SB® spitsen, dat is altijd het uitgangspunt geweest voor het eer ste van PSV, terwijl ik in alle jeugdteams in een 4-3-3 forma tie heb gespeeld." Onder Hans Westerhof kreeg Peter Hoekstra nog wel een aantal wedstrijden het vertrouwen, maar de trainer werd ontslagen. Waarna PSV Kees Rijvers voor een inventarisatie uit Frankrijk haalde en aanstelde als 'tussenpaus'. Een van zijn conclusies was, dat Peter Hoekstra 'in vier jaar tijd niets had bijgeleerd.' De speler zelf: „Rijvers heeft dat gezegd te gen iemand die een stukje moest schrijven voor een school krant. Ik dacht: wat een mannetje is dat zeg. Die komt zo maar even binnenstappen en zegt doodleuk dat je al vier jaar stil staat in je ontwikkeling. Eigenlijk moet je zulke kri tiek naast je neerleggen, maar ja, het komt toch aan. Ik had écht zoiets van: heb je niks beters te doen dan commentaar leveren. Bemoei je met het team, probeer er nog iets van te maken, want het liep in die periode van geen kant." Kees Rijvers slaagde daar niet in, net zo min als zijn opvol ger Aad de Mos. Uiteindelijk moest Dick Advocaat eraan te pas komen om de veelgeplaagde club nieuw leven in te bla zen. Hoekstra: „Maar het was 4-4-2 en het bleef 4-4-2. Ik heb wel mijn invalbeurten gehad en bij blessures of schor singen mocht ik soms hele wedstrijden spelen. Maar ik ben er in die vier jaar niet in geslaagd om een vaste basisspeler te worden." Kortom, tijd om te vertrekken. Huub Stevens, zijn voormali ge jeugdtrainer bij PSV, wilde Peter Hoekstra aan het begin van dit seizoen al naar Roda JC halen, maar de transfer ket ste af op een te hoge vraagprijs. Pech voor Hoekstra. Maar in de voetballerij liggen pech en geluk dicht bij elkaar. Vraag maar aan Mare Overmars, vraag maar aan Martijn Reuser. Het blessureleed van die twee deed Ajax besluiten om Peter Hoekstra bij PSV uit zijn lijden te verlossen. Hij te kende in Amsterdam een contract dat hem tot 2002 aan de wereldkampioen bindt: „Ik krijg van Louis van Gaal de kans om me te bewijzen, die kans zal ik moeten grijpen." Met de wetenschap dat de voetballer Peter Hoekstra beter past in het Ajax- dan in het PSV-concept. „Ik weet inmiddels wat ervan mij ver wacht wordt binnen het Ajax-systeem. Bij balbezit en bij balverlies. Ik ben geen middenvelder meer, ik ben nu aanvaller. Het verschil met PSV is groot en niet al leen qua speelwijze. Het tempo ligt hoger, ook op de trainingen. Of ik me een doel heb gesteld? Ja, een basisplaats veroveren en prijzen winnen." Peter Hoekstra maakte op 14 januari jl in de competi tiewedstrijd tegen Willem II zijn debuut als Ajacied. On danks het zeer ijverig wer ken kon ook hij niet verhin deren dat Ajax de wedstrijd in Tilburg met 1-0 verloor. Willem II maakte daarmee bij Ajax een einde aan de re cordreeks van 51 ongeslagen duels. Hoekstra, die door het spel- een contract dat hem tot systeem van PSV vaste reser- medio het jaar 2002 aan ve in Eindhoven dreigde te Ajax verbindt, worden, tekende bij Ajax Zonder Peter Hoekstra was Ajax heel lang onverslaanbaar, mét Peter Hoekstra ging het prompt mis. Hij had zijn hoofd nog maar net door het Ajax-shirt gestoken („een bijzonder gevoel") of de machine haperde. In Israël ging een oefendu el tegen Maccabi Haifa met 2-1 verloren. Vlak daarna liep Ajax in Tilburg (Willem II) tegen de eerste competitie-neder laag aan: 1-0. „Ja, wat moet ik zeggen. Het is heel verve lend, maar het kan gebeuren, ledereen wist dat Ajax een keer zou gaan verliezen. Voor mij persoonlijk is het spijtig dat dat juist nu gebeurde, en nog wel twee keer achter el kaar. Terwijl we tegen Willem II ook met 3-1 hadden kun nen en moeten winnen." TRUCJES Hij zegt het met een verbeten stem. Want Peter Hoekstra wil serieus genomen worden. Het beeld van die blonde jon gen, die zo leuk kan jongleren met sinaasappelen en tennis ballen moet verdwijnen. „Dat is me altijd blijven achtervol gen. Als ik ergens kom voor een gasttraining of iets derge lijks, dan moet ik altijd de trucjes laten zien die de mensen van mij op de televisie hebben gezien. Op zich is dat niet erg, maar het is leuker als je waardering krijgt omdat je een basisspeler bent van een grote club en uitblinkt in échte wedstrijden." Voorlopig gaan de echte wedstrijden in Europees verband aan de neus van Peter Hoekstra voorbij. Hij nam dit seizoen voor PSV al deel aan een ander Europees bekertoernooi en is daarmee niet gerechtigd om met Ajax in de Champions League uit te komen. „Dat is spijtig, maar het is nu eenmaal zo. Ik zal me volledig moeten richten op de competitie- en de bekerwedstrijden. En tegen Dortmundt zal de positie van linkerspits dan misschien wel worden ingenomen door Dave van den Bergh. Zo gaat dat bij Ajax, hè. De talenten staan te trappelen en als ze goed genoeg zijn, kunnen ze zo worden ingepast. Zonder ervaring, maar met de speelwijze als hou vast." Dick Sintenie

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1996 | | pagina 11