De Meerdoop Nostalgie Herinneringen aan De Meer Het veroveren van het eerste afde lingskampioenschap, in 1939, ver schafte de Nijmegen-Eendracht Combinatie het recht de eer van het oosten hoog te houden in de wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland. De anderen op het vinkentouw waren Achilles namens het noorden, Eindhoven namens het zuiden, DWS en Ajax namens het westen. De Nijme- genaren waren de serie begonnen met een overwinning bij Eindhoven, gevolgd door een thuisnederlaag tegen Achilles, waar Ajax via een gelijkspel bij DWS en een overwin ning op Eindhoven voorlopig één punt meer had binnengehaald. Bij hun eerste optreden in het Ajax-stadion, op 30 april 1939, maakte NEC beslist geen slechte indruk. Ajax kampte met een vorm crisis, en slaagde er maar niet in het niveau te halen dat het eerder dat seizoen had. Het had dan ook de handen vol aan NEC, dat het minder van techniek dan van wilskracht moest hebben. Het speelde, voorzover dat in de dagen van vóór de stopperspil moge lijk was, met een verdedigende taktiek: met de binnenspelers teruggetrokken op het middenveld, en de kanthalves dicht op de verdediging. Met counters via de vleugels (Schroth en Lodenstein) werd dan succes nagejaagd. Dat betekende dat Blomvliet en Schubert, de beide Ajax-verdedigers, attent dienden te blijven en zich niet met al te veel aanvallende avontuurtjes konden bemoei en. De NEC-taktiek leek lange tijd goed te zullen slagen. De Ajax-aanval zocht het vooral door het midden, waar NEC de zaak goed onder controle had, en het midden veld beperkte zich vaak tot risicoloze breedte- passes. Al werkend hoefden de Geldernaren dan ook geen moment voor Ajax onder te doen. Sterker nog: na twintig minuten kwa men ze zelfs aan de leiding, toen Lakenberg met een hard schot uit een voorzet van Wis- kamp Ajax-doelman Keizer kansloos liet: o- 1. Geschrokken door dit doelpunt schroefde Ajax het tempo eindelijk wat omhoog, maar te vaak verzandde het spel in korte passjes, waar de NEC-verdediging onveranderlijk een voetje tussen kon steken. De gelijkma ker kwam dan ook uit een onverwachte, diepe bal. Na een half uur sprintte Piet van Reenen achter een pass van middenvelder Gischler aan, en met een enorme kanons kogel trok hij de stand gelijk. Kennelijk te vreden over die stand zakte het tempo aan Ajax-kant meteen weer, en als er al kansen kwamen stuitten die onveranderlijk op de uitblinkende doelman Nagtegaal. Pas ver in de tweede helft greep Ajax alsnog de nau welijks verdiende winst. De manier waarop was veelzeggend: een schot van Gerrit Fischer belandde op de lat, waarna Rinus Bijl vanuit een moeilijke hoek de bal in het doel wist te prikken: 2-1. Opgelucht gingen de Ajax-spelers Bijl feliciteren. Het bleek een belangrijke overwinning in een reeks die Ajax tenslotte het landskampioenschap van 1939 opleverde. Voor NEC kwam er toch nog revanche: in de return in Nijme gen bracht het de Amsterdammers de enige nederlaag in de kampioenscompetitie toe, met vernietigende cijfers: 6-2. Als een witte sluier dekt de sneeuw de grasmat van De Meer. Evert Vermeer KICK OFF NR. 11 - 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 22