FC KAISERSLAUTERN AJAX- KICK OFF NR. 9-21 De Ajax-spionnen waren in Amsterdam teruggekomen met onheilspellende berichten: de 1. FC Kaiserslautern, Ajax' vol gende tegenstander in het UEFA Cup-voetbal, was weliswaar een eenvoudige counterploeg en een kleurloze middenmoter als het om de ranglijst van de Bundesliga ging, maar kon zich flink laten gelden als het nodig was. Het spitsenduo Marin en Witeczek kon voor flinke averij zorgen bij de te genpartij, en de ambiance op de Betzenberg, de thuishaven van de Lauterer, was ronduit beangstigend: het fanatieke pu bliek en de ongebreidelde inzet van de thuisploeg hadden het inderdaad op een heuvel gelegen stadion de bijnaam 'Spookslot' bezorgd. Kortom, Ajax deed er verstandig aan in het Olympisch Stadion alvast ruim afstand te nemen, want 'FCK' zou de achtervolging met enthousiasme inzetten. Ajax liet zich niet echt verontrusten door dat vooruitzicht, maar zat wel met het gegeven dat het in de competitie niet geheel liep zoals het moest: tegen Den Bosch, MVV en Wil lem II waren kostbare punten verspeeld, en bovendien was Stefan Pettersson, de lepe spits, geblesseerd. Van Gaal had daarom besloten Bergkamp in de spits te plaatsen en diens plaats daarachter te laten innemen door Vink. Bovendien was Menzo weer beschikbaar na zijn duimblessure. Het be gin was alleszins bemoedigend: voor de derde keer binnen een jaar scoorde Ajax al binnen een minuut, en het brak dit maal zelfs alle records: na 36 seconden versprong het score bord, een verbetering met zes seconden van Petterssons goal tegen Genoa. Overmars kreeg van de Welse scheids rechter het voordeel mee en schoot met het linkerbeen in. Via doelman Serr belandde de bal bij Davids, die met zijn verkeerde rechterbeen hard inschoot: 1-0. Toch leek Kaisers lautern niet echt aangeslagen. Witeczek en Marin kwamen in kansrijke situaties, en de Kroaat Hotic kopte zelfs op de lat. Aan de andere kant wond Ajax zich op over niet gege ven strafschoppen nadat Wagner Overmars had neergelegd, en Hotic de bal met de hand had beroerd. Bergkamp schoot Edgar Davids verliet in de een bloederige aanraking Europacup wedstrijd met een speler van voortijdig het veld na FC Kaiserslautern een goede kans tegen doelman Serr aan en Vink kopte uit een hoekschop van Jonk op de paal. In de tweede helft zakte de wedstrijd tot een laag peil. Uit blinker Vink kreeg de beste kans na een prachtige actie van Bergkamp, maar mikte over het doel. Zeven minuten voor tijd werd het pas weer leuk, toen invaller Ron Willems de bal klaarlegde voor Wim Jonk, die van afstand raak pegelde: 2-0. Doelman Serr wond zich over die treffer zo op dat hij teamgenoot Hotic een draai om de oren gaf, en trai ner Zobel de laatste wisselde voor die wraak zou nemen. Kort voor Ajax' tweede treffer moest Davids naar de kleed kamer na een botsing met de schoen van Haber, die het on dergebit van het Amsterdamse bijtertje in het ongerede bracht. Ook Wagner liet zich gaan tegen Overmars; het leverde hem een tweede gele kaart en dus een schorsing op. Marin en Witeczek zorgde nauwelijks voor gevaar. In de tweede wedstrijd was van het Spookslot waarmee trai ner Zobel had gedreigd, weinig te merken. Slot Bommel- stein zou de vergelijking beter hebben doorstaan. Ajax, met Alflen in plaats van de met een vormcrisis kampende Kreek, had opnieuw Bergkamp in de spits, de teruggekeerde Pet tersson op links. Die laatste moest echter veelvuldig bijsprin gen omdat Davids achter hem problemen had met de Deen se kilometervreter Goldbaek, en dat droeg weinig bij aan een rustig spelverloop. Het rommelig opererende Ajax ont snapte bij een harde schuiver van Vogel (in de handen van Menzo), een kopbal van dezelfde speler met hetzelfde eind punt en vijf minuten voor rust een knal van Goldbaek, die zich in de rust moest laten vervangen wegens een hoofd wond. Toen stond Kaiserslautern al achter, want nadat Vink tweemaal dicht bij de openingstreffer was geweest (eerst schoot Ritter bijna in eigen doel en even later redde hij op de doellijn), was het Alflen die breed glimlachend de mid denstip weer mocht opzoeken. Bij een duel tussen Berg kamp en Ritter was Overmars de spreekwoordelijke derde hond. Via Vink belandde de bal bij Alflen, die de bal over Serr punterde: 0-1Daarmee was het verder een gelopen koers voor Ajax. Zobel stuur de zijn topscorer Witeczek, die de wedstrijd was begon nen als linksback naar vo ren, maar dat leverde slechts één kans op (in het zijnet). Marin schoot voorlangs, en de gelijkmaker van Hotic stuitte op een fluitsignaal wegens buitenspel. Zelfs kwam Ajax nog dicht bij 2-0 toen Blind en Bergkamp ge vaarlijk counterden, maar in de score kwam geen veran dering meer. Ajax had de kerst in de UEFA Cup over leefd, en zou in het voorjaar naar Frankrijk reizen, waar het Auxerre van ex-ploegge noot Frank Verlaat stond te wachten. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 20