De Meerdoop Nostalgie Herinneringen aan De Meer nutte: 2-0. Daarna schakelde Ajax een tandje lager, om het laatste kwartier weer te demar reren: Keizer speelde een dieptepass van Swart ineens door naar Cruijff: 3-0. Twee minuten later schoof Cruijff een vrije trap naar Gerrie Mühren die 4-0 binnenschuift, en vlak voor rust belandde een uittrap van Nordstrom in de voeten van Van Dijk, die de vrijstaande Cruijff aanspeelt: 5-0. De mooi ste treffer kwam na een kwartier in de twee de helft, toen Piet Keizer de bal ineens van afstand met zijn rechtervoet vlak onder de lat in het Groningse doel kogelde, en drie minuten later deed Gerrie Mühren weinig voor hem onder toen deze na een fraaie solo van Cruijff van afstand raak schoot: 7-0. Daarna besloot Ajax het laatste half uur niet op recordjacht te gaan, maar zich te sparen voor de wedstrijd tegen Arsenal, de komen de woensdag. Zeven-nul, het was volbracht. Helemaal nieuw was FC Groningen natuurlijk niet in De Meer op die zaterdagavond in het prille voor jaar van 1972. Immers, onder de oude naam GVAV hadden de noorderlingen jarenlang een flinke partij meegeblazen in het Eredivi sievoetbal, en niet zelden voor een goede pot voetbal gezorgd, ook bij Ajax. Maar met de afsplitsing van de profsectie stond er nu een nieuwe club in het veld, die het eerst een jaartje met veel succes in de eerste divisie had geprobeerd en zich nu als eerste taak had gesteld zich in de Eredivisie te handha ven. Groningen trof het niet in de slechts voor de helft gevulde Meer. Ajax had vanwe ge het overladen programma de laatste paar weken met de handrem op gevoetbald, maar niettemin vlotjes bij NAC 5-2) en Excelsior (4-0) ruim gewonnen. Voor eigen publiek werd doorgaans wat meer voluit gespeeld, en dat was ook ditmaal weer het geval. Na af loop moest Groningen-trainer Ron Groene- woud toegeven te hebben zitten genieten van de Ajax-demonstratie. De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat Groningen ook geen mo ment op succes had gerekend, en Ajax dan ook de ruimte gaf. Als de Harlem Globetrot ters swingden de Amsterdammers alle paarshemden voor bij, doelman Nordstrom zag de ballen uit alle hoeken en standen op zich afvliegen, en deed het alles bijeen nog niet eens zo slecht; zelfs als Gordon Banks, Sepp Maier en Van Beveren ge drieën in het doel wa ren gaan staan, zou Ajax afgetekend heb ben gewonnen. Al binnen een minuut moest de Deense keeper de bal uit zijn doel halen, toen Kei zer een vrije trap halfhoog voorgaf, en Cruijff met de hak 1-0 scoorde. Na vijf minuten was het op nieuw raak: Van Dijk miste op een voorzet van Krol, Nordstrom kon wegtikken maar niet verhinderen dat Swart de vrije kans be- Evert Vermeer Het 'oude' scorebord van De Meer. KICK OFF NR. 9-26

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 25