LAATBLOEIER KOMT TOT WASDOM TWIJFEL MARTIJN REUSER KICK OFF De overgang: Het duurt even, zoals het een laatbloeier betaamt, voordat Reuser zich in de A-selectie van Ajax op zijn plek voelt. Tussen de grote jongens, van wie hij thuis nog een fotocollage op zijn kamer had hangen, vallen het hoge tempo en het verschil in niveau de dan 18-jarige voet baller zwaar. Twijfel maakt zich van het anders zo zelfverze kerde lefgozertje meester. Reden waarom hij per se zijn op- yjrj? leiding, de middelbare detailhandelsschool, wil afmaken. Reuser: "Ik had, toen ik net bij de selectie zat, door de grote nr. 4 10 overgang niet echt het idee dat ik het zou gaan maken bij Hij leunde al een tijdje tegen de hoofdmacht aan, maar het laatste, beslissende stapje liet even op zich wachten. Dit sei zoen klopt Martijn Reuser nadrukkelijker dan ooit op de deur, die toegang verschaft tot de basis van Ajax. Een laat bloeier komt tot wasdom. Zijn jeugd: Martijn Reuser, geboren op 1 februari 1975, groeit op in Amsterdam-Noord. De keuze van zijn eerste voetbalclub ligt op voorhand vast: Rood Wit Amsterdam. Daar voetballen zijn vader en vier ooms, van wie oom Frans later bij Haarlem betaald voetbal zou spelen, in het eerste. Daar zit zijn opa in het bestuur. En daar voetballen de echt genoten van zijn moeders zusters. Als kleine Martijn, een ra zendsnelle linksbuiten, al op achtjarige leeftijd door Ajax wordt benaderd, is hij vereerd, maar de grote stap naar de Watergraafsmeer ziet hij niet zitten. De jeugdelftallen van Rood Wit A. spelen op hetzelfde niveau als Ajax en boven dien kan hij zich nog geen voetballeven zonder zijn familie voorstellen. En, zo denkt het vroegwijze kereltje, Ajax trekt over een paar jaar vast nog wel een keer aan de bel. En inderdaad, zes jaar later melden de scouts van Ajax zich weer bij Reuser. De jeugd van Rood Wit A. is inmiddels afge gleden naar lagere regionen en de Amsterdammer begint steeds meer op zijn eigen benen te staan. Een mooi moment voor een sprong in het diepe. Reuser: "Het hele weekeinde hing ik rond bij Rood Wit, het was in alle opzichten een grote familie voor me, dat wilde ik in eerste instantie nog helemaal niet loslaten. Het gebeurt niet vaak dat jongetjes niet ingaan op een uitnodiging van Ajax, maar ik was er gewoon nog niet aan toe. Zelf vond ik het heel gewoon dat ik bij Rood Wit bleef." De eerste jaren Ajax: In zijn beginperiode bij Ajax botst Reuser meer dan eens met zijn trainers. Hij dolt veel, praat nog meer en moet af en toe worden teruggefloten. Ook door scheidsrechters, aan wie hij zijn ongenoegen over som mige beslissingen luidruchtig kenbaar maakt. Een jongen met een eigen wil, maar bovenal heel veel talent. Terwijl om hem heen de ene na de andere speler afvalt, werkt Reuser zich op naar de A-junioren, waar hij in zijn laatste jeugdjaar gekoppeld wordt aan Patrick Kluivert. Reuser: "Toen ging het als een trein lopen. Patrick en ik wa ren een heel goed koppel, dat klikte meteen. In gedachten zag ik ons samen in het eerste lopen, al zag iedereen in Pa trick het grote talent, samen met Clarence Seedorf. Ik viel wat minder op, was en ben geen type dat fluitend vier man passeert. En mijn snelheid, het explosieve versnellen, raakte ik kwijt na een paar flinke groeistuipen. Daardoor ben ik steeds meer op inzicht gaan voetballen."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 10