'WIE STOPT AJAX?' ARNOLD MUHREN Vraag Arnold Miihren niet al te gedetailleerd naar herinne ringen aan vorige edities van Ajax-Volendam. 'Want ik ben bijna alweer vergeten wat ik gisteren heb gedaan'. Geeft niks, zijn voetbalvisie blijkt desondanks niets aan scherpte verloren te hebben. En recht van spreken heeft-ie, de oer-Volendammer. Müh- ren startte zijn voetbalcarrière op in zijn geboortedorp, waarna hij in 1971 zijn broer Gerrie volgde naar het ook toen almachtige Ajax. Via FC Twente, Ipswich Town en Man chester United keerde de linksbenige stylist in 1985 terug in De Meer, waar hij in latere jaren het doorbrekende grut (Bryan Roy, Richard Witschge, Frank en Ronald de Boer) aan de hand nam. Met een Europa Cup (in '87) en een Europese landentitel ('88) luidde Mühren op grootse wijze zijn af scheid in, dat hij in 1989 vierde. Arnold Mühren, 23-voudig international, over: Ajax toen: "In het begin van de jaren zeventig hadden we hetzelfde onoverwinnelijke gevoel, dat nu al maanden lang Ajax veroverde op 13 mei 1987 de Europa Cup 2. De Amsterdammers versloegen in de eindstrijd Leipzig met 1-0. Op de foto toont Arnold Mühren onder toezicht van Sonny Silooy en Rob Witsch ge de beker aan het publiek. van dit elftal afstraalt. Terwijl we destijds met jongens als Swart, Cruijff en Keizer een stuk meer routine in huis had den. Dat zegt genoeg over de kracht van de huidige selectie van Ajax. Het systeem is in de loop der jaren natuurlijk aan gepast, maar de basis is hetzelfde gebleven: aantrekkelijk, aanvallend voetbal. Het grootste verschil is, dat wij vroeger duidelijker met een centrale verdediger achter de defensie speelden, Vasovic of Blankenburg, en het fenomeen 'scha duwspits' kenden we nog niet. En er zat meer beweging in ons elftal, bij voorbeeld door de opkomende backs. Verder is het moeilijk om te vergelijken, het voetbal is te veel ver anderd, sneller geworden ook." JOHAN CRUIJFF "Tijdens m'n tweede periode bij Ajax is, onder Johan Cruijff, een eerste stap gezet naar het voetbal dat Ajax tegenwoor dig speelt. Al lag de nadruk toen veel meer op aanvallende spelers dan nu. Eigenlijk was alleen Ronald Spelbos een ech te verdediger, soms stonden we met negen aanvallers in het veld. Later kwamen Danny Blind en Jan Wouters erbij, dat herstelde de balans. Onder Cruijff is ook het massaal inbren gen van zeer jong talent begonnen. Die lijn is doorgetrok ken, waardoor we nu elk jaar weer kennismaken met nieuw

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 10