OPPORTUNISME NIET BELOOND r AJAX - VITESSE Met Vitesse ontving Ajax op woensdag 4 oktober in haar vierde thuiswedstrijd einde lijk weer eens een tegen stander die met een gezon de instelling in het veld ver scheen. Na het opportunis tische spel van FC Utrecht tijdens de seizoenopening hadden Sparta en Fortuna Sittard in stadion De Meer niets positiefs laten zien met een speel wijze waarin plaats was voor maar een aanvaller. Trainer Ronald Spelbos had het daarentegen aangedurfd om de lijst aanvoerder uit Amsterdam in eigen huis te bestrijden met een 1 op 1-systeem. Dat hield in dat overal in het veld per soonlijke duels werden uitgevochten. Het typeerde de huidi ge kracht van Ajax, dat het ook met deze vorm van weer stand raad wist. Geconcentreerd werden de negentig minu ten door de ploeg van Louis van Gaal afgewerkt, waardoor het verschil in kwaliteit ook in de eindstand tot uiting kwam: 3-0. De gekozen tactiek van de Vitesse-trainer maakte de wed strijd tussen de nummer een en tien van de PTT Telecompe- titie direct al interessant. Met Louis Laros, Roy Makaay en Bart Latuheru stonden er bij de bezoekers uit Arnhem drie echte spitsen opgesteld en speelde middenvelder Edwin Gorter kort op Ajax-aanvoerder Danny Blind. Een 1op 1- speelwijze dat risico's inhield, maar er ook voor zorgde dat de opbouw van Ajax onmiddellijk kon worden verstoord. En dat was nog niet eerder in De Meer te zien geweest. FC Utrecht koos voor twee spitsen en een vrije man (Eric ten Hag) en Sparta en Fortuna haalden daar nog een aanvaller van af om zo (onnederlands) twee extra verdedigers over te kunnen houden. Bovendien kwamen die twee ploegen naar Amsterdam om de schade zo klein mogelijk te houden wat vanuit sportief oogpunt gezien rustig een aanfluiting ge- ojT?- KICK OFF NR. 6 - 7 noemd mag worden. Van daar dat het zeker voor de vaste bezoekers van De Meer goed was dat Vitesse het met haar eigen speelwij ze wilde opnemen. Aan ie dere Ajacied werd een spe ler gekoppeld, waardoor overal op het veld persoonlijke duels ontstonden en er di rect sprake was van strijd. Spelen voor wat je waard bent zonder daarbij over de schreef te gaan. Wel bracht de ma nier van spelen bij Vitesse zoals gezegd enig risico met zich mee. Als de vleugelspitsen van Ajax (Mare Overmars en Fini- di George) langs hun tegenstanders kwamen, dan moest er door Erwin van de Looi of Theo Bos in het centrum van de verdediging gekozen worden: of de doorkomende speler opvangen en de eigen man loslaten of de zone afschermen voor de vleugelspits. GEWAAGDE TAKTIEK In beide gevallen leverde dat direct gevaar op. Bleef het kop pel in haar positie dan konden Overmars en George zelf op het Arnhemse doel afgaan of de bal klaar leggen voor een vrij komende medespeler als het Arnhemse duo voor de zone koos. Doordat Mare Overmars voor Edward Sturing niet te be strijden viel besloot Bart Latuheru zichzelf bij balverlies op te offeren door zich na een half uur spelen te laten zakken. Daardoor kreeg Sturing wel steun, maar moest de ploeg van Spelbos in aanvallend opzicht een behoorlijke veer laten, want bij de omschakeling naar balbezit duurde het veel te lang voordat Latuheru weer op zijn positie was. Dat de ploeg van trainer Louis van Gaal Vitesse ondanks haar moedige tac tiek er toch onder wist te houden lag aan het extreem hoge baltempo. Stuk voor stuk handelden de spelers van Ajax snel ler in de lijf aan lijf duels, wat goed naar voren kwam bij het eerste doelpunt van Patrick Kluivert. Na ruim twintig minuten reageerde de centrumspits van Ajax bij een corner net wat sneller dan zijn bewaker Edwin van de Looi en werd heel effi ciënt doelman Abe Knoop uit een moeilijke hoek in een vol zestienmetergebied gepasseerd: 1-0. Bovendien sloten de linies bij Ajax naadloos op elkaar aan, waardoor de spitsen van Vitesse niet of nauwelijks een bal voorin konden vasthouden. Zodoende bleef het tempo hoog en de druk onophoudelijk waardoor Vitesse uiteindelijk afhaakte. In die wurgende greep maakte Carlos van Wanrooy na een uur speeltijd een dodelijke fout door de bal zo in de voeten van Jari Litmanen te schuiven waarna de Amsterdam mers via Edgar Davids razendsnel konden omschakelen. Dwars door de defensie heen snijdend ontving Davids de bal en werd de 'man meer' situatie met een bekeken schuiver fraai en professioneel uitgebuit: 2-0. Ook een verschil met de Arnhemse subtopper was de individuele klasse bij Ajax die het sterke collectief altijd van een meerwaarde voorziet. Voor rust liet Patrick Kluivert al een prachtig staaltje zien van drei gen met de bal aan de voet, maar stond de lat boven doelman Knoop een schitterend doelpunt in de weg. Twintig minuten voortijd had Ronald de Boer wel succes. Helemaal op links uitgeweken ontving de rechtshalf op ruim 25 meter en schuin van het doel de bal, waarna deze met een schitterende curve in de lange hoek werd getelefoneerd: 3-0. En dus bleef Ajax ook na de achtste speelronde ongeslagen met het alles zeg gende doelsaldo van 30-0. Jurrien Offerman

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 7