De Meerdoop Nostalgie Herinneringen aan De Meer Een Ajax-team uit het seizoen 1949-1950. Tot 1950 was Nederland competitie- technisch verdeeld in districten, die elk hun eigen afdelingskampioen aanwezen, waarna deze afdelingskampioe nen tenslotte in een nacompetitie speelden om het Kampioenschap van Nederland. Dat betekende dat clubs uit verschillende distric ten elkaar alleen maar om de punten ont moetten wanneer beide afdelingskampioen waren geworden. Zo kon het gebeuren dat Vitesse en Ajax samen honderdachtjaar oud waren en eenentwintig kampioenschappen veroverden zonder ooit eenmaal in een com petitiewedstrijd tegen elkaar uit te komen. In 1950 kwam er verandering in het compe titiesysteem: nog steeds werd er in afdelin gen gespeeld, maar die waren nu niet langer aan districten gebonden, zodat bijvoorbeeld Ajax en Vitesse in dezelfde competitie kon den worden ingedeeld. Aangezien dat inder daad het geval was, kon Vitesse op 29 okto ber 1950 eindelijk in De Meer een competi tiewedstrijd komen spelen. Het had een ge lukkiger uitgangspositie kunnen treffen: met één punt uit zes wedstrijden was het het seizoen slecht begonnen. Ajax had het met vijf uit vijf beter gedaan, maar kon ook zich zelf niet direct op de borst slaan. De wed strijd was wat dat betreft een afspiegeling van die verhoudingen: een zeer matige ver toning. Ajax, dat Michels door een kniebles sure miste en derde doelman Jan Vinck on der de lat had, combineerde te veel zonder tot een schot te komen, Vitesse probeerde met snelle uitvallen tot succes te reiken maar miste eveneens de finesse in de afwer king. Omdat de Ajax-verdediging elkaar vaak niet best leek te begrijpen, kregen de Arn hemmers niettemin kansen. Een daarvan leidde in de 25e minuut tot de openings treffer: bij een misverstand tussen Potharst en Bouwens dook Weyand in het gevallen gat, sprintte op het doel af en joeg van twin tig meter de bal laag langs de weifelende Vinck. Vitesse probeerde ogenblikkelijk door te drukken, haalde snel achtereen vier hoekschoppen op het Ajax-doel, maar de score bleef onveranderd tot vijf minuten voor de rust. Toen sloeg Ajax terug. Kort na dat Stoffelen op de paal had geschoten, kreeg Ajax een vrije schop net buiten het strafschopgebied. Corrie van der Hoeven plaatste de bal voor de doelmond, waar Theo de Groot ter plekke was om in te koppen: 1-1. In de tweede helft schakelde Ajax een tandje hoger, maar liep zich telkens stuk op uitblin ker Ken Taylor, een Engelsman die een sei zoen eerder nog bij Ajax had gespeeld. Een kwartier voor tijd nam aanvoerder Stoffelen maatregelen, verwees De Groot naar zijn rechtshalfplaats en ging zelf linksbinnen spelen, sleurend en buffelend. Het zwaar verdedigde punt werd Vitesse in de slotmi nuut schlemielig uit handen geslagen, toen bij een overtreding op Van Dijk scheidsrech ter Joop Martens naar de stip moest wijzen. Met nog twintig seconden te spelen knalde Stoffelen koeltjes de winnende treffer achter Iking. Vitesse moest zijn eerste competitie- bezoek aan De Meer met een nederlaag be sluiten en ging met lege handen naar huis. Architect Daan Roodenburgh toont Ajax-voorzitter Marius Koolhaas de plattegrond. Evert Vermeer KICK OFF NR. 5-23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 22