De Meerdoop Nostalgie Herinneringen aan De Meer Fans van De Meer Het was 8 september 1968, Fortuna SC ging een onzekere toekomst tegemoet. Die zomer was na veel vijfen en zessen de pijnlijke beslissing geno men tot de samenvoeging van twee Lim burgse ploegen in financiële ademnood; het roemruchte Fortuna '54 en Sittardia. Ooit kwam Fortuna '54 als 'wilde' club in het be taald voetbal binnen en ondanks dat het over een zeer sterk elftal beschikte wist het nooit het landskampioenschap te grijpen. Sittar dia had vooral haar dagen versleten in de eerste divisie. Beide clubs hadden betere da gen gekend en hoopten met de fusie betere tijden tegemoet te gaan. Daar zag het voor alsnog niet naar uit: uit drie wedstrijden had de club nog maar één punt behaald. De hoop was gevestigd op Willy Dullens, het Limburgse troetelkind dat al twee jaar suk kelde met een knieblessure. Hij kon tegen Ajax weer meespelen. Een Dullens-in vorm zou een flink verschil kunnen maken. Voor de wedstrijd tegen de Amsterdammers putte Fortuna (de officiële naam Fortuna Sitardia Combinatie werd in de pers afwisselend af gekort tot F SC of Fortuna SC) kracht uit de afwezigheid van Johan Cruijff. Die tobde al een tijdje met een onwillige enkel en was voorzichtigheidshalve in het tweede van Ajax opgesteld. Cruijffs vervanger was een debutant die die zomer was gekocht: Gerrie Mühren. Ook Klaas Nuninga miste de wed strijd, voor hem speelde Inge Danielsson. Het verloop van de wedstrijd had, achteraf O", -i - m',' Gerrie Mühren maakte zijn debuut in 1968 tegen Fortuna Sittard gezien, alle kanten opgekund. Ajax had wel iswaar het verwachte technische overwicht, maar gaf een ongeëvenaard nummertje kan sen-missen weg. Daar schrok de achterhoe de weer zo van met als effect dat het nogal wat kansen weggaf. Het begon goed voor Ajax. Na zes minuten eindigde een combi natie met Henk Groot en Mühren, bij de mee naar voren gekomen linksback Van Duivenbode. Die haalde plotseling uit en met een hard strak schot knalde de bal ach ter doelman Piet Vogels. Waar zo'n snelle combinatie normaliter het sein is voor de Amsterdamse aansvalslust, bleek het dit keer krachteloos. Naarmate meer combina ties mislukten, zocht Ajax het in schoten vanuit de tweede lijn en werd Fortuna bruta ler. Na een half uur werd Uwe Fischer fraai bediend op een pass van Chris Coenen, maar hij treuzelde te lang en liet zich door Ton Pronk het kaas van het brood eten. Na dat Swart van dichtbij hopeloos over het doel had gemikt, en een voorzet van Danielsson door Louis Dullens tegen zijn eigen paal was geschoten kwam Fortuna terug in de wed strijd. Gert Bals moest ingrijpen toen Willy Dullens een lobje over hem probeerde en vervolgens Coenen alleen op hem afkwam. Nog tweemaal kwam Coenen in kansrijke positie, maar beide keren faalde hij. Met de gebroeders Zef en Willy Dullens als gang makers ging Fortuna na rust door. Ajax ont snapte na een overtreding van Vasov aan een strafschop. In de 69 ste minuut werd het dan toch nog 2-0. Swart bespeelde Keizer en die zette Mulder in positie, die kalm scoorde. Dat was de beslissing. Fortuna liet de moed zakken, en bofte vervolgens dat Danielsson en Swart hun schot thuis hadden gelaten. De rest van het seizoen werd een lijdensweg voor Fortuna. Pas in februari werd voor het eerst gewonnen. Tot overmaat van ramp kreeg Dullens opnieuw last van de knie. Hij moest tenslotte de beslissing nemen te stop pen met voetbal. Hij kreeg daarop een bene fietwedstrijd van Ajax aangeboden. Fortuna zou pas dertien jaar later terugkeren in de Eredivisie en daarmee in De Meer. De Meer by night Jaap Stobbe acteur 58 jaar "Wat mij altijd zal bijblijven waneer ik denk aan De Meer is de terugkeer van twee grote Ajacieden. De terugkeer van Johan Cruijff. Hoe hij scoorde in zijn eerste wedstrijd tegen Haarlem met een prachtige stift... En na tuurlijk de terugkeer van Frank Rijkaard. De eerste keer dat ik hem vanuit de kleedkamers het veld op zag lopen, kreeg ik kippevel. Ik had gehoopt ooit nog eens de terugkeer van die andere grote Ajacied, Marco van Basten, te mogen meemaken. Maar helaas mocht dat niet zo zijn...". ipraigi ,2» - Evert Vermeer KICK OFF NR. 4-23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 22