SIERLIJK KRACHTMENS WINSTON BOGARDE En toen was er de kritiek. Waar Winston Bogarde in zijn nieuwe rol als linksback van Ajax had gehoopt op enig kre diet, daar kreeg hij er in de pers regelmatig van langs: „Het kwam er voor sommige journalisten op neer, dat ik eigenlijk niet kon voetballen." De overgang van Winston Bogarde (25 jaar) van Sparta naar Ajax was tot voor kort één grote omschakeling. Van de ha venstad Rotterdam naar de hoofdstad Amsterdam, van een middenmoter uit de PTT Telecompetitie naar een Europese topclub en van een vrije rol op het Kasteel Spangen naar een meer dienstbare functie in De Meer. Net als de meeste andere relatief jonge aankopen van Ajax werd Winston Bo garde geleidelijk aan gebracht en in zijn eerste seizoen ont zien. Om te wennen aan de sfeer, aan de intensievere trai- ningsarbeid en aan de hogere balsnelheid in het positiespel van Ajax. Hij kreeg weliswaar de nodige invalbeurten, maar die gingen meestal aan de beoordeling van de buitenwacht voorbij. Tot Winston Bogarde dit seizoen als één van de elf basisspe lers startte in het beste clubteam van Europa. Wég was het scherm waarachter hij in alle rust had kunnen werken. Als een circusartiest die met zijn nieuwe nummer ineens voor de leeuwen wordt gegooid. Want het voor hem zo vertrouwde middenveld was plotseling verleden tijd. Bogarde werd back, linksback. Omdat Frank de Boer naar het centrum van de verdediging was verhuisd, als opvolger van Frank Rijk aard. En omdat aankoop Marcio Santos de voorbereiding op het seizoen had gemist. Winston Bogarde moest maar laten zien wat hij kon, op die voor hem vreemde positie. En toen was er de kritiek. Persoonlijke kritiek, want op het ongeslagen Ajax als team viel bar weinig aan te merken. De priemende vinger van de media wees in de richting van Winston Bogarde. In de eerste weken van de competitie moest hij het zelfs meer dan eens ontgelden. Bogarde, in al le eerlijkheid: „Ik speelde misschien wat onwennig, had zelf ook het gevoel dat ik beter kon dan ik in mijn eerste wed strijden liet zien. Ik maakte zo nu en dan wat kleine foutjes. Het was niet overtuigend genoeg en dat vond ik zelf ook. Maar over het geheel genomen deed ik het zeker niet slécht. En dat werd dus wel geschreven. Ik heb in die perio de eens te meer gemerkt, dat een voetballer eigenlijk heel weinig tot geen krediet heeft. Ik mocht gewoon niet wen nen op een plek die voor mij volslagen nieuw was. Die tijd is me door de pers eenvoudig niet gegund." Terwijl Winston Bogarde die tijd zeer goed kon gebruiken. Want in zijn Sparta-tijd had hij nog frank en vrij over de Ne derlandse voetbalvelden mogen rennen. In zijn laatste en beste seizoen ('93-'94) op Spangen kwam hij daardoor als linkermiddenvelder tot elf competitiedoelpunten. En in zijn eerste jaar bij Ajax kreeg hij weliswaar minder speeltijd toe bedeeld dan hij aanvankelijk gewend was, maar hij mocht er wél zijn aanvallende capaciteiten tonen. Niet lang daarna was hij ineens verdediger: „Een wereld van verschil. Voor ie-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 10