KOEL EN BEREKENEND Van der Sar viert op zijn manier de Ajax-victorie. I samenwerking is goed." En succesvol. Naast de fantastische reeks met zijn team leverde dat Edwin van der Sar nog bijna een persoonlijk record op. Hij had sinds mei vorig seizoen (3-1 tegen FC Twente) geen competitiedoelpunt meer tegen ge kregen en was daarmee hard op weg om de prestatie van een andere Ajacied, Heinz Stuy, te verbeteren. Tot de Feyenoor- der Clemens Zwijnenberg hem twee weken geleden, na 847 minuten zonder tegentreffer, plotseling een halttoeriep. "Tja, jammer", verkondigt Edwin van der Sar met een gezicht dat nauwelijks teleurstelling vertoont. "Maar het is misschien ook wel beter zo. Er werd zoveel aandacht aan besteed in de media. En al heel snel ook. Ik moest geloof ik twaalf wedstrij den de nul houden om in de buurt van het record te komen en na zes wedstrijden werd ik daar al continu op gewezen. Het was alsof ik iedere week een eigen wedstrijd moest spe len. En dat was weer voer voor onze tegenstanders. Tegen Twente bijvoorbeeld stonden we met 3-0 voor, maar die ploeg bleef tot en met de laatste minuut proberen om nog een doelpunt te maken." Zwijnenberg maakte ten slotte een eind aan de 'recordpo ging'. Leuk voor de Rotterdammers, maar de wedstrijd ging wel met 4-2 verloren. "En daar was het ons om te doen", lacht Edwin van der Sar. "Ondanks dat ik dat record best had willen breken. Of ik na de wedstrijd nog naar Zwijnenberg ben toe gegaan? Nee, waarom? Hij had naar ons toe moeten komen, om Ajax te feliciteren met de overwinning." Het zelfvertrou wen bij Ajax is groot. Nog on geslagen in de Nederlandse competitie, nog ongeslagen in Europa. Edwin van der Sar waarschuwt voor gemakzucht. "Want dat kan er zomaar insluipen en dan is een ploeg kwetsbaar. De trainer hamert daar op, net als ons eigen pu bliek. We hebben een bepaald verwachtingspatroon ge creëerd en daar is niet aan te ontkomen. In de thuiswedstrijd tegen Grasshoppers voor de Champions League was dat dui delijk te merken. We wonnen met 3-0 maar het publiek mor de." Vanmiddag wacht PSV. De enige ploeg in de PTTTele- competitie die Ajax, zij het op gepaste afstand, blijft volgen. "Er staat weer een goeie ploeg in Eindhoven", meent Edwin van der Sar. "Dick Advocaat is erin geslaagd een evenwichtig team neer te zetten. En PSV scoort makkelijk. Vóór dit sei zoen waren ze wat doelpunten betreft afhankelijk van Nilis en Ronaldo, maar nu scoren ook anderen." De antwoorden van Edwin van der Sar komen vlotjes, maar zijn stem verraadt zelden een spoor van emotie. Hij praat zoals hij keept: bere kenend. De rust straalt ervan af. Edwin van der Sar is als een baken op een woelige zee die De Meer heet. "De drukte om me heen hoort nu eenmaal bij betaald voetbal", zegt hij. Thuis is er rust. Thuis is in Voorhout, een klein dorp in de Bol lenstreek. Edwin van der Sar hoeft niet zo nodig in de stad te wonen. Te druk. In Voorhout kent iedereen iedereen. Een kleine gemeenschap met 'alleen maar aardige en spontane mensen' die hem, Edwin van der Sar, zijn gang laten gaan. "Ik hoef daar niet met een zonnebril op naar de bakker." De keeper lacht. En neemt nog een slok sinas. Ja, het is snel gegaan, zegt hij. Ajax, het kampioenschap, de Europa Cup, het Nederlands elftal. Of Edwin van der Sar nog wel eens droomt? Van het buitenland misschien?. 'Ja. om op vakantie te gaan..." Het is zijn manier van 'nee' zeggen. Want Edwin van der Sar blijft bij Ajax. Hij wil met zijn club spelen in het nieuwe stadion. "Iedere thuiswedstrijd 50.000 man op de tri bune." En verder? „Verder niets. Het is toch prachtig zoals het nu gaat." Dick Sintenie

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 19