OP NAAR DE FINALE! AJAX - GENOA IAjax heeft gescoord in het Olympisch Stadion en viert feest. Op de voorgrond een teleurgestelde Fulvio Collo- vati van Genoa. De halve finale van de UEFA Cup bracht Ajax naar Italië, het land waar zoveel profs van de clubs in de toekomst hoopten te kunnen delen in de enorme salarissen die, naar verluidde, werden be taald door de toppers. Ajax speelde niet tegen een echte topper; Genoa had het seizoen als vierde in de Se rie-A beëindigd en speelde pas voor het eerste seizoen in Europees verband, maar had veel sympathie als 'Tra- ditionsverein'. De Genuezen hadden immers een van de oudste clubs van het land, een status waaraan de En gelse naam nog herinnert. Ajax reisde naar de haven stad in de wetenschap dat een goed resultaat ze op een steenworp afstand zou brengen van een finale tegen Torino of Real Madrid, de club waar de dat seizoen bij de Amsterdammers opgestapte Beenhakker de scepter zwaaide. KICK OFF NR. 5 - 19 VLIEGENDE START In het fraaie stadion Luigi Ferraris was het Ajax dat de bal van de middenstip in het spel bracht. Tweeënveertig secon den later stonden de Italiaanse verdedigers verwilderd om zich heen te kijken en liepen de Amsterdammers grijnzend terug naar diezelfde middenstip. Rob Alflen, die de geschor ste Silooy verving en zou uitgroeien tot een van de uitblin kers van de avond, speelde Van 't Schip aan, die op rechts Branco uitspeelde en de bal voortrok, waar Pettersson voor zijn bewaker Signorini opdook en de bal in de verste hoek kopte: 0-1. Genoa zocht daarna de aanval, maar had pech toen een schot van Skuhravy op de paal afketste en Aguilera net naast mikte. Een kwartier na de rust werd het nog er ger, toen Pettersson een bal voortrok en Winter op een me ter voor het doel miste, maar Signorini de bal tegen de on derkant van de eigen lat joeg. Terwijl de Italianen duidelijk maakte dat de bal niet zat, profiteerde Bryan Roy van de verwarring en schoot hij alsnog hard in: 0-2. Met die com fortabele voorsprong op zak sloop een zekere hooghartig heid in het Ajax-spel, en daarvan maakte Genoa een kwar tier voor tijd gebruik. De Fin Ruotolo schoot van afstand in, Menzo kreeg de bal niet klemvast, en in de rebound scoorde Aguilar tegen: 1-2. Zeven minuten later trok Caricola van links voor en verlengde Aguilar. Via de onderkant van de lat, het lichaam van Menzo en de binnenkant van de paal ketste de bal terug in het veld, maar had daarbij de doellijn gepasseerd, aldus de grensrechter: 2-2. Ajax, dat zich hoofd zakelijk ten doel stelde de resterende tien minuten schade vrij uit te spelen, profiteerde in de slotminuut van een van Bergkamps befaamde bevliegingen. De schaduwspits, die het grootste deel van de wedstrijd onzichtbaar was ge weest, pikte de bal op een meter of vijfentwintig van het doel op, ontweek behendig een tackle en speelde de bal naar de rechts meegekomen Winter, die het hoofd koel hield en de bal over de uitkomende doelman Braglia stiftte: 2-3. Het stadion was er stil van en besefte dat het voor Ge noa een hele toer zou worden in Amsterdam de noodzake lijke twee doelpunten te scoren om zich de finale in te spe len. DRAW NAAR DE FINALE Vergeleken bij de thriller in Genua was de return in Amster dam een teleurstelling. Ajax bouwde direct een overwicht op, kreeg via een andermaal ontsnapte Bergkamp zelfs een prachtige kans, maar de schuiver van de blonde nummer tien ging net voorlangs. Zes minuten voor de rust viel plot seling de klap aan de andere kant. Uit een pass van Skuh ravy stond lorio plotseling volkomen ongedekt voor Menzo, en schoof de bal in de lange hoek: 0-1Dat was schrikken voor Ajax, dat echter direct na de rust orde op zaken stelde. Een harde schuiver van afstand van Jonk kon door Braglia wel worden gestopt, maar niet worden gecontroleerd, waarna Bergkamp de terugschietende bal in het doel depo neerde: 1-1. Ajax kreeg kansen op meer, maar een schot van Pettersson raakte de lat, en Bergkamp was nèt niet alert ge noeg om een domme terugspeelbal in de Italiaanse verdedi ging af te straffen. Met 1-1 kwam het einde; misschien niet het spektakel waarop gehoopt was, maar de aanhang vier de volop feest. 'We gaan naar Leo toe', zong men hoopvol, maar het lot beschikte anders. Real Madrid had zijn 2-1 voorsprong in Turijn niet kunnen consolideren: met 2-0 maakte Torino zich de tegenstander van Ajax in de finale. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 18