DE FINALE EEN ZINDERENDE EINDSTRIJD AJAX TORINO V^j5> KICK OFF NR. 6- 19 Vier Europese bekers had Ajax in de prijzenkast staan: drie van het toernooi voor Landskampioenen, en eentje van dat voor de Bekerwinnaars. Er stond nog een wereldbeker naast, de Supercup was tweemaal gewonnen, en verder lag er een flinke serie kampioens- en bekermedailles. De enige prijs die er nog niet stond, was de UEFA Cup. En nu, in april 1992, had Ajax de kans ook dat gat te vullen. De enige die dat nog kon verhinderen, was de ploeg van Tori no, die zich via KR, Boavista, AEK, B 1903 en tenslotte Leo Beenhakkers Real Madrid naar de finale had gespeeld. Ook Torino was het niet ontgaan dat Ajax van het principe uitging dat de aanval de beste verdediging was, en ook in uitwed strijden onvervaard de aanval koos. Dat was een speltype waar men in Italië niet geheel happy mee was; al sinds de ja ren zestig had men in het land van de laars andersom gerede neerd: wie geen tegendoelpunt krijgt, weet in ieder geval ze ker dat hij niet verliest, eveneens een redenering waar geen speld tussen te krijgen is. Bovendien had Torino voldoende slagkracht in huis om via de counter Ajax in verlegenheid te brengen: de aanvallende impulsen van de Italiaanse Belg Sci- fo en Lentini, en de trefzekerheid van Martin Vazquez of Ca- sagrande zou de Amsterdamse verdediging nog handenvol werk kunnen bezorgen, zeker in de eerste wedstrijd, die werd afgewerkt in het oogstrelende Stadio Del Ie Alpi, waar de Turijnse 'Traditionsverein' zijn wedstrijden speelde. De openingszetten waren zoals verwacht: een afwachtend Torino, en Ajax dat onmiddellijk de offensieve mogelijkhe den exploreerde. Na een kwartier werd de patstelling door broken, toen Frank de Boer de bal van de voet van Lentini af plukte, en teruglegde op Wim Jonk. Van vijfentwintig meter afstand haalde de Volendammer met de rechtervoet ineens uit, en zag de bal tot zijn genoegen wegdraaien van de han den van doelman Marchegiani en onhoudbaar in de rechter hoek ploffen. Ajax leidde met 1-0, en deze uit-goal zou wei eens van groot belang kun nen zijn. Even later leek Ajax voor een snelle beslissing te zorgen, maar Marchegiani redde op de vallende kopbal van Winter, op aangeven van Bergkamp. Na van de klap bekomen te zijn, trok Torino de teugels aan, schiep zich kansen via Scifo en Casagrande, maar kon pas in de tweede helft juichen. Mussi begon aan een lange rush over links, leg de bij de rand van het strafschopgebied terug op Scifo, die verwoestend uithaalde. Menzo kreeg de bal niet klemvast, waarna Casagrande attent intikte: 1-1Nu was het Torino dat de tegenstander met de rug tegen de muur had. Nog twee maal was Casagrande kansrijk voor Menzo opgedoken, toen Bergkamp plotseling een slordige pass oppikte, het straf schopgebied binnenging en door Benedetti werd neerge trokken. Scheidsrechter Worrell wees naar de stip, en temid den van het helse gefluit bleef Pettersson ijskoud: 1-2. Vijf mi nuten voor tijd kwam Torino toch nog aan de verdiende ge lijkmaker, toen Casagrande gebruik maakte van onoplet tendheid in de Ajax-verdediging, en de bal eerst langs Blind en vervolgens langs Menzo wipte: 2-2. Na afloop brachten de spelers, aangekleed en wel, een bezoek aan de supporters die om veiligheidsredenen nog even werden vastgehouden in hun vak en voor een onvergetelijke sfeer zorgden. De buit is binnen! Michel Kreek, Aron Winter en John ny van 't Schip koesteren de zojuist gewonnen UEFA Cup. SPANING in de finale werd Torino door de dubbel tellende doelpunten in Turijn versla gen. Onvergetelijk was ook de avond van de dertiende mei 1992 in het Olympisch Stadion, dat nog eens duidelijk toonde zeer sfeervol te kunnen zijn als het erop aankomt. Torino, dat ge zien de stand de aanval moest zoeken, schiep zich enkele klei ne kansen, maar zag Ajax, zonder de door griep gevelde Bergkamp, daarna de duimschroeven aandraaien. Een kopbal van Pettersson werd van de lijn gehaald, een schuiver van Roy eindigde via Marchegiani's handen naast. Torino repliceerde met een kopbal van Casagrande op de paal, en een theater stukje van Cravero die een penalty trachtte te versieren. In de tweede helft liep de spanning op tot het kookpunt: Pet tersson stuitte op de doelman, een schot van Mussi ketste via Blinds voet de paal. Alflen en Van Loen kwamen in goede sco- ringspositie, maar d ebeste kans kwam opnieuw aan de ande re kant, toen twee minuten voortijd Fusi voorkopte en inval ler Sordo met een halve omhaal de bal op de lat schoot. De er gernis over de voortdurende pech deed bij Torino de stoppen doorslaan. Terwijl de laatste seconden wegtikten, werd Pet tersson bij de cornervlag tegen de grond gekwakt, een actie waarbij de Zweed een arm brak. Onderweg naar de ambulan ce hoorde Pettersson het laatste fluitsignaal, gevolgd door het pandemonium rond de ploeg van Van Gaal, die zijn eer ste (halve) seizoen als hoofdtrainer bij Ajax met een Europese beker bekroonde. Met tienduizenden trokken de supporters naar het Leidseplein, waar de buit nog eens uitgebreid aan den volke werd getoond. Onderweg naar de huldiging was ook Pettersson bij de VU opgehaald om met de arm in het gips het feest mee te kunnen maken. Ook de zieke Bergkamp werd niet vergeten: de spelersbus reed even langs de Jan van Goyenkade, waar Danny Blind hoogstpersoonlijk de beker op Dennis' jongenskamertje kwam laten zien. Ernstige incidenten bleven ditmaal uit bij de viering; toch bleef het nog lang onrustig in de stad. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 18