AJAX DE GRAAFSCHAP S' UITSTRALING EN ERVARING DOORSLAGGEVEND KICK OFF NR. 12 - 21 Wat vorig seizoen al min of meer gold lijkt deze jaar gang nog zwaarder te tellen. Om van Ajax te winnen moet de tegenstander een onge kend niveau halen en dan nog als de Amsterdammers een slechte dag hebben! Een dag zoals 20 december toen de wereldkampioen in het Olympisch Stadion De Graaf schap ontving en het maar niet wilde lopen. Dat de ze ge, dankzij een moment van professionalisme, toch te recht kwam bij de koploper van de PTT-Telecompetitie zei daarom veel over de be zoekers uit Doetichem. De ploeg van trainer Fritz Kor- bach was met een geslaagde spelopvatting en dito uitvoe ring weliswaar dichtbij ge weest, maar niet ervaren ge noeg om daadwerkelijk een stunt te leveren:1-0. Bij een wedstrijd Ajax-De Graafschap wordt anno 1995 al gauw gedacht aan een ruime overwinning voor de ploeg van Louis van Gaal. Naast het verschil van 15 posities op de ranglijst is vooral het verschil in uitstraling immens, en dus is een gedachte aan pak weg een nulletje of zes niet zo heel vreemd. Toch is het nog altijd zo dat mensen het spel moe ten uitvoeren en mensen kunnen zowel individueel als bin nen het collectief een mindere dag beleven. Iets wat op die koude woensdagavond voor Ajax gold, maar zeker niet voor de bezoekers uit Doetichem. Nee, trainer Fritz Korbach had zijn ploeg met een heldere speelwijze de harde grasmat opgestuurd en zag zijn spe lers die uitstekend uitvoe ren. Bij balverlies liet ieder een zich, op spits Hennie Meyer na, ver over de mid denlijn terug zakken zoals dat wel vaker gebeurt bij te genstanders van Ajax. Alleen had De Graafschap het ver mogen om na de omschakeling naar balbezit met korte combinaties de weg naar Edwin van der Sar te zoeken. Voetbalvermogen dat bij spelers als Edwin Godee, Rob Mat- thaei, Hennie Meyer en Eric Viscaal ruimschoots aanwezig is Dit kwartet creatieve voetballers werd tegen Ajax omringd door lopers als Rene van de Brink en Patrick Paauwe en ge steund door een solide defensie onder leiding van de gesle pen Jan Oosterhuis. Kortom, de organisatie van de nummer zestien uit de PTT-Telecompetitie stak goed in elkaar tegen Ajax en werd dus niet naar een grote nederlaag gespeeld. ERVARING Dat De Graafschap met de juiste tactiek en spelers toch niet in staat bleek om daadwerkelijk te stunten kwam door het te kort aan ervaring. Nadat op slag van rust Hennie Meyer in een persoonlijk duel door Edgar Davids slim was afgetroefd Jari Litmanen haalt op zijn bekende wijze verwoestend uit met links richting Ron Olyslager. Rene van den Brink en Edgar Davids kijken op de achtergrond afwach tend toe. dacht heel de ploeg aan een overtreding. Daar waar De Graafschap bleef staan ging Ajax door en omdat scheids rechter Jaap Uilenberg niet floot onstond er ondanks de grote afstand tussen Davids en doelman Ron Olyslager di rect een mogelijkheid. Instinctief en dus pijlsnel stoof de we reldkampioen via Jari Litma nen, Ronald de Boer en Fini- di George door de van slag geraakte defensie, waarna Litmanen als een echte scha duwspits bij de tweede paal werd vrijgespeeld: 1 -0. Het gemis aan ervaring kwam in het laatste kwartier op nieuw naar voren. Want juist op het moment dat De Graafschap het initiatief door het vele balverlies van Ajax kon pakken en het geloof in een gelijkmaker en dus een stunt begon toe te nemen werd de succesvolle speelstijl wel licht ook door de race tegen de klok losgelaten. Daar waar de balvaste Meyer door het creatieve middenveld via combi naties over de grond werd aangespeeld, waardoor Viscaal met name kon aansluiten, werden nu hoge ballen voor de pot gegooid in een soort alles-of-niets-spelletje. Al met al le verde dat twee indraaiende hoekschoppen op die er gevaar lijk uitzagen, maar door het gemis aan sterke koppers nooit het gewenste succes konden forceren. Succes dat met de verzorgde speelstijl eerder bereikt zou zijn. Want wie al vijf kwartier stand houdt tegen Ajax doet het namelijk niet gek. iurrien Offerman

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 21