ROOD EN GEEL UIT DEVENTER I/I GO AHEAD EAGLES Weinigen zullen het weten, maar de tegenstander van heden middag zag het levenslicht onder de naam "Be Quick". Dat levenslicht ging schijnen op 2 december 1902. Drie jaar later vond de naamsverandering in "Co Ahead" (in de rappe volks mond Ko Hèt) plaats. Tegenwoordig is de naam langer: Go Ahead Eagles. De overgang van Be Quick (waarvan er meerdere waren in Nederland) naar Go Ahead gebeurde in het jaar dat de Deventer club promoveerde naar de NVB, de Nederlandsche Voetbal Bond. In 1911 ging de vlag helemaal in top, toen Go Ahead zich naar de eerste klasse voetbalde. In die hoogste afdeling vier de het vervolgens menig kampioenschap van de afdeling. Tussen 1916 en 1937 pakte Go Ahead niet minder dan vijf tien keer die titel en daarmee schaarde het zich tot de tradi tionele topploegen van Nederland. Het allerhoogste, kam pioen van Nederland, werd ook behaald: in 1917, 1922, 1930 en 1933 vierde Deventer feest omdat de rood-gelen de va derlandse titel mee naar huis hadden genomen. In de tweede wereldoorlog beleefde Go Ahead een lichte terugval. In 1941 degradeerde de club naar de tweede klas se, maar het verblijf aldaar duurde slechts één jaargang. BETAALD VOETBAL In het seizoen 1954-1955 schaarde Go Ahead zich tussen de clubs die op betaald avontuur gingen. In de schifting, die dat seizoen in feite was, eindigde Go Ahead echter op de laatste plaats in de Eerste klasse A en dat betekende dat men het daaropvolgende seizoen niet in de Hoofdklasse maar een divisie lager diende op te treden. Het kon nog Oude Glorie van de Eagles. als trainer-coach vanwege Met op de bovenste rij der- slechte resultaten werd ont- de van rechts. Trainer Henk slagen, ten Cate die vorig seizoen slechter. Aan het eind van het seizoen 1955-1956 bleek de tiende plaats het hoogst haalbare en opnieuw daalde de trots van Deventer een trapje af. In het seizoen 1958-1959 deed Go Ahead weer positief van zich spreken door kampioen van de Tweede divisie te wor den. Vier jaar Eerste divisie en daar was -eindelijk- de Eredi visie. De tweede plaats achter het Amsterdamse DWS was goed voor promotie. Go Ahead ontwikkelde zich tot een ge duchte subtopper waartegen het vooral aan de Vetkamp- straat kwaad eieren eten was. Beroemd was in die periode het opleidingsinstituut, de voet- balschool, van Go Ahead. Van daaruit vonden vele talenten de weg naar de vaderlandse voetbaltop. SPLITSING In 1971 zwaaiden de betaalde tak en de amateurafdeling van Go Ahead elkaar vaarwel. Het moment werd onder streept door de toevoeging van "Eagles" aan de betaalde afdeling. In die nieuwe periode hoorde Go Ahead Eagles ook tot de betere clubs in de Eredivisie, al werd de subtop steeds moeilijker bereikbaar. De tachtiger jaren brachten weer enig leed. In 1987 degra deerde Go Ahead na een aantal magere seizoenen naar de Eerste divisie. Het verblijf aldaar duurde vijf jaar, en dat is lang voor een voetbalstad als Deventer. In 1992 werd het "onrecht" goed gemaakt met de promotie naar de Eredivi sie. Daar ontsnapte Go Ahead vorig seizoen via een herkansing aan de zeker lijkende degradatie. Aan de vooravond van het huidige seizoen zag de situatie er niet bepaald rooskleuriger uit en de stand op de ranglijst vertelt dat Go Ahead Eagles goed op haar tellen moet passen. Degradatie zou een erg pijnlijke ervaring zijn voor een van de Nederlandse steden waar voetbal al vele decennia met hoofdletters wordt ge schreven. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 5