EEN CLEANE KILLER MICHAEL REIZIGER KICK OFF NR. 9 - 8 gaat me goed af, ik heb het Nederlands elftal gehaald. En met Ronald de Boer en Finidi George voor me, is er ook geen reden om tien keer per wedstrijd de achterlijn te ha len. Bovendien speelt Ajax al met heel veel spelers voor de bal. De kans dat ik dan net dat laatste beetje ruimte dicht- loop, is vrij groot." Michael Reiziger, de cleane killer. Dat klinkt heel tegenstrij dig, maar is misschien wel kenmerkend voor de mens achter de voetballer. Hij houdt bijvoorbeeld van NBA-basketbal en de show die daarbij hoort, maar hij mag in zijn spaarzame vrije tijd ook graag paardrijden. „Heerlijk rustig, ik kan ge nieten van de natuur." Desondanks heeft hij ervoor geko zen om in het centrum van Amsterdam te gaan wonen. „Maar later wil ik een huis net buiten de stad, een leuk boerderijtje of zo. Lijkt me fantastisch." Hij lijkt zich feilloos te kunnen schikken naar tijd, plaats en Een sierlijk tred, met de borst vooruit en die zo herkenbare lage zit; de knieën altijd een ietsje gebogen. Michael Reizi ger oogt als een Braziliaanse voetballer. Toch is hij bij Ajax in de voetsporen getreden van robuuste vleugelverdedigers als Wim Suurbier en Edo Ophof. Mannetjesputters, kracht patsers, jongens die bikkelhard konden zijn als het moest. Michael Reiziger (22) is anders. Zegt hij zelf ook: „Ik ben een cleane killer." Hij is niet gemeen, maar in het eerlijke gevecht om de bal wel meedogenloos. Michael Reiziger verdedigt op een ma nier die bij Ajax past: fel, snel, met overtuiging en door dacht. Hij gooit er zelden, of eigenlijk nooit, een onortho doxe tackle uit. „Het risico is te groot. Als ik een sliding in zet, moet ik zeker weten dat ik de bal heb, anders breng ik mijn medespelers onnodig in de problemen." Louis van Gaal zag in Michael Reiziger wat anderen (waar onder bondscoach Guus Hid- dink) nu ook zien: een ijzer- sterke en betrouwbare man dekker. De trainer haalde hem voor aanvang van het seizoen '93/'94 terug naar De Meer. Michael Reiziger had toen net zijn eerste vol ledige jaar in de eredivisie achter de rug. Als huurling bij FC Groningen, de tegen stander van vanmiddag, waar hij als rechtermidden velder nog tot zes doelpun ten kwam. De trainers Theo Vonk en, later, Wim Koever mans, deden nooit vergeefs een beroep op hem. Reizi ger speelde alle 34 competi tiewedstrijden. Want de Amsterdammer was en is vrijwel nooit geblesseerd, ziek, zwak, of misselijk. Ingetogen, dat is ook een typering die past bij de voetballer Michael Reiziger. En serieus. Hij heeft zich vastgebeten in zijn rol als mandekker en het kost hem geen enkele moeite om in het belang van de ploeg te denken. „Als mijn directe te genstander scoort in een wedstrijd die Ajax met 3-1 wint, dan ben ik tevreden. Het resultaat komt altijd op de eerste plaats." Of hij het aanvallen dan niet mist? „Nee, ik heb plezier in wat ik doe. De rol die ik nu heb, is voor mij weggelegd. Het Michael Reiziger Snel, solide maar fair.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 8