REAL MADRID CHAMPIONS LEAGUE KONINKLIJK FENOMEEN Over Real Madrid Club de Futbol zijn boeken vol te schrijven; en dat is ook gedaan. De immense geschiedenis van dit mondiale voetbalbolwerk is onmogelijk in een paar regels te vatten, vandaar dat de historie van Real Madrid hier in vogelvlucht wordt beschouwd en bewonderd. De wortels van wat eens zou uitgroeien tot een van 's-werelds grote clubs, lagen in de Mardileense grond van het eind van de vorige eeuw. Tussen 1896 en 1897 werd de Sky Foot Ball Club opgericht, een afscheiding daarvan, New Foot Ball Club, werd de basis van een club die in 1902 het levenslicht zag. Madrid Foot Ball Club. Madrid" speelde meteen in de nu zo beroemde witte shirts en witte broe ken maar droeg daarbij zwarte kousen. In 1905 vierde de club de eerste grote triomf door de Copa del Rey, de nationale beker te winnen. In datzelfde jaar vond ook de eerste stadsderby plaats tegen Atlético Madrid (toen nog Athletic de Madrid). In de daaropvolgende jaren veroverde Real regelmatig de Copa del Rey, toentertijd de belangrijkste trofee. De naam was gevestigd maar toch duurde het tot 1932 voordat het eerste landskampioenschap een feit was. Vijf jaar eerder vond er een zeer belangrijk feit plaats. De club werd eigendom van het terrein Chamartin, de plaats waar nu nog steeds het imposante Estadio Santiago Bernabeu staat. Het stadion draagt de naam van de beroemde voor zitter don Santiago Bernabeu de Yeste die in hetzelfde jaar 1927 plaats nam aan het hoofd van het bestuur na zich eerder als voetballer verdienstelijk te hebben gemaakt. Het eerste landskampioen schap werd bereikt en Real Madrid bleef Athletic de Bilbao ongeslagen voor. Dè grote naam in de kampioensploeg was die van doelman Ricardo Zamora. Ook in 1933 werd Madrid kampioen van Spanje maar daarna moest men tot na de tweede wereldoorlog wachten op nieuwe toevoegingen aan het palmarès, al veroverde de club in de jaren veertig nog wel twee keer de nationale beker. In de tweede helft van de jaren vijftig begon de "legende" Real Madrid. Het kampioenschap van 1955 bracht de "merengues" zoals de bijnaam luidt (schuimtaaftjes) in de eerste editie van het Europa Cup toernooi voor landskampioenen. De eerste finale, op 13 juni 1956 in Parijs, leverde voetbalspektakel én winst voor Real Madrid op. Stade Reims werd met 4-3 verslagen. Real Madrid veroverde ook in de volgende vier seizoenen de belangrijkste Europese beker en deed dat met voetballers die even legendarisch zijn geworden als de club: Santamaria, Dl Stefano, Gento, Kopa, Puskas, Rial, Munoz, Dominguez etc. De finale van 1960, in Glasgow tegen Eintraoht Frankfurt, was onvergetelijk door de score. Door onder meer drie treffers van Alfredo di Stefano en Ferenc Puskas werden de duitsers met 7-3 verslagen. Het was voorlopig de laatste exhibitie in de eindstrijd, al bleef Real Madrid een absolute topper in Europa. In Amsterdam werd Real Madrid in 1962 in de finale met 5-3 door Benfica verslagen. Het leek op de afsluiting van een tijdperk maar in 1966 werd de zesde Europa Cup de prijzenkast ingevoetbald. 35

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 33