(fè) GEEN ZOETE SLECHTE WEDSTRIJD Eerlijk gezegd was Ajax-Besiktas een van de slechtste Euro pa-Cupwedstrijden sinds mensenheugenis voor de Amster dammers. Finidi was onzichtbaar, Pettersson en Litmanen zochten wanhopig naar hun vorm, en van de rest speelden alleen Blind, Rijkaard en de teruggekeerde Alflen een be hoorlijke partij. Na bijna een helft klungelen kreeg Ajax dan ook de rekening gepresenteerd: de zoveelste foute pass werd onderbroken door Sergen, die direct Mehmet weg stuurde. Die omspeelde de uitgelopen Van der Sar en prikte de bal in het net: 0-1. Geschrokken ging Ajax, met meer wilskracht dan kwaliteit, op jacht naar de gelijkmaker. Die kwam na een kwartier min of meer per ongeluk, doordat een mislukt schot van Finidi plotseling voor de voet van Rijk aard dwarrelde. Die bedacht zich geen moment en joeg de bal hoog in de touwen: 1-1. Vervolgens haalde Van Gaal de hopeloos falende Van den Brom, zette Alflen in het centrum en de 18-jarige Reuser op links. Een tweede wissel, de niet veel oudere Tuhuteru in plaats van Pettersson, waarbij Ro nald de Boer in de spits ging spelen, volgde even later, en die twee wissels zouden tenslotte het vereiste rendement opleveren: Tuhuteru glipte langs Recep en trok vanaf de doellijn voor. Reuser kopte door naar Ronald de Boer, die onbereikbaar voor de merkwaardige ballenvanger Zafer in de hoek kopte. Aldus ging Ajax, enigszins mazzelend, toch nog met een voorsprongetje richting Istanbul, waar in het Inöntistadion de return plaatsvond. LESJE GELEERD Met Silooy, Seedorf en Overmars weer in de basis, en Alflen op de plaats van Van den Brom als bewaker van Mehmet, leek Ajax ditmaal heel wat beter bij de les. Even schrok ken de meegereisde suppor ters zich een hartkwaal toen Oktay na vijf minuten ineens een open kans kreeg, maar Van der Sar greep koeltjes de bal van diens voeten. Na De pas 18 jarige Martijn Reuser maakte op Europees niveau zijn debuut tegen Be- siktas. Reuser was samen met de andere invaller Tu huteru verantwoordelijk voor de ondeugendheid in het spel van de Amsterdam mers. 19 minuten was het Ajax dat de belangrijkste eerste treffer maakte: Op een pass van Frank de Boer sprintte Overmars langs Recep, en speelde de tien meter van het doel vrijstaan de Litmanen aan, die ineens inschoot: 0-1. Daarna verzuim de Ajax de genadeklap toe te dienen. Het kreeg geen straf schop toen Gökhan zich aan Overmars vergreep, en miste vlak na rust liefst vier goede kansen: Litmanen wist vrije schoppen van Blind en Frank de Boer niet op waarde te schatten, en Ronald de Boer miste eerst alleen voor de keep er, en kopte vervolgens een voorzet van Seedorf juist over. Toen, dik een kwartier voor tijd, zette Ajax ondubbelzinnig orde op zaken, vooral door toedoen van de grieperige Lit manen. Ronald de Boer passte op Blind, deze op de Fin, en die joeg met zijn linkerbeen 0-2 in het net. Drie minuten la ter was hij weer ter plekke om in één beweging een solo plus pass van Seedorf af te ronden (0-3) en weer drie minu ten later was de nog maar net voor Ronald de Boer in het veld gekomen Pettersson paraat toen Litmanen Finidi weg stuurde en deze de bal keurig klaarlegde voor de Zweed: 0- 4. Dat Finidi vervolgens nog de paal raakte deed aan de pret niets af. Ajax had duidelijk gemaakt dat het, als het maar een beetje draait, voor Europese middenmoters domweg te sterk was. Evert Vermeer AJAX - BESIKTAS De rapporten van degenen die Besiktas hadden bekeken leken geruststellend: de Turkse bekerfinalist (bekerwinnaar Galatasaray deed al mee bij de landskampioenen) kon eigen lijk alleen maar verdedigen, zo heette het, had wel een paar slimme counterspecialisten in huis, maar als Ajax erin slaag de snel te scoren zou de tegenstander al snel in paniek uit eenvallen. En zoals het dan vaak gaat, ging het misschien ook wel bij Ajax: onderschatting sijpelde door de kieren van het zelfbe wustzijn, en te veel spelers waren te slecht geconcentreerd toen er in het Olympisch Stadion afgetrapt was. Daarbij mis te Ajax enkele cruciale spelers (Davids, Van Vossen, Over mars en de met het Nederlands jeugdelftal spelende Seed orf), en wat ook even vergeten was: Besiktas bleek veel be ter te kunnen voetballen dan was gedacht. Zeer verdedi gend, dat wel, maar de spitsen Mehmet, Feyyaz en Sergen bleken veel vaker gevaarlijk dan voorzien. Bovendien had den de Turken weinig overtredingen nodig, zodat ook uit een overmaat aan spelhervattingen geen extra kansen kon den worden gespeurd. Als dat al geholpen zou hebben, want uit vijftien hoekschoppen wist Ajax ook geen enkele kans te creëren. KICK OFF NR. 12 - 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 19