De Meerdoop Nostalgie Herinneringen aan De Meer De ploeg van Volendam had iets exo tisch bij hun eerste komst naar de Watergraafsmeer, in het voorjaar van i960. Een jaar eerder had het elftal, toen nog vrijwel uitsluitend samengesteld uit jon gens uit het dijkdorp zelf, opzien gebaard door de finale van het toernooi om de KNVB- beker te halen, waarin het nipt met 4-3 door Sparta van de hoofdprijs was afgehouden. Het seizoen was bekroond door promotie naar de Eredivisie, waarin het regelmatig uit de slof schoot, maar op de ranglijst onderin te vinden was. Voor Ajax lagen de zaken anders: de Amster dammers waren in een race om de landstitel gewikkeld met Feyenoord, een race die zij al bijna in hun voordeel leken te hebben beslist (al zou er tenslotte nog hard voor geknokt moeten worden, maar dat is een ander ver haal) Niet alleen dat verschil in klassering baarde de jongens van Volendam zorgen op deze Tweede Paasdag in de bus naar Am sterdam. Het was vooral de blessuregolf die Volendam parten dreigde te gaan spelen. Doelman Greuter, Jaap Kroon, Johan Pelk, Jan Schilder, Jaap Smit, Ben Steur en Klaas Zwarthoed waren allen niet inzetbaar. Mis schien het ergst van alles was dat ook Dick Tol er niet bij was. 'De Knoest' was altijd wel goed voor een paar doelpunten en zou wel licht nog voor vuurwerk hebben kunnen zor- Cees Groot in actie tegen Volendam gen, maar nu, met alle routine die afwezig was, was het de mannen uit het vissersdorp bang te moede. De wedstrijd gaf een wat merkwaardig beeld: zuiver geoordeeld naar de veldverhou- ding konden de Volendammers behoorlijk meekomen met de Amsterdammers. Waar het aan schortte was de trefzekerheid, en die was er nu juist bij Ajax wel. Het had tot dan toe 91 doelpunten gemaakt, en het publiek zat al voorzichtig aan de honderdste te den ken. In feite heeft Ajax in de wedstrijd aan een goed kwartier voetbal genoeg gehad om Volendam van het veld te vegen: zeven mi nuten in de eerste helft en negen in de twee de waren genoeg voor een lawine aan doel punten: twee tussensprints die de Volen dammers tot wanhoop dreven. Na tien minuten aftasten greep Ajax de te genstander bij de strot en schudde hem even flink door elkaar. Jan Tol miste op een door kopbal van Cees Groot, waarna Co Prins al leen op doelman Aaltje Keizer afkon om de openingstreffer op zijn naam te schrijven. Vijf minuten later stond opnieuw Jan Tol aan de basis van het tweede doelpunt, door de door Prins weggestuurde Donald Feld- mann onderuit te werken. Henk Groot con verteerde de strafschop: 2-0. Nog geen mi nuut later speelde Prins Henk Groot aan, die 3-0 vervaardigde, en weer zestig seconden later zette diezelfde Prins Cees Groot in po sitie: 4-0. Daarna ging Ajax in een lagere ver snelling over en kwam Volendam een beetje in de wedstrijd. Over links, waar Gerrit Zwarthoed zich suf werkte, en over rechts, waar de zestienjarige Wimpie Kras de ene mooie actie na de andere liet zien, kwamen er enkele kansjes, maar het kruit in de Vo- lendamse vuurlinie bleek te vochtig om voor problemen te zorgen. Co Prins kon het zich zelfs veroorloven een nummertje circus op te voeren door de bal enkele malen op voet en borst te laten balanceren alvorens Feld- mann in scoringspositie te zetten. In de tweede helft moest Van Mourik bij een inzet van Kras op de doellijn redden en kreeg Henk Groot met een fraaie omhaal de handen nog op elkaar, maar pas een kwar tier voor het eind achtte Ajax de tijd geko men voor een eindspurt. Donald Feldmann, die het grootste deel van de wedstrijd bij Klaas Karregat in de zak zat, werd plotseling vrijgespeeld door een combinatie tussen de gebroeders Groot: 5-0. Drie minuten later haakte Dirk Zwarthoed Prins binnen de zes tien en scoorde Henk Groot zijn tweede strafschop. Weer een minuut later rondde hij een pass van zijn broer af, en terwijl het publiek het geroep 'honderd, honderd' aan ving, kopte Groot de hattrick binnen: 8-0. Twee minuten later kwam dan de honderd ste, toen Donald Feldmann een hoekschop voor het doel trok en Swart de bal als een kanonskogel in de hoek joeg: 9-0, en hon derd goals voor Ajax in de competitie. De tiende bleef uit; het was allemaal al erg ge noeg geweest voor Volendam. Evert Vermeer De fonkelnieuwe sportzaal van Ajax zoals die in 1934 bij de opening van het nieuwe stadion werd opgeleverd. KICK OFF NR. 6 - 23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 22