De Meerdoop 1 Nostalgie Herinneringen aan De Meer Fans van De Meer Huldeging van de kampioenen Op 28 januari 1912 vond het eerste op treden van Sparta op het Ajax terrein plaats op de oude locatie, een paar honderd meter binnenstads- waarts. Ajax debuteerde dat seizoen op het hoogste ni veau van het Nederlandse voetbal, en kon zich nog niet al te zeer op de borst klop pen over de resultaten. Het was het seizoen begonnen met vijf opeenvolgende ne derlagen, en sloot met zeven punten uit tien wedstrijden de ranglijst. Sparta daarentegen verde digde het Kampioenschap van Neder land en stond ook in het lopende sei zoen alweer aan kop van de ranglijst. Het bezoek van de Rotterdammers stond dan ook garant voor een flinke toeloop. Het Ajax -veld was uitverkocht. Dat kwam destijds neer op een slordige zesduizend toeschouwers: 'wel vijf rijen dik', meldde de krant daags later vol ont zag. Sparta verscheen met enkele vrees wekkende namen, als doelman Van Driel, en thans legendarische interna tionals als Piet van der Wolk, Huug de Groot en Bok de Korver. Op het door de regen glibberige veld ('sommigen lie pen zelfs met een bemodderd gezicht rond' gaat het kranteverslag geschrok ken verder) begon Sparta met een offen sief waarmee het de Amsterdamse de gradatiekandidaat onder de voet dreig de te lopen. Maar dat gebeurde niet en het zelfvertrouwen begon te groeien bij Ajax. Al werkend en buffelend speelden de Amsterdammers zich in de wed strijd. Het leverde enkele goede kansen op met als beste een schot van Grootme- ijer, die een voorzet van Seylhouwer in- knalde, maar de bal via de vuisten van Van Driel naast zag stuiteren. Tegen het eind van de eerste helft was er weer een Sparta-overwicht, maar dat leverde al leen veel corners op, geen doelpunten. In de tweede helft had Ajax geluk toen Teschmacher Van der Wolk aanspeelde maar deze vrij voor doel uitgleed en Van der Lee kon opruimen. Kort daarop daverde de Meer van het gejuich toen Alofs na een lange sprint scoorde, maar scheidrechter Tromp had gezien dat hij de bal even met de hand had be roerd en schudde het hoofd. Ajax raakte nog tweemaal het houtwerk, en uitblinker Ton Kooy miste nog enkele goede schietkansen. Aan de andere kant moest doelman Ziegeler ingrijpen bij twee inzetten van Rheydt. Maar ook in de slotfase, waarin spil De Korver als ex tra aanvaller opdook, wist Sparta niet te scoren. Met de bereikte 0-0 pakte Ajax een belangrijk punt in de wedloop om het lijfsbehoud; het wist het eerste-klas- seschap nog een jaartje te verlengen. Sparta won op doelgemiddelde de kam pioensrace met DFC, en daarna door een dubbele zege op het Wageningse GVC opnieuw de landstitel. 'Ome Jack' 64 jaar "De eerste keer dat ik naar De Meer kwam was, ik denk, in 1943 aan de hand van mijn voogd. De hele entourage, het binnenkomen maakte op mij zoveel indruk. Waar je nu je auto moet parkeren was toen nog een fietsen stalling en links van het stadion bij de ingang had je zo'n hele grote boom. Sinds die dag ben ik niet meer weggeweest uit De Meer". In 1956 werd in De Meer begonnen met de overkapping van de zittrïbune... Evert Vermeer (Foto: archief Sparta) KICK OFF NR. 3-23

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 22