DEMONSTRATIEPARTIJ AJAX RODA JC r.! Op zaterdagavond 28 okto ber ontving Ajax voor haar zesde thuiswedstrijd van de PTT-Telecompetitie Roda JC, de verrassing van het vorig jaar. Een topduel, dat door de ploeg van Louis van Gaal op indrukwekkende wijze in een demonstratiepartij werd omgezet. Tijdens het tot nu toe perfect lopende seizoen werd nog niet eerder een opponent zo door de ontketende Amsterdammers van het veld ge vaagd. Met razend snel opkomende spelers uit de tweede en zelfs derde lijn als absolute meerwaarde op het astronomisch hoge baltempo, ontwikkelde Ajax zo'n genadeloze aanvals golf dat de nummer twee van het seizoen 1994/'95 op alle fronten kansloos was. Via een 4-0 ruststand finishte de lijst aanvoerder voor een met 19.200 toeschouwers gevuld sta dion De Meer op een voor Roda nog "vriendelijke" 6-1 uit slag. De ploeg van trainer Huub Stevens was net als vorig seizoen met een 1 op 1 systeem naar Amsterdam gekomen. Een ma- nier van spelen die Ajax toen, tijdens de beste wed strijd van het seizoen, aan het wankelen bracht. Lo gisch dus dat "liefhebber" Stevens ook nu weer voor dat attractieve en aanvallen de systeem koos. De natuur lijke overtuiging die de trainer en zijn spelers zich hebben eigen gemaakt, zorgde er automatisch voor dat zich weder om een boeiend schouwspel zou afspelen. En boeiend was het. Het verschil met toen was dat nu Ajax het spel volledig dicteerde. Ongelooflijk scherp werd onder aanvoering van een sublieme Danny Blind Roda JC van meet af aan overlo pen. Zijn directe tegenstander Edwin Vurens kreeg ver bluffend snel het nakijken en met zijn indrukwekkende de marrages dwars door de vijandelijke linies zette de captain van Ajax onmiddellijk de toon. Nadat Finidi George in de dertiende minuut oog in oog met doelman Ruud Hesp had gefaald, hield de 34-jarige international helemaal op de achterlijn met een sliding balbezit en bracht Jari Litmanen vervolgens Patrick Kluivert in stelling: 1-0. Drie minuten la ter werd de jonge en onervaren Radislav Mores (met Vurens het grootste slachtoffer in verdedigend opzichtdoor Ro nald de Boer naar de slachtbank gebracht, en bleef de bij de tweede paal opduikende Litmanen uiterst koel: 2-0. Ook het derde doelpunt van Ajax kwam op naam van een speler die vanuit de as van het elftal opereerde. Nu was het Blind zelf die doelman Hesp in een rechtstreeks duel kansloos liet: 3-0. Daarop volgend werd Vurens uit zijn lijden verlost en werd de snellere Richard Roelofsen door Stevens op Blind gezet. Maar veel haalde dat niet uit. Steeds maar weer bleef het over de grond aanspelen van Kluivert en het daarop voort bewegen van de middenvelders het recept. Doordat de ploeg uit Kerkrade op ruim dertig meter van het eigen doel verdedigde, om zo de linies kort op elkaar te krijgen, moest er door de aanvallers van Ajax extreem snel gehandeld wor den. Elke keer als dat gebeurde kon een opkomende "der de" speler het gapende gat voor Hesp induiken. Op die wij ze maakte Edgar Davids in de 37ste minuut 4-0 daar waar het met deze orkaan-kracht al 7-0 had kunnen staan. Het feit dat de Ajacieden diverse keren buitenspel liepen deed daar niets aan af en dat zei veel over de kracht van Ajax. NA DE RUST KICK OFF NR. 8-31 Davids werd in de wedstrijd tegen Roda JC uitgeroepen tot Man of the Match. Na rust bleef het spelbeeld ongewijzigd, al kwam ook Roda JC in de 52ste minuut tot scoren toen de bezoekende uit blinker Tijjani Babangida fraai langs zijn directe bewaker Winston Bogarde snelde en de na rust sterk spelende Roe lofsen op maat bediende: 4-1Daarna was het voor de ploeg van Stevens direct weer afgelopen en trof Ajax via Kluivert en de voor Litmanen ingevallen Nwanko Kanu twee maal de roos: 6-1. Een uitslag die zoals gezegd nog veel hoger had kunnen uitvallen, maar die het verschil in kwaliteit voldoen de in beeld bracht. De nog altijd ongeslagen ploeg van Louis van Gaal toonde zich bijzonder gretig en anticipeerde als eenheid voortreffelijk op de vrije ruimte achter de verdedi gende stellingen van Roda JC. Een constatering die alles zegt over het rijpingsproces dat nog altijd in volle gang is bij de Amsterdammers en waardoor het topduel kon worden omgezet in een heerlijke demonstratie. En juist dat geeft ons aller Ajax nog meer vertrouwen voor de nabije toe komst. Juriën Offermans

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 30