28 NOVEMBER AJAX GREMIO GREMIO OP WEG MAAR TOKIO KICK OFF NR. 9 - 28 Na de wedstrijd van hedenmiddag gaan de gedach ten naar de UEFA Champions League. Op maan dag vertrekt de Ajax-selectie naar Madrid en op woensdag wacht daar in het Bernabeu- stadion de vijfde wedstrijd in Groep D, tegen Real Madrid. Ajax vliegt meteen na de wedstrijd terug naar Amsterdam maar het verblijf in Mokum blijft beperkt tot amper twaalf uur. Want op donderdag 23 november scheept Ajax zich in voor de lange vlucht naar Tokio. Daar komt men de volgende middag aan, waarop de voorbe reiding begint op de wedstrijd om de Toyota Cup Wereldbeker. Ajax - Gremio Porto Alegre, dat is de naam van het mondia le spektakelstuk dat in het Nationale Stadion van Tokio gaat plaatsvinden op dinsdag 28 november. Voor de tweede keer in de historie van Ajax kan de club dan de wereldbeker ver overen. Dat lukte voor het eerst in 1972, in de gouden tijd van Cruijff, Keizer, Krol, Neeskens en al die andere helden. De tegenstander van Ajax won de wereldbeker ook al eens. Twee maanden geleden veroverde de club uit het Zuid Bra ziliaanse Porto Alegre de Copa Libertadores, het zuidameri- kaanse equivalent van onze Champions League. In de finale (gespeeld over twee wedstrijden) versloeg Gremio het Co lombiaanse Nacional Medellin. In de competitie gaat het Gremio - mede door het loodzware programma - niet zo geweldig. Door de eerdere wedstrijden in de Copa Liber tadores en wedstrijden voor de Zuidamerikaanse Supercup (een toernooi waaraan alle vroegere winnaars van de Liber tadores Cup deelnemen) is Gremio genoodzaakt een groot aantal wedstrijden in korte periode te spelen. In de voorbije maand kwam het regelmatig voor dat Gremio om de dag in actie kwam. Daarom was het begrijpelijk dat de Gremio-trai- ner zijn maatregelen trof. In competitiewedstrijden kwamen niet meer dan vier vaste eerste-elftalspelers binnen de lij nen. Zodoende worden de krachten gespaard, om op 28 no vember op volle sterkte in Tokio aan te kunnen treden. Al leen in de Supercupwedstrijden tegen het Argentijnse River Plate kwam vrijwel de volledige eerste selectie in het veld. De eerste ontmoeting tegen de Argentijnen eindigde in een 2-1 overwinning voor Gremio. Tien dagen later volgde in Buenos Aires de return. SPION TON PRONK Namens Ajax was "spion" Ton Pronk daar aanwezig. Na een slopende reis arriveerde Pronk op tijd in het stadion La Bom- bonera, wist op onorthodoxe wijze aan een kaart voor het duel te komen en kwam twee dagen later met een blocnote vol aantekeningen terug naar Nederland. "Gremio verloor met 3-2", vertelt Pronk, "maar het systeem van het dubbel- tellende uit-doelpunt was niet van toepassing. Na penalty's verloor Gremio van River Plate en was uitgeschakeld. Het was een echte Zuidamerikaanse wedstrijd. De scheidsrechter had grote moeite om het spel in de hand te houden. Het was ook niet eenvoudig om vaste patronen in het voetbal van Gremio te zien. Er was strijd, inzet, hardheid. En natuur lijk kon je zien wie de belangrijkste spelers van Gremio zijn. Een van hun belangrijkste steunpilaren voorin is hun spits, Jardel. Hij is vrij groot, sterk in de lucht en wordt constant als aanspeelpunt gezocht. Voetbaltactisch was het geen wedstrijd om veel wijzer van te wor den. Op psychologisch niveau heb ik wel wat opgestoken dat nuttig kan zijn. Ajax mag zich niet laten verrassen door hard heid en inzet. Maar het mag volgens mij ook niet meegaan in de agressieve speel stijl van de tegenstander, dan wordt het namelijk nooit een wedstrijd, aldus Ton Pronk, die zich de trip naar Argentinië nog lang zal heugen." De berichten van de Ajax-scout bevestigen de eerdere berichten dat Gremio een elftal vol ka rakter is. Het vaste speelschema is een 4-4-2 formatie, Spelers van Gremio Porto Alegre met de Copa Liber tadores, de beker voor de kampioen van Zuid Amerika.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 27