De Meerdoop Nostalgie Herinneringen aan De Meer De eerste tocht naar de Watergraafsmeer stond voor het pas ge promoveerde Roda JC op het programma voor de zestiende speeldag, vlak voor kerst 1973. De Limburgers troffen Ajax en kele dagen na een bezoek aan Madrid, waar een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Real was afgewerkt. Die had er in ieder geval voor gezorgd dat doelman Stuy niet inzetbaar was, aange zien hij aan een botsing met Günter Netzer veertien hech tingen in zijn scheenbeen had overgehouden. Daarnaast had trainer Kovacs de in Madrid uit blinkende Arnold Mühren te gen Roda in de basis gezet in plaats van Arie Haan. De jong ste van de Volendamse broers zou ook tegen Roda weer de meest actieve blijken, maar echt veel maakte het niet uit: er zat geen fut in bij Ajax. Neeskens en Keizer speelden uitgesproken slecht, Jan Mulder verstopte zich op het middenveld. Slechts de ijverige Rep en de immer hardwerkende Patrick Kluivert speelde vorig seizoen één van de hoofdrollen tegen Roda JC Suurbier vielen in positieve zin op. De laat ste kwam veelvuldig mee naar voren, maar had traditiegetrouw weinig succes met zijn voorzetten. Op één na, waarover later. Van Roda JC viel, zo bleek al snel, weinig weerwerk te verwach ten. De Eredivisie-debutanten van trainer Hennie Hollink hadden zich slechts ten doel gesteld de schade zo veel moge lijk te beperken, en hielden met enig succes tegen het grote Ajax geen enkele rekening. Precies de houding die veel clubs uit het oosten en zuiden in De Meer aannamen en slechts zelden punten oplever de. Ook nu niet. Al in de zeven de minuut brak Johnny Rep op links door, gaf een steekpassje aan Arnold Mühren en die opende met een hard schot de score: 1-0. In de 24e minuut volgde dan de reeds aangestip te actie van Suurbier: een hoge voorzet, een kopbal van de on gedekte Rep en het stond 2-0. Pas toen kreeg Roda in de ga ten dat het Ajax wel erg gemak kelijk zijn gang liet gaan, en dat de Amster dammers helemaal hun beste dag niet had den. De Limburgers kwamen wat vaker uit hun schulp, en leken daarmee zowaar suc ces te hebben. De Goede kon na een fout van Blankenburg gevaarlijk worden, maar inval ler-doelman Sies Wever redde middels een overtreding. Vanaf de elfmeterstip mocht Dick Advocaat aanleggen, maar deed dat on zorgvuldig: via de handen van Wever ging de bal naast het Ajax-doel. Halverwege de twee de helft had Kovacs Haan en Varga ingezet voor Gerrie Mühren en Mulder. Vooral de nog maar pas aangetrokken Zoltan Varga wist aller ogen op zich te richten. Hij liet de ene fraaie actie op de andere volgen en gaf al twee minuten na zijn entree een slim passje aan Arnold Mühren, die Offermans en doel man Van der Mierden misleidde en 3-0 scoorde. Even later leek Varga zelfs nog een vierde doelpunt te helpen creëren, maar zijn valpartij na een duel met Offermans werd door scheidsrechter Keizer weggewuifd. Met 3-0 was Ajax tevreden (simpele zege), en Roda niet minder (gezicht gered). Het pu bliek, veertienduizend man sterk, dacht er anders over. Evert Vermeer De lichtmasten van het Ajax-stadion torenen boven Betondorp uit. Een symbolisch beeld dat volgend jaar zal verdwijnen... KICK OFF NR. 7 - 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 23