SPANGENSE MYTHOLOGIE in SPARTA Er zijn niet veel clubs die bij meer dan alleen de aanhan gers van die club gevoelens van sympathie oproepen. Sparta is zo'n club. De trots van Spangen her bergt zo veel historie en tra ditie dat die sympathie ge rechtvaardigd is. Vanaf 1888 is Sparta een naam in de Nederlandse voetbalwereld. SUBTOP Vanaf 1921 vertoefde Sparta onafgebroken op het hoog ste niveau maar de eerste grote triomf dateert van 1909. Toen behaalde Sparta het landskampioenschap van Nederland. Het was het be gin van een glorieuze perio de want ook in 1911, 1912, 1913 en 1915 werd de lands titel behaald. Dè grote Spar- ta-naam uit die periode was die van Bok de Korver. De besnorde Spartaan was zo populair dat er in Amster dam west zelfs een club naar hem werd vernoemd: BDK. Sparta en Rotterdam waren een twee-eenheid maar kreeg in de jaren twintig geduchte concurrentie van de stadgenoot uit Rotterdam zuid, Feyenoord. Kanu slingert zich langs een tweetal Spartanen in de laatste thuiswedstrijd tegen de Rotterdammers. Dat duel leverde een spetterende 8-0 overwinning voor Ajax op. KICK OFF NR. 3-4 Na een periode zonder titels deed Sparta in de beginperiode van het betaald voetbal weer van zich spreken. In 1958 ver overde Sparta de nationale beker door in de eindstrijd met 4-3 Volendam de baas te blijven. De bekerzege werd een seizoen later gevolgd door de zesde landstitel. In de jaren zestig en zeventig bleef Sparta een club waar ter dege rekening mee diende te worden gehouden. Kam pioenschappen zaten er niet in, maar de Rotterdammers be hoorden steevast tot de subtop. Zeker aan het eind van de jaren zestig en het begin van het daaropvolgende decenni um bezat Sparta een sterk elftal. Een aantal namen uit die tijd? Jan van Beveren, één van de meest getalenteerde keepers die Nederland ooit kende; Henk "Charly" Bosveld, de middenveldregisseur; Hans Eijkenbroek, rots in de Sparta- defensie en veelvoudig international; linksbuiten Jörgen Kristensen, de Deen die door zijn trainer Georg Kessler tot de "Mozart van het voetbal" werd gedoopt. De duels tussen Ajax en Sparta leverden in die periode altijd topwedstrijden op. Op Spangen was het kwaad eieren eten en ook in Amsterdam toonde Sparta zich meer dan eens een taaie opponent. Aan het slot van het seizoen 1970-1971 troffen beide clubs met een Grieks-mythologische achter grond elkaar in de finale van het nationale bekertoernooi. De eerste wedstrijd werd gespeeld in de Rotterdamse Kuip en eindigde in een spectaculaire 2-2. De beslissingswedstrijd kende het Amsterdamse Olympisch Stadion als decor. Op nieuw was de strijd imposant en fel maar nu trok Ajax aan het langste eind: 2-1. Die finale van 1971 was het laatste belangrijke wapenfeit van Sparta. Op de helft van de jaren zeventig werd langzaam maar zeker de weg naar minder glansvolle regionen ingesla gen. Toch deed de club af en toe van zich spreken. In de jaren tachtig werd die tendens voortgezet. Een plaats net onder of tussen de subtop van Nederland was het maxi maal haalbare en gezien de beperkte middelen van de club was het al opmerkelijk dat er zo hoog geëindigd werd. Eén van de dragende spelers van het Sparta uit die over gangstijd met wisselende resultaten was de huidige Ajax-trai- ner Louis van Gaal. Maar uit die periode dateert ook de grootste nederlaag die Sparta ooit tegen Ajax leed. Het gebeurde op een zeer natte zondagmiddag in De Meer, om precies te zijn op 8 december 1985. Ajax, met Van Basten, Rijkaard, Van 't Schip, Vanenburg en De Wit in de ploeg, verpletterde Sparta met 9-0. Zes doel punten kregen het signatuur van Marco van Basten mee.. Vorig seizoen werd die score bijna geëvenaard. Bij 8-0 stokte de score, al was Ajax heel dichtbij de 9-0 toen keeper Edwin van der Sar naar voren werd geroepen om een strafschop te nemen op zijn collega Edward Metgod. Het lot werd door de ze ludiek bedoelde actie teveel getart en de getergde Met god pareerde de inzet van Van der Sar. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 4