VAN DE TRIBUNE GEPLUKT EEN INDRUKWEKKENDE SUPPORTERSCARRIèRE Bijna geen club in Nederland heeft zo'n grote trouwe supporterschare als Sc.Heerenveen. Kijk alleen maar naar de meer dan 10.000 seizoenkaarthouders, die we hier hebben op een totaal van 13.000 plaatsen in het stadion. Geen wonder, dat de mensen, die wij van de tribune 'plukken', zo goed als altijd 'vaste klanten' van de Sc. zijnandere 'klanten' heb je hier immers haast niet! Neem nou Eeltje Soeten uit Heerenveen, 47 jaar oud. Eeltje is al voetbalgek sinds ie als jochie van een jaar of zeven de trotse bezitter werd van een paar echte Abe Lenstra Junior-voetbalschoenen met vaste noppen (gekocht bij "Meyer is Leder" voor het toentertijd gigantische bedrag van 15, Overigens bleken die schoenen geen garantie voor een glanzende actieve voetbalcarrière, want verder dan keeper en gelegenheids-linkshalf in het schoolelftal van school Schut is hij nooit gekomen. En zelfs dat was geen succes, ondanks wat meester Schut en meester Lute Hof- stra in hem investeerden. Inzinking Zijn carrière als voetbalsupporter daarentegen is wèl indrukwekkend: zo'n veertig jaar bijna onafgebroken op de tribune! Slechts een kleine inzinking heeft hij gehad, tussen zijn veertiende en zestiende levensjaar. Maar ja, dat is bij de meeste jongelui nogal een woelige periode, waarin andere zaken dan voetbal het grootste deel van hun aandacht opeisen. Toch zag Eeltje's grootvader die begrijpelijke inzinking met lede ogen aan: "Een rechtgeaarde Soeten hoort er immers bij te zijn wanneer Heerenveen speelt?!" Mede op zijn aandrang komt Eeltje de inzinking dan ook binnen twee jaar te boven en hij keert zelfs sterker dan tevoren terug op de tribune: jarenlang slaat hij nauwelijks meer een uitwed strijd van Heerenveen over! Met de trein of met 'Hampie' Talloos zijn de verhalen, die hij daarover kan vertellen. Over de supportersrei- zen met de bus van 'Hampie' bijvoorbeeld, die een begrip waren. Hoewel ook met de trein gereisd werd. "We gingen dan vaak met een groep van zo'n 15 man. Hartstikke leuk: we kwamen overal uit Friesland vandaan, maar er groeide op den duur toch een bepaald saamhorigheidsgevoel...je had wat voor elkaar over en je liet elkaar niet in de steek. Nee, tegenwoordig ga ik niet vaak meer mee uit, want de controle-toestanden staan mij tegen: je wordt als supporter gewoon bij voorbaat verdacht van een aanstaande terreuractie. Bij PSV moest ik zelfs een appel inleveren ondanks het feit dat ik kon bewijzen, dat ik als diabeet over een uurtje de nodige koolhydra ten moest hebben. Over interland-en Europacupwedstrijden zal ik het maar helemaal niet hebben! Gelukkig valt het bij Heerenveen allemaal nog wel mee". Met z'n zessen Wij wensen Eeltje toe, dat hij nog lang ongestoord op de tribune in het Abe Lenstra-stadion zal kunnen zitten, samen met zijn drie broers en twee zwagers: met z'n zessen op een rijtje!

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 21