"EEN AVONDJE NET NIET" \2_/ïT- AJAX- VITORIA GUIMARAES Na de loopgravenoorlog te gen Casino Salzburg wachtte Ajax in de tweede ronde een dubbele slag met Vitoria Guimaraes. Een eenvoudige subtopper in het Portugese voetbal, maar in zekere zin wel een 'Angstgegner' voor Ajax. Immers, sinds de Am sterdammers in het met goud omrande jaar 1972 Ben- fica uit de Europa Cup-finale hielden, waren ze er nooit meer in geslaagd een Portu gese club uit te schakelen. In het Estadio Municipal in de Portugese stad bleek al snel dat de gevoelens omge keerd nog veel pessimisti scher lagen: amper zevendui zend Vitoria-fans waren op gekomen om te zien wat er tegen de UEFA Cup-houder van gebakken zou worden, en de eerlijkheid gebiedt te stellen dat dat niet al te veel was. De ploeg, die het toch hoog aangeslagen Real Sociedad in de eerste ronde had gewipt, kreeg te maken met de Genoa-variant: vanaf de aftrap onmiddellijk de hand aan de ploeg, en direct toeslaan. Lukte dat tegen Genoa al na amper 40 seconden, ditmaal had Ajax er 52 nodig. Wim Jonk passte op de sprintende Davids, die de te vroeg uitgelopen doelman Madureira met een boogballetje verraste: 0-1Daar na kon Vitoria nog slechts achter de feiten aanlopen, en deed dat dan ook hevig. Na een dik half uur stelde Overmars Pettersson in staat om de voorsprong te verdubbelen, en tekende de derde ronde zich aan de horizon al duide lijk af. Terwijl Vitoria met nog wat fysiek geweld pro beerde Ajax te intimideren - en daar door de Tsjechische scheidsrechter ruimschoots toe in staat werd gesteld - liep Ajax vlak na rust uit naar 0-3, toen Van Loen de internatio naal begeerde Dennis Bergkamp in stelling bracht, die be kwaam afrondde. Bergkamp kreeg zelfs nog een gapende kans op 0-4, maar mikte als stand-in voor de in de rust gewis selde Pettersson vanaf de penalty-stip slecht in, waardoor Madureira de situatie meester kon worden. Tenslotte was er nog ontstemming over de gele kaart, die 'Denis the Menace' zich op de hals haalde door na een ten onrechte wegens bui tenspel afgefloten actie de bal wegtrapte. Iln de tweede ronde versloeg Ajax simpel en plichtmatig Victoria Guimaraes. Wim Jonk speelde toen nog in de Ajax-gelederen. niet. 'Een avondje net-niet', kwalificeerde Bergkamp de wed strijd met het juiste gevoel voor sfeertekening. Kansen zat voor Ajax, dat in de eerste helft echter wel erg grootmoedig omsprong met de mogelijkheden, en uiteindelijk ging rusten meteen schamele 1-0. De dader van die goal was Bergkamp- weer hij - die na een klein half uur een vrije schop hard en laag in de hoek mikte, waar doelman Jesus (zijn naam had al aanleiding gegeven tot enkele jolige woordspelingen op de tribunes) de situatie had onderschat. EUROPEES DEBUUT Na de rust zakte de wedstrijd in tot een plichtmatig potje. Het door blessures en schorsingen gehavende Guimaraes kwam zowaar nog in de wedstrijd en tien minuten na rust liet AJax de Portugezen zelfs langszij komen. De Zaïrees N'Dinga joeg de bal fraai ineens achter Van der Sar, die de aan een duim geblesseerde Menzo verving. Amper een mi nuut later kreeg Joao Pinto zelfs een levensgrote kans op 1-2, maar die afgang bleef Ajax bespaard. Vlak daarop trok Edgar Davids de bal voor en kopte Alflen Ajax naar 2-1, waarmee de wedstrijd gelopen was. Van Gaal besloot de zestienjarige Cla rence Seedorf zijn Europese debuut te gunnen en zo een clubrecord te vestigen (16 jaar, 7 maanden en 3 dagen, de jongste speler ooit in een Europese wedstrijd opgesteld) en had na afloop weinig complimenten overvoorde instelling van de ploeg. Maar in de derde ronde zou het spoken, zo was de verwachting, in de confrontatie met Kaiserslautern. Evert Vermeer KICK OFF NR. 8-27 Ondanks de ruime zege zat het Olympisch Stadion op 4 no vember 1992 toch nog voor meer dan de helft vol met suppor ters, die een flitsende eindafrekening verwachtten. Die kwam niet, omdat Ajax deed wat het moest doen en meer t

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 26