich bijzonder snel van deze afknapper en besloot het spel door de lucht te spelen. Drie minuten later had dat al het beoogde resultaat: Van 't Schip legde de bal op het hoofd van Rob Witschge, die de treuze lende keeper Cedrun passeerde: 1-1. Nadat Van Basten twee maal en kansrijke positie niet kon uitbuiten (onder meer door een onbestrafte kamikaze-actie van de uitstormende Cedrun) sloeg Ajax na de rust hard toe. Kort na de hervatting beland de een vrije trap van Van 't Schip op het hoofd van Bosman, die boven zijn cipier Guerri uitklom en 1-2 inkopte. Enkele mi nuten daarna was Van Basten het meest attent bij een scrim mage in de Spaanse plassen en trok de bal voor het doel, waar opnieuw Bosman ter plekke was om raak te koppen. Za ragoza, dat voor eigen publiek een afgang vreesde, zette pu bliekslieveling Roberto in en trapte het gaspedaal wat dieper in. Nadat de arbiter overtredingen van Witschge en Mühren niet had bestraft, was driemaal scheepsrecht en mocht Senor van elf meter de achterstand halveren na een tackle van Si looy op Roberto. GEMEEN SPEL De resterende twintig minuten kwam de botte bijl te voor schijn: Van 't Schip kreeg een klap in het bezicht, Van Basten een trap tegen de enkel en Witschge werd na een forse over treding dusdanig giftig dat Cruijff de doorgaans zo goedlach se linksbuiten wisselde om hem tegen zichzelf te beschermen. Zelfs de goedmoedige Bosman, de andere uitblinker in de aanval, vergat zich een moment en raakte vlak voor tijd op de vuist met Guerri. Beiden konden vetrekken, en Bosman kon de finale vergeten. Maar de zege was binnen, en het Olym pisch Stadion liep vol om Ajax de finale in te zingen. De inter nationaal nog weinig geroutineerde ploeg, met Scholten en Boeve in plaats van de geschorste Bosman en Blind en Winter als vervanger van de geblesseerde Spelbos, begon zeer ner veus, maar was al na een kwartier vrijwel veilig. Nadat Wit schge door Casuco tegen de grond was gewerkt, plaatste Mühren de bal uit de vrije trap voor het doel. En daar, uit de kluwen van spelers, dook Van 't Schip op om met een hard schot 1-0 te noteren. Het paniekerig verdedigende Zaragoza is daarna geen moment meer in de wedstrijd geweest. Een kwartier voortijd stond op nieuw Van 't Schip aan de ba sis van een Ajax-treffer. De voorzet werd door de zeer sterk spelende Scholten ge mist, maar Witschge gleed 2-0 in. Terwijl het publiek de 'wave' in Nederland introdu ceerde, maakte Ajax in de slotminuut de triomf com pleet: na fraai voorberei dend werk van aanvoerder Van Basten kopte Rijkaard vallend de 3-0 in. Voor het eerst in veertien jaar stond Ajax weer in een Europa- Cupfinale: alle ogen gingen richting Athene. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 16