5T WE ERZII MET El EN TOPPER AJAX RODA JC I V KICK OFF NR. 7 - 3 De confrontatie met Roda JC roept meteen herinneringen op aan de wedstrijden van het vorig seizoen. Dat zijn mooie herinneringen want Ajax en Roda JC voetbalden op hoog niveau tegen elkaar én zij streden op het scherpst van de snede. De Limburgers kenden een fantastisch seizoen 1994-1995 dat werd besloten met een tweede plaats op de ranglijst. Maar het gemiddelde waarmee Roda JC die tweede positie bereikte zou in veel andere jaargangen goed zijn geweest voor een kampioenschap. Het was juist Ajax dat voor bleef en daardoor de prestatie van Roda enigszins in de schaduw zette. Het team van trainer Huub Stevens kreeg misschien niet die waardering en lof die het wel verdiende. Voorafgaande aan het huidige seizoen was het duidelijk dat een herhaling van de topprestatie vrijwel onmogelijk zou zijn. En dat heeft niet alleen te maken met het vertrek van een drietal bepalende spelers. Max Huiberts, de veelscoren- de en zich nog steeds ontwikkelende linkerspits koos voor de Bundesliga en het shirt van Borussia Mönchengladbach. Raymond Atteveld, de terrier die voor vuur en kracht in het hart van het elftal zorgde, reisde naar Arnhem waar hij, vol gens eigen zeggen, meer toekomst zag. Eenzelfde opportu nisme legde het Poolse talent Thomeck Iwan aan de dag. De aantrekkingskracht van Feyenoord was zo groot dat hij een breuk met Roda JC forceerde. MENTALE INSTELLING De belangrijkste nieuwe aanwinsten waren ex-Ajacied André Ooijer (van Volendam), de schutter Richard Roelofsen die van MVV werd gekocht en een nieuwe Pool, Pjotr Kas- perski. Ook werd het nooit tot volledige bloei gekomen ta- Patrick Kluivert 'redde' Ajax als uitwedstrijd nam hij de het afgelopen seizoen tegen enige Ajax-goal voor zijn re- Roda JC. Zowel in de thuis- kening. lent Edwin Vurens (van FC Twente) aangetrokken. Het eerste kwart van de competitie bevestigde de stelling dat het makkelijker is om aan de top te komen dan er te blijven. Het ver wachtingspatroon heeft daar mee te maken en daarmee ook de mentale instelling van de voetballers. Kunnen zij met de nieuwe druk om gaan? Hoe reageren zij op een eventuele misstap? Kortom, hoe groot is de mentale weerbaarheid? De competitiestart was niet florissant en weinig gelukkig. Maar ook in het vorig seizoen was de kracht van Roda niet meteen afmeetbaar aan het aantal punten. De eerste vier thuiswedstrijden van deze editie leverden steeds een gelijk spel op en "uit" werd er twee keer verloren, van Volendam en RKC. Twee weken geleden pakte Roda JC echter drie be langrijke punten in een uitwedstrijd. Het voortvarend ge- startte FC Groningen werd met 1-0 verslagen. Mogelijk is dat een belangrijk omslagpunt voor de Kerkradenaars. DE FORMATIE De wedstrijd trad Roda JC in de volgende formatie aan: in het doel Ruud Hesp, een zeer betrouwbare en klasserijke keeper. De achterste lijn bestond uit het kwartet Gerrie Sen- den (rechtsachter), Johan de Koek en Marco van Hoogdalem (samen in het centrum) en René Trost (op links). Het driemans middenveld, dat regelmatig wordt onder steund door de inschuivende Van Hoogdalem, werd ge vormd door Arno Doomernik aan de rechterkant, spelmaker Eric van de Luer in het midden en Barry van Galen aan de linkerzijde. In de frontlinie wisselen Edwin Vurens, topschutter Maurice Graef en de andere goaltjesdief Richard Roelofsen vaak van positie. Trainer Stevens heeft in Tijjani Babangida, Danny Hesp, Pjotr Kasperski, Mark Luijpers, Erwin Vanderbroeck en Cedric Ihalauw betrouwbare wisselspelers ter beschikking. Roda JC zal de wedstrijd van hedenavond zeker willen aan grijpen om aan de kritikasters die bij voorbaat al gereed stonden om met de vinger te wijzen, te tonen dat Roda nog steeds Roda is. En dat betekent: een ploeg met voetballende mogelijkhe den, een gedurfde spelop vatting en een ijzeren wil om te winnen. Vorig seizoen brachten Ajax en Roda JC één van de beste wedstrij den van het jaar op de gras mat. Ternauwernood kon Ajax verlies afwenden. Na dat het met 1-0 had achter gestaan (doelpunt van Graef) redde Patrick Kluivert met een typische Kluivert- goal het punt voor Ajax. In dat recente verleden ligt een belangrijke waarschu wing en Ajax weet waar het met Roda JC aan toe is. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 3