'Achter het onderhoud zit een hele filosofie' VITESSE VANDAAG Stadionbeheerder Henk Sanders tevreden over kwaliteit veld Wat stadionbeheerder Henk Sanders vorige week een paar dagen voor de wed strijd al had voorspeld kwam uit: de wedstrijd tegen De Graafschap werd afgelast. Henk Sanders: "Als het was blijven vriezen was de kans groot geweest dat de wedstrijd door had kunnen gaan. Je hebt dan een harde, vlakke onderlaag waarop gespeeld kan wor den. Maar op vrijdag ging het dooien en daardoor werd de bovenlaag zacht. Als je dan gaat voetballen krijg je een modderzooi en het is nog levensgevaarlijk ook." Hoe ligt het veld er in het algemeen bij? "Goed. In een recent onder zoek van NOC*NSF kwa men we er niet slecht vanaf. Als de helft van de velden in Nederland wordt afge keurd, kan hier nog ge speeld worden." Een kleine twee jaar geleden is er op Monnikenhuize een compleet nieuw hoofdveld aangelegd. Dat is een goede investering geweest? "Absoluut. Het oude veld was gewoon op. Bovendien is er niet alleen een nieuw veld neergelegd. Achter de manier waarop het wordt onderhouden zit ook een uitgekiende filosofie. Ik kan je hele rapporten van de gemeente en de Heidemij van de bodemopbouw laten zien. Het onderhoud is daarop gebaseerd. Er ligt een schema voor het hele seizoen." Het probleem blijft dat er in de mooiste tijd van het jaar niet wordt gespeeld. "Klopt helemaal. In mei heb je het beste gras en dan is de competitie meestal al afgelopen. Terwijl we in de wintermaanden alle zeilen bij moeten zetten om het veld in conditie te houden." In Engeland en België doen ze niet zo moeilijk, daar wordt gewoon gespeeld. "Ik heb het pas op tv ge zien. Na afloop gaan ze met een grote schuiver over het veld om het te egaliseren en dan wordt er gewoon weer op gespeeld. Die velden zijn aan het eind van het seizoen gegarandeerd helemaal naar de knoppen. Het lukt echt niet ze aan het begin van het seizoen weer optimaal te krijgen. In Nederland gaan we daar gelukkig iets anders mee om. Ik heb bij voor beeld nu al aan de gemeente doorgegeven wanneer de laatste trainingen worden gehouden, zodat ze direct met het grote onderhoud kunnen beginnen." Herbert Neumann wilde dat het veld kort voor de wed strijd nat werd gemaakt. "Dat gebeurde dus altijd keurig, maar blij waren wij er niet mee. Als je altijd maar sproeit, maak je de wortels lui en daarmee de grasmat minder sterk. Toen Spelbos kwam heb ik hem dan ook direct in contact ge bracht met mensen van de gemeente en de Heidemij en gelukkig hoefde dat sproeien toen voor hem niet. Het punt is dat al die trainers denken dat ze ook verstand van gras hebben. Toen ik hier begon had ik eerlijk gezegd ook niet gedacht dat er zo veel bij zou komen kijken. Pas na verloop van jaren krijg je er kijk op." Hoe ligt het veld erbij voor de wedstrijd tegen Ajax? "Het is nu donderdagmorgen en het ziet er goed uit. Als de weersverwachting uit komt, droog en temperatu ren boven nul, dan is het zondag perfect."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 9