dere positie in een elftal worden nu eenmaal andere eisen gesteld aan een voetballer. Je bent niet gelijk een verdedi ger als je achterin wordt neergezet. Dat moet groeien. Bij Sparta was ik nog vrij om te gaan en te staan waar ik wilde, vervolgens hield het bij Ajax een beetje het midden tussen aanvallen en verdedigen, en toen werd ik plotseling omge turnd tot linksback. Dat is eigenlijk heel snel gegaan." De kritiek dat hij op die positie niet uit de voeten kon, dat hij bij Ajax uit de toon viel, heeft hem persoonlijk niet zo zeer geraakt. Zegt Winston Bogarde: „Al wilde ik uiteraard wel graag het tegendeel bewijzen aan de mensen die het niet in mij zagen zitten. En dat is gelukt. Ik voel me nu een stuk relaxter in het veld dan in die eerste wedstrijden. Een kwestie van zelfvertrouwen, omdat ik de dingen die om me heen gebeuren steeds sneller ga herkennen. Ik hoef in be paalde situaties niet meer na te denken, er ontstaan auto matismen. Vandaar ook dat ik meer en meer vooruit durf te denken en te voetballen. Ik ga steeds vaker mee naar voren, omdat ik voel dat het kan. En omdat de spelers vóór me dat ook toelaten. De samenwerking met Edgar Davids is echt perfect. Als ik ga, dan weet ik voor honderd procent zeker dat hij blijft. Edgar Davids is absoluut een steun voor mij in het veld. Een lekker gevoel, om af en toe weer mee te kun nen doen aan een aanval. Dat heb ik wel gemist, ja. Ge woon, omdat het in mijn aard zit. Ik ben van nature een aanvallend ingestelde speler." INTERLAND DEBUUT Bogarde voelt zich in het veld gesteund door zijn me despelers. linksback opstelde en ondanks alle kritiek het volste vertrou wen bleef geven. „Dat is belangrijk. Louis van Gaal heeft in dat opzicht veel voor me betekent. Natuurlijk moet je het op de eerste plaats allemaal zelf doen, maar zonder vertrou wen van een coach en zonder het vertrouwen van je mede spelers begin je niets." CONCURRENTIE Winston Bogarde is ook niet bang voor concurrentie. Zelfs niet als die komt van een 'andere Wereldkampioen': Marcio Santos in dit geval. De Braziliaan is nu nog herstellende van een operatie aan zijn achillespees, maar zal zich straks weer richten op een basisplaats als linksback. „Ik weet het", zegt Winston Bogarde. „Maar dat hoort nu eenmaal bij het be staan van een voetballer op dit niveau. Niemand is zeker van een plekje bij de eerste elf. Ik ben prof genoeg om me in te stellen op concurrentie. En ik ben een vechter, geef niet snel op. Wat dat betreft ben ik nergens bang voor." Zoals hij ook door bleef vechten op het moment dat maar weinig mensen een goede linksback in hem zagen. „Ik vind dat de pers zich in het begin iets behoudender had moeten opstellen ten aanzien van mij. Ze hadden even de kat uit de boom moeten kijken. Ik was overtuigd van mezelf, dus ik dacht: straks speel ik wèl goed en dan moet iedereen zijn mening weer herzien. Dat is uitgekomen. Maar ik vind het belangrijker dat ik al die tijd in mezelf ben blijven geloven, zo dat ik nu een lange neus kan maken naar diegene die zo veel kritiek op mij hadden." Dick Sintenie Winston Bogarde snoerde zijn critici uiteindelijk de mond en hij kreeg daarbij het laatste zetje van bondscoach Guus Hid- dink, die hem selecteerde voor de belangrijke interland te gen Ierland. Een mijlpaal in het voetballeven van de Rotter dammer. Hij mocht onder Hiddink debuteren in de belang rijkste wedstrijd van het Nederlands elftal tot nu toe. De ro- buste verdediger speelde als linksback een gedegen wed strijd. Nederland plaatste zich zoals bekend door de 2-0 winst op Ierland voor het EK volgend jaar in Engeland. Een nieuwe mijlpaal, na de gewonnen Wereldbeker wedstrijd tegen het Brazili aanse Gremio. Bogarde: „To kyo was een fantastisch hoogtepunt, al zal de stad zelf niet op mijn lijstje van favoriete vakantiebestem mingen voorkomen. En de entourage rondom die wed strijd... Tja, het was erg ver weg. Maar desondanks wer den we daar wel Wereld kampioen. Dat besef moest groeien. Nu pas dringt het langzaam tot me door wat zo'n wedstrijd voor waarde heeft. In Tokyo was ik vooral blij, op dit moment is het meer trots. Het gevoel dat je over twintig jaar kunt zeg gen, dat je de Wereldbeker gewonnen hebt." Het was uiteindelijk Louis van Gaal, die Bogarde van Rotterdam naar Amsterdam haalde. En het was diezelfde Louis van Gaal, die hem als Bogarde in volle actie in het Oranje tenue.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 11