Zware tijden voor een machtige ploeg Het was fantastisch, vo rig seizoen. Ajax den derde maar door, voet balde zeer mooi en won alles. In Nederland niet te stoppen en in Europa onverslaanbaar. De Supercup, de Lands titel en bovenal de Europa Cup 1 belan den in Amsterdam, waar het Leidseplein van feest naar feest danste. Het geheim van Ajax was: de spel vreugde, gecombineerd met een waanzin nig goed doordacht tactisch systeem. Trainer Louis van Gaal en de zijnen had den het op papier tot in de kleinste de tails voor elkaar, de uitvoering was ver volgens niet minder. Met een zeer betrouwbare doelman als Edwin van der Sar, met achterin de rou tine van Danny Blind en Frank Rijkaard, in het midden de dynamiek van Jari Litmanen en voorin de stevig scorende Patrick Kluivert had Ajax een ijzer sterke as, waarbij aangetekend moet worden dat in de spits ook heel vaak de beste voetballer van Nederland, Ronald de Boer, opdook. Om die as vleugelden multi-functionele spelers die alles heb ben: passie, inzicht, techniek, loopvermo gen. Achterin de snelle, solide Michael Reiziger, en op links de met een fijne trap gezegende Frank de Boer. Op het middenveld deed Ajax het met de sterke motor Clarence Seedorf en de cult-voet- baller Edgar Davids en soms ook met al- leskunner Ronald de Boer. Voorin zorgde de Nigeriaan Finidi George voor legio perfecte voorzetten en links zette oud- Eagle Mare Overmars keer op keer de turbo aan. De kracht van Ajax was ook dat zodra één van bovenstaande spelers wegviel, de bank een vrijwel gelijkwaardige vervan ger leverde. Nwankwo Kanu, Peter van Vossen, Tarik Oulida, Fred Grim, John van den Brom of Winston Bogarde, het maakte niet uit wie er in kwam, Ajax bleef toch wel draaien. Dit seizoen is het in de Nederlandse com petitie niet anders. Ajax blijft een mach tige veelscorende ploeg. Ondanks diverse mutaties (onder meer Rijkaard gestopt, Marcio Santos daarvoor terug, Seedorf naar Sampdoria, Scholten daarvoor te rug) is Ajax nog steeds soepel, snel en succesrijk. Toch zou Ajax het wel eens zwaar kun nen krijgen. Door het winnen van de Champions Leaque wachten nu ook de wedstrijd om de wereldbeker in Tokyo, alsmede de wedstrijden om de Europese Supercup. Lange reizen in een jaar waarin veel Ajacieden ook met Oranje een loodzware last op hun schouders heb ben. Tel daarbij de trieste gebeurtenissen rond Patrick Kluivert en Finidi George en het moge duidelijk zijn dat er meer dan ooit een beroep wordt gedaan op de eensgezindheid van Ajax. De teambuil ding van Louis van Gaal, ooit een tikje beschimpt, begint van steeds groter be lang te wórden- Overigens moet er nou ook weer niet te dramatisch worden gedaan over de hoe veelheid wedstrijden die Ajax voor de kiezen krijgt. Zoals aanvoerder Danny Blind al vaker verklaarde: niets is lek kerder dan veel wedstrijden spelen. Goed voor het ritme en zolang Ajax de vreugde houdt, waarmee het nu al jaren lang speelt, zal het zonder twijfel ook dit sei zoen weer veel winnen. 2

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 4