DE TERUGKEER omstandigheden. Zowel binnen als buiten de lijnen. Waarbij de mens en de voetballer Michael Reiziger niets aan het toe val wenst over te laten. Hij wil voor iedere wedstrijd alles weten over zijn directe tegenstander. Nu is hij gefocust op Romano Sion, de grillige linkerspits van FC Groningen. Een Amsterdammer ook. „Ik heb vorig jaar twee keer tegen hem gespeeld. We wonnen beide keren (3-1 en 4-2, red.), maar Sion is een lastige om tegenover je te hebben. Hij koppelt techniek aan snelheid, dat zijn de besten. En hij kan binnen door en buitenom goed passeren. Alleen met rechts is hij minder sterk dan met zijn linkerbeen." Reiziger somt de sterke en minder sterke punten van de Groningenspeler moeiteloos op. „Ik heb de hele wedstrijd in mijn gedachten ook al een keer gespeeld. Doe ik altijd." „Voor sommige wedstrijden is dat ook een goeie manier om de spanning op te bouwen. Als je tegen Real Madrid speelt, gebeurt dat automatisch. Maar voor een uitwedstrijd tegen, pak 'em beet, RKC is dat anders. Dan moet ik mezelf op scherp zetten." En voor Groningen? Hij lacht: „Dat maakt in dit geval niet uit. We spelen thuis, en voor ons eigen publiek zijn we verplicht om goed voetbal te laten zien. Dan is er ook spanning." Hij heeft geleerd onder Louis van Gaal, geeft Michael Reizi ger grif toe. Maar hij is ook wijzer geworden in Groningen. Voor het eerst stond hij, twintig jaar toen, op eigen benen. En toen was er weer Ajax. Zo gaat dat vaak in het vluchtige voetbalwereldje. Een wereld waarin Reiziger zich overigens thuisvoelt. Groningen was voor hem - met alle respect voor de club - een 'tussenstation'. Net als Volendam, de club die hem in het seizoen '92/'93 al eens huurde van Ajax. Opstap jes naar de top. Of hij moeite heeft gehad met de plotselin ge ommezwaai en zijn nieuwe rol bij Ajax? „Laat ik voorop stellen dat ik heel blij was dat Ajax me terug wilde hebben. Daar spreekt waardering uit. Ze vragen je niet omdat je zo'n aardige jongen bent. Daarbij had ik het geluk dat ik als rechtshalf van Groningen meestal geen back achter me had staan. Omdat bijna al onze tegenstanders met twee spitsen speelden. In feite was ik dan de back, maar dan eentje die veertig meter van zijn eigen goal verdedigde. Dat is dus ver gelijkbaar met Ajax. Ik kan zo spelen vanwege mijn snel heid, daarmee kan ik veel compenseren. Toch heb ik, zeker in de eerste periode na mijn terugkeer, keihard moeten werken om me bepaalde dingen eigen te maken. Kleine din getjes die je alleen maar kan leren als het verdedigen in je zit. Anders komt het er ook niet uit. Verdedigen is toch voornamelijk een talent dat je meekrijgt." Dat talent schuilt voor Michael Reiziger met name in het juiste gevoel voor het duel één tegen één. Hij weet wanneer hij voor de bal moet gaan en wanneer niet. Overtredingen maakt hij weinig, zeker voor een verdediger in een aanval lend ingestelde ploeg als Ajax. Gele kaarten gaan meestal aan hem voorbij. „Ik ben niet gemeen. Heb ik ook niet no dig. Ik kan duels winnen zonder om me heen te schoppen. Dat heeft met stijl te maken, zeker. Ik vind een man uitscha kelen ook geen minderwaardig werk. Ik vind het zelfs leuk, zo raar is dat toch niet?" En de kritiek dat Michael Reiziger opbouwend tekort komt, steekt dat hem? „Nee, want ik ben het er niet mee eens. Al zijn er wel tegenstanders die hun tactiek daarop afstem men. Danny Blind en Frank de Boer worden dan afge schermd in het centrum, zo dat ik meer aan de bal kom. Nou, laat ze dat maar lekker doen. Ik heb er toaal geen moeite mee. Ik kan altijd te rug met de'bal, of ik kan Finidi in zijn voeten aanspelen, of ik kan een lange bal geven aan de diepste spits. Er zijn zo veel afspeelmogelijkheden. Ik heb nog geen wedstrijd met Ajax gespeeld, dat ik dacht: ik hoef de bal niet, want ik weet niet waar ik ermee naar toe moet." Michael Reiziger met 22 jaar een volwassen verde diger. Ver weg van Amsterdam. En hij moest als vaste waarde van de Noordelijke eredivi- sieploeg een jaar lang knok ken tegen degradatie. „Daar ben ik in alle opzichten ster ker van geworden. We speelden zo'n beetje iedere week een finale, om de na- competitie te ontlopen. En dat is uiteindelijk gelukt." Tot grote vreugde van (vooral) het kritische publiek in Gro ningen, dat 'westerling' Michael Reiziger in de armen sloot: „Ik werd na het seizoen zelfs uitgeroepen tot 'Speler van het Jaar'." Dick Sintenie

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 9