mm y£r'J<\ - KICK OFF NR. 8-29 Niet zo lang geleden hoor de ik het woord weer. Voor de radio uitgesproken door Eric Gerets, die als trainer met zijn club Lierse weer aan een goed seizoen bezig is in België. 'Teambuilding': om dat woord ging het. Toen Louis van Gaal aan het begin van z'n hoofdtrainerschap bij Ajax dat woord als sleutelbegrip introduceerde, werd daar nog lacherig over gedaan. Inmiddels is het geschamper, het meewarig schouderopha len al lang voorbij. Het gelijk van Van Gaal over het belang en de betekenis van dat begrip is overduidelijk bewezen en bewijst zich nog steeds, iedere wedstrijd weer. Met als voorlopig hoogtepunt die magistrale partij tegen Roda. Dat voetbal een teamsport is, is een open deur. Maar de praktijk bewijst dat het veel minder een open deur is dan gezegd wordt en je zou verwachten. Er wordt m.i. nog bij veel clubs maar wat aan gerommeld. Kijk maar naar het aan- en verkoopbeleid. Aan goeie spelers op zich heb je nog niets, elf goeie spe lers op zich is wel een elftal, maar nog geen team. Het gaat om balans, om de juiste verhouding van kwaliteiten tot elkaar, om de juiste posities ten op zichte van elkaar. En dat vanuit een duidelijke visie op hoe je voetbal wil spelen. En dan ben je er nog niet. Want dit zijn nog maar uitgangspunten en voorwaarden. Welke middelen gebruik je om je doel te bereiken? Essentieel dunkt me is hoe er getraind wordt. Welke oefenstof reikt de trainer aan? Hoe wedstrijdgericht is de training? In welke mate van (scher pe) arbeid-rust verhou ding? Waarom gaat het met het Nederlands elftal niet zo geweldig? Kan het te ma ken hebben met de ma nier waarop en van waaruit er getraind wordt? In ieder geval heeft Ajax kwalitatief hoogstaande spelers, maar Ajax heeft bovendien een trainer die als geen ander in staat is die kwaliteiten op elkaar af te stemmen, tot een geheel van een echt team te 'builden'. Met daarom heen de juiste mensen die hem daarin helpen. Ook dat is be langrijk. De tijd dat individuele spelers een heel elftal naar hun hand konden zetten, is voorbij. Als die er ooit geweest zijn. Cruijff heeft Ajax groot gemaakt, maar het omge keerde is ook waar, denk ik. Trouwens, hoeveel Cruijffen waren er, zijn er en zullen er zijn. Dat blijven toch inciden tele uitschieters. Er komt nog iets bij. Het eerste elftal kan nooit een eiland vormen binnen de gehele club. De andere schepen kunnen niet anders varen, anders bemand wor den dan het vlaggeschip. Het gaat om één koers, één doel van de gehele vloot. En dat is de kracht van Ajax. En dat is echt een open deur, want die kracht wordt al jaren en ja ren dagelijks bewezen, van bestuurskamer tot de E2, van het trainingsveld aan de Middenweg tot op het kunstgras veld van Voorland enzovoorts. Onder Van Gaal is die kracht verhevigd en verstevigd. Ajax was en is een godsge schenk voor hem, hij is dat zeker voor Ajax. Lang leve de teambuilding! Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 28