DE DREMPEL VAN TOELAAT BAARHEID AJAX-HAJDUK SPLIT o KICK OFF NR. 11 - 19 Nog voordat er ook maar één bal getrapt was, was het Europa Cup ll-duel Ajax Hajduk Split al een beladen duel. De wedstrijd tegen de Kroatische bekerwinnaar werd al bij de vaststelling getekend door de gebeurte nissen in het gebied dat we tot voor kort 'Joegoslavië' noemden. In Kroatië zelf werd welis waar niet gevochten, maar in het aangrenzende Bosnië wel, en aangezien Split vlak bij de Bosnische grens lag, werd besloten de wedstrijd te spelen in Zagreb. Toen het weekeinde vóór het bezoek van Ajax ook daar een ver dwaalde raket in een flatge bouw insloeg, liet Ajax we ten er weinig voor te voelen daar aan de slag te gaan. Koortsachtig overleg tussen clubs en UEFA volgde, met als resultaat dat de wedstrijd vrij dag zou worden gespeeld in Ljubljana, in het eveneens voormalig Joegoslavische Slovenië. MATIG AJAX Of het door al die ontwikkelingen kwam zal nimmer duide lijk worden, maar de weinige meegereisde supporters zagen een zeer matig Ajax, dat geen moment de concentratie leek te kunnen opbrengen voor een goed resultaat. Op Overmars na waren alle aanvallers uit vorm; Ronald de Boer bleek als midvoor compleet vast te zitten, en de opbouw ging veel te traag om Hajduk serieus aan het wankelen te brengen. Er waren wel Amsterdamse kansen, maar Litmanen (met een omhaal en een kopbal) en Rijkaard (met een lob) had den het vizier verkeerd afge steld. De beste kans was voor Ronald de Boer, maar de kortelings van FC Twente teruggekeerde Noordhollan der kwam na goed samen spel van Van den Brom en Overmars eveneens niet tot scoren. Aan Kroatische kant waren enkele handenbindertjes te vinden; met name Racu- nica, Andrijasevic en Mornar zorgden doorlopend voor moeilijkheden in de Ajax-verdediging. Na een kwartier werd er zelfs gescoord, maar de Italiaanse referee Baldas had bui tenspel van Koziku geconstateerd. Op slag van rust ging het alsnog fout. Kozniku trok de bal vanaf de linkervleugel voor het doel, Kreek weifelde met ingrijpen en Mornar frommel de de bal achter Van der Sar. In de tweede helft leek het conditionele overwicht van Ajax de doorslag te zullen geven, maar de beste kansen waren toch voor Hajduk. Frank de Boer moest de bal van de doel lijn koppen na een vrije trap van Racunica, Andrijasevic knal de op de kruising, en Rapaic schoot rakelings naast na een VHl* Ajax - Hajduk Split bracht het publiek een schitterende avond. Voor Robbie Aifien was het ook een speciale wedstrijd. Na maanden van afwezigheid maakte hij als invaller voor Frank Rijkaard zijn rentree in de hoofd macht. Dit seizoen werd Aifien vanwege een rug blessure afgekeurd. blunder van Blind. Het bleef bij 1-0; geen slechte uitgangs positie waarschijnlijk, maar van de vijf Nederlandse deelne mers aan de Europese bekers hadden er vijf verloren, en dat was geen resultaat om trots op te zijn. RUIME OVERWINNING In het Olympisch Stadion werden de zaken ondubbelzinnig recht gezet. Hoewel Ajax nog steeds geen topvorm etaleer de, scoorde het in ieder geval wel. Na tien minuten bereidde Finidi George een kans voor Ronald de Boer voor, die deze netjes afrondde: 1-0. Acht minuten voor rust dook Edgar Da vids na een combinatie met Litmanen vrij voor het Hajduk- doel op: 2-0. Tien minuten na de rust schrok Ajax zich een galsteen toen de even tevoren ingevallen Rapaic plotseling alleen voor Van der Sar verscheen, maar gelukkig vergat hij het hoofd koel te houden voor de treffer die Ajax opnieuw op achterstand gezet zou hebben. Gesterkt door de meeval ler maakte Ajax daarna de zaak eindelijk af. Het was Litma nen die Ajax op het pluche zette door een voorzet van Finidi te verzilveren. De scheidsrechter negeerde daarbij een vlag- signaal wegens buitenspel van Ronald de Boer. Frank de Boer joeg een vrije trap over de muur achter Mihacic, Pet- tersson, die de matige Overmars was komen vervangen, schiep zichzelf een kans en promoveerde die tot de vijfde treffer, en een kwartier voor tijd zorgde Davids voor de eindstand: 6-0. Die score zei, in alle eerlijkheid, meer over de zwakte van Hajduk dan over de sterkte van Ajax, maar het waren in ieder geval cijfer waarmee een ambitieuze club in Europa kon aankomen. Ajax zat bij de laatste zestien. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 18