GREMIO PORTO ALEGRE DE "GAUCHO'S" TEGEN BRAZILIË Over negen dagen treedt Ajax op een heel speciaal po dium op. In het Nationaal Stadion van Tokio gaat Ajax trachten voor de tweede keer in de clubhistorie de Wereldbeker te veroveren. Sinds 1980 is die wereldbe ker overigens gekoppeld aan de Toyota Cup. Het Japanse bedrijf adopteerde met goed keuring van de wereldvoet balbond het evenement dat voorheen in twee wedstrij den werd beslist. De tegenstander van Ajax komt uit Brazilië. Gremio Porto Alegre. Een vrij beken de naam in het mondiale voetbal maar toch weet de gemiddelde Nederlandse voetballiefhebber niet zo veel over de zwart-blauwen uit Zuid Brazilië. Om goed geïnformeerd voor de televisie te zitten wan neer in de vroege morgen van 28 november de wed strijd begint, presenteren wij hierbij een profiel van Gre mio. VOETBALGROOTMACHT Gremio uit Porto Alegre werd op 15 september 1903 als Gre mio Foot Ball Porto Alegrense opgericht en is een van de voetbalgrootmachten uit de zuidelijke Braziliaanse staat Rio Grande do Sul. In 1921 kroonde Gremio zich voor het eerst tot kampioen van deze staat en dat feit werd vervolgens nog eens 27 keer herhaald. Algeheel kampioen van Brazilië werd Gremio in 1981 waarna het in 1983 de Copa Liberta- I Vreugde bij de Gremio-spe- lers na de winst op Atletico Luis Felipe, trainer van Gremio Nacional in de finale van de Copa Libertadores dores (de Zuidamerikaanse beker) en vervolgens de Wereld beker in Japan veroverde. De grote ster van het Gremio-elf- tal uit 1983 was de aanvaller Renato, officieel Renato Porta- lupi en bijgenaamd Renato Gaucho. Hij was de maker van de twee doelpunten die Hamburger SV de nek om draaiden in Tokio. Een andere bekende verschijning in het Gremio- elftal was de Uruguayaanse verdediger Hugo De Leon. De wortels van Gremio liggen in de vrij grote Duitse ge meenschap die Porto Alegre kende in het begin van deze eeuw. De eerste clubvoorzit ter had een Duitse naam, Carlos Bohrer, en ook de huidige president van Gre mio heeft een onmiskenbaar Duitse achternaam, Koff. De zwart-wit-blauwe kleu ren stammen echter af van een Engelse club, Exeter City. De originele kleuren waren overigens zwart, lichtblauw en bruin, maar omdat het moeilijk was om bruine kleuren te verweven in de tricots werd daar van afgestapt en werd het bruin vervangen door wit. Gremio speelt haar thuiswedstrijden in het Estadio Olimpico dat een capaciteit heeft van 85.000. lees door op pag. 25 mn t%

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 22